Jump to content

Lato - chłodzenie pyskow :-)

Recommended Posts

No właśnie,

zauważyłem u siebie sytuacje , iz przy nowej pokrywie i dodanej mocniejszej jarzeniówce

woda w akwa od polowy dnia ma 27 stopni.

Jak znam życie w lato wzrośnie do 30 :-)

I teraz tak sobie dywaguje...

Mam 2 opcje do wyboru:

1. Kupilem lodowke turystyczna na 12V , zastanawiam sie jakich uzyc rurek ( zamiast plastikowych )

aby w srodku stworzyc duza powierzchnie styku .... miedziane odpadaja,

jakie polecacie?

Wtedy zrobie obieg wody na 1 pompie ktory bedzie wymuszal ruch wody z akwa do lodowki i z powrotem do akwa :-)

2. Mam w mieszkaniu klimatyzacje na 2 splity, oba splity sa tuz nad akwarium aktualnym i nad przyszlym.

jaki macie pomysl , jak wykorzystac ich mozliwosci ? Dodac drugi radiator i wbudowac w split a nastepnie przepuszczac

przez to wode z akwa?

a moze lepiej zrobic kanal z zimnym powietrzem i jakos wtaczac go do akwa?

Czekam na pomysly...

Ja myśle że jak masz klime to już bardzo dużo.

Ja na lato podłączam dwa wentylatory, wlot - wylot i ew. napowietrzam. Nie powiem że w zupełności to starcza ale dużo daje.

Odnośnie tych lodówek to Kot ma coś takiego na balkonie chyba jeśli mnie pamięć nie myli:)

Smith, ja Ci nie pomogę, bo się nie znam na tych sprawach, ale czy przy posiadaniu klimy w domu musisz schładzać wodę? ja schładzałem wentylatorem ustawionym przed akwa, co oczywiście jest wielką prowizorą, ale trochę pomagało. Później miałem zastosować zamrożoną wodę w butelce plastikowej, ale w obecnym mieszkaniu nawet w lecie jest chłodno i nie miałem takiej potrzeby. Przy klimie w domu raczej temp. nie będzie powyżej 30 stopni :wink:

ja nie kombinowalem za mocno, w lato zmniejszam dlugosc oswietlania, otwieram pokrywe, jak jest BARDZO gorąco to wrzucam do akwa lub sumpa 2x 1,5l PET z lodem

to spokojnie wystarcza

I tutaj kolejny plus to sump do którego można wrzucać zamrożoną butelkę plastikową i nie pływa ona po akwarium.

Z kolei nie widzę sensu łączenia klimy z akwarium, bo nie mogę za bardzo sobie tego wyobrazić technicznie, ale trzeba by było włączać klimę aby chłodzić akwarium, samo schłodzenie pomieszczenia spowoduje schłodzenie wody, chłodzenie akwarium przez dodatkowy system i powodowanie dużych rżnic temperatury nie wpływa raczej pozytywnie na ryby.

Więc jeżeli w mieszkaniu chłodzisz klimą to i woda w akwarium nie będzie więcej niż w pokoju, zamontuj najwyzej w obudowie wentylatorki.

polecam te od komputerów, są ciche a podłącza się je do zasilaczy 24 V czy 12 V juz nie pamiętam , ale na pewno w zależności od tego jakie napięcie powinien mieć wentylatorek.

Kiedyś był duży watek na ten temat na akwarystyka pl, w którym uczestniczyłem. Jednym z pomysłów było zamknięcie filtra bubełkowego wewnątrz lodówki turystycznej i tym podobne. jednak wazne jest to, że wydajność lodówki turystycznej jest znikoma. Ogniwa peltiera sa bardzo mało wydajne, i schłodzenie nimi wody w akwarium, gdzie z drugiej strony cały czas ogrzewamy je powietrzem z pokoju i świetlówkami jest niemalże niemożliwe.

O .. znalazłem wątek z przed 2 lat na akwarystyka.com.pl który chyba wyczerpuje temat.

http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=27311

Dodatkowo pamiętam że Mars tu od nas z Klubu ma chłodzenie akwa oparte na chłodziarce do piwa (takiej wkładanej do keg'a) i pomimo zamknietej pokrywy i HQI nie ma problemów z temperaturą.

Kot.

Wątek z akwarystyka.com.pl przeczytam potem ale tak się zastanawiam czy podmiana wody na chłodniejsza nie załatwi sprawy na jakis czas ? I czy pyski nie będa w szoku termicznym jak im w ciągu 30 minut zafunduję ochłodzenie z 29 do 26-27*C wymieniając np. 150L wody ?

przedewszystkim będa w szoku jak im będziesz codziennie taka podmianę robił, bo wyjałowisz akwarium i pozbędziesz się całej flory bakteryjnej, zdestabilizujesz parametry wody i td. Akwarium po kilku dnich będzie nidojżałe. Codzienne podmainy na zimna wode to nie jest rozwiązanie.

kot.