Skocz do zawartości

Białe pyłki w wodzie


Wokar

Rekomendowane odpowiedzi

4 hours ago, Wokar said:

Ile taka pseudo wata może być w filtrze?

Dobre pytanie - odpowiedzią byłoby chyba podglądanie przez przezroczystą obudowę filtra?
Wsadziłem tę zieloną watę Sery do kubełka HW-3000 razem z uruchomieniem akwa półtora miesiąca temu, i przez co najmniej pół roku chciałbym nie otwierać (a gdyby się dało to sporo dłużej).
W moim kubełku zajmuje połowę pierwszej tacki z czterech, zaraz za zajmującą też połowę tacki włókniną (oryginalna dodawana do kubełków Sunsun - ta włóknina jako pierwsza warstwa jest przez przypadek, bo akurat nie było gąbki na wymiar, a nie chciałem czekać na dostawę). Na zasysie kubełka prefiltr Eheim z ich gąbkami płukany co kilka dni.
Trochę mało tej waty Sera w opakowaniu - w filtrze spokojnie zmieściłyby się dwa opakowania (stąd napisałem o wysokiej cenie).
Przez te 5-6 tygodni nie zaobserwowałem spowolnienia przepływu fitra, ale na starcie mam zarówno małą obsadę jak i mało roślin (gnijące cząstki roślin wyłapują gąbki prefiltra Eheim).
Woda kryształ absolutny.
Nie podłączałem skimmera.

Edytowane przez r10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wokar napisał:

Watę mam w prefiltrze na zasys ie. Kubła jeszcze nie otwierałem od zalania nowego akwarium czyli prawie 2 miesiące. 

No to ok, bo myślałem, że to grzebanie jest powodem Twoich problemów ;)

Mimo wszystko nadal sobie nie wyobrażam wymieniać coś w filtrze co 5dni. Co 14dni, a najlepiej co miesiąc dłubanie jest dla mnie do przyjęcia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wokar chyba widzę to, z czym masz problem u siebie w świeżo zalanym zbiorniku. Pływają mi takie drobinki, które nie chcą opaść poniżej połowy wysokości słupa woda i zasys przy dnie nie ma szans tego złapać. Ciężko stwierdzić co to jest, stawiam na jakiś bałagan ze żwiru (a płukałem porządnie), ewentualnie jakieś elementy z serpentynitu.

Jak odpaliłem mała pralkę w akwa, to już prawie tego nie mam - znika z godziny na godzinę.

Zauważyłem też, że zbiera się tam, gdzie jest mały ruch wody (po drugiej stronie od wylotu filtra i cyrkulatora). Musi to być lekkie.

Wyłącz napowietrzanie na minimum tydzień, żeby bąbelki temu nie pomagały i odpal filtrację na maksa na ten tydzień - myślę, że to pomoże i zapomnisz o temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, r10 napisał:

Niedobra rada, gdyż natlenianie pomaga w utrzymaniu przejrzystości wody.

Tyle, że bąbelki powietrza praktycznie nie rozpuszczają się w wodzie - wymiana gazowa odbywa się na powierzchni wody. Napowietrzanie w ten sposób to mit.

Wyłącz bąbelki, ustaw wyloty tak, aby był duży ruch tafli, ale żeby nie "wyrywało" bąbli powietrza pod wodę. Powinno pomóc. Jeżeli jest to zanieczyszczenie mechaniczne, to w końcu filtracja sobie z nim poradzi.

Edytowane przez bojack
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez jakieś 25 lat w innych akwariach miałem zawsze bąbelki, bo wszyscy mówili że tak musi być. A w Malawi od około pół roku skasowałem bąbelki, mam mocny ruch tafli wody. Żona marudziła że głośno. A tu na forum polecano spróbować wersję bez bąbelków i jest super. Mam delikatnie mówiąc za dużo ryb w swoim akwarium i są zdrowe, silne, mnożą się, woda nie śmierdzi, jest bardzo klarowna, a parametry coraz bardziej stabilne. I dopiero teraz po tylu latach muszę przyznać że bez bąbelków jest lepiej. Ale oczywiście tafla wody musi być możliwie mocno poruszona. 

A z tymi pyłkami to coś kuleje, bo uważam, że w kilka dni powinny znikać jeśli filtracja została nieco poprawiona itd itd. Tyle rad w jednym miejscu i jeśli nawet połowę z nich stosujesz to musi być lepiej

Może coś z jedzeniem? Tłuszcz? Może np wpadł Tobie jakiś schabowy do akwarium? :) Mam grupę ryb, które bardzo lubią głaskanie. Ale aby je głaskać pilnuję żeby każdy mył ręce. Ale ostatnio teściowa pchała brudne łapy do akwarium i w ostatniej chwili pogoniłem...

Może ktoś coś niechcący wrzucił? Albo jakieś zwłoki? Mam tu na myśli rybę :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pikczer napisał:

Żona marudziła że głośno.

Nie musisz łamać lustra wody. Ważne jest to, aby poruszyć wodę na tafli i maksymalnie zwiększyć powierzchnię styku woda-powietrze, czyli zmarszczyć taflę wody. To w zupełności wystarczy - będzie cisza i wystarczająca ilość tlenu w wodzie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.