Skocz do zawartości

Moje 450 litrów relaksu :)


Vrzechu

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.

Edytowane przez pulpet
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2022 o 21:42, pulpet napisał:

Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo

Moim zdaniem oszustwo.

Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli).

Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tom77 napisał:

Moim zdaniem oszustwo.

Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli).

Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)

To nie do końca tak.

Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń. 

https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html

To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pulpet napisał:

Myślę, że 450 litrów relaksu dzwignelo już dość  nie na temat. Ja miłościwie panujący wydzieli temat to możemy go pociągnąć 😉

Nie ma sensu wydzielać, mogę jedynie uporządkować na prośbę autora. Było już tyle dyskusji na ten temat, że bez problemu można je odnaleźć i tam dyskutować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Twój szerszeń ma coś w sobie intrygującego, przypomina mi taką czarną zamaskowaną Ninje… 😁 Kulfonik też urodziwy, przy takim mini haremie kto by nie tryskał formą i wigorem  😎. W przypadku mojej młodziutkiej samicy Saulosi, która jako pierwsza inkubowała, zdążyłem zauważyć przez chwile tylko jednego młodego i też wydał mi się duży jak na 3 tygodniowego brzdąca. Cztery tygodnie głodówki to już na pograniczu życia i śmierci, oddana matka. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja kszafka Juwela sięspisuje. Nie mają pełnych plecków, czy jakoś wzmacniałeś.  Ja kupiem pod akwarium 300 litrów i się zastanawiam jak to z wytzymałością,czy coś wzmacniać bo pleów na całe mdługoścci brak. Ty masz jeszcze większe akwarium i taką szafkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jonio szafka pod względem nośności spisuje się bez zarzutu. Natomiast wg mnie jest za wysoka. Ja przy serwisie sięgam do dna już praktycznie na "styk" a mam długie łapy (2m wzrostu :P ). Dodatkowo przy obserwacji ze standardowych mebli wypoczynkowych mam wrażenie, że mogłaby być 15 cm niższa. 

@KapitanCzysty teraz Crabro Alfa jest już totalnym smolarzem bo od tygodnia próbuje namówić samicę na "bara-bara" :P jako, że nie bardzo mu to wychodzi a przy okazji inne 2 samce czają się na jego skałkę to non stop pływa jak wojownik :) narybku kulfonów zaobserwowałem już więcej... Z jednej strony zawsze cieszy taki sukces, z drugiej strony wolałbym chyba, żeby populacja mi się nie rozrastała bo przyjdzie taki dzień, że będę musiał je jakoś odłowić, o czym na razie nawet boję się myśleć. W ogóle patrząc na mój zbiornik mam wrażenie, że już przydałoby się odłowić kilka sztuk, ale nie bardzo wiem jak się do tego sensownie zabrać. Natomiast chętnie dołożyłbym mały haremik L. Trewavasae w wersji MC :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.