NorbertF Opublikowano 25 Maja 2021 #1 Opublikowano 25 Maja 2021 Hej korzystałem nieco z Waszych rad i już czas na coming out Przedstawiam moje akwarium 200x60x60 z filtrem kasetowym, wbudowane w mebel. Z doborem sprzętu pomagali mi Panowie z Aquashow w Warszawie na Ursynowie. Technika: kaseciak w rogu akwarium + falownik w przeciwnym roku; 2 grzałki Aquael po 300W; okresowo dokładam skimer Eheima, żeby pozbyć się filmu; oświetlenie - 2 belki LED (biała i kolorowa). Wystrój - główne łupki, które pozostały po wcześniejszym akwarium (120cm) + resztki wapienia, który nie trafił do innego akwarium (muszlowce); kilka kryptokoryn, mikrozorium i trochę bolbitisu. Okresowo dorzucam rośliny z innych akwariów jako paszę Obecna obsada: Scianochromis Fryeri (1+3) Aulonocara baenschi Benga (1+3) Protomelas Spilonotus Tanzania (1+3) Otopharynx Tetrastigma (2+3) Placidochromis phenochilus Mdoka white (6) Copadichromis Gertsi Gomme (7) Aulonocara Eureka (2+2) 3 ancistrusy 5 Synodontis multipunctatus - na wylocie Akwarium startowało w czerwcu zeszłego roku i z obecnej obsady były tylko Scianochromisy + trochę non-mbuny. W okolicach września dokupiłem AbB i Mdoki od Malawiana a w listopadzie wybrałem się do Konina i wróciłem zresztą Od początku padły 2 Protomelasy i po 1 Aulonocarze - w okolicach stycznia (wyglądało jak blot). W lutym pozbyłem się non-mbuny - niesamowicie przyspieszyło to wzrost pozostałych ry (zwłaszcza Protomelasów i Otopharynxów). Spodziewałem się większych ubytków - zwłaszcza w Copadichromisach i Aulonocarach. Jeśli to nie nastąpi, rozważę redukcję własną Z błędów to kupiłem Synodontisy z Tanganiki w Diskusie, ale mam nadzieję się ich pozbyć. Oprócz tego akwarium w kwietniu pojawił się regał 80x40 z łącznie 6 akwariam, ale to temat na inną historię... Poniżej kilka fotek - na żywo serio nie jest tak niebiesko Roastujcie 9
NorbertF Opublikowano 26 Maja 2021 Autor #2 Opublikowano 26 Maja 2021 A tak wyglada kotnik około 25 litrów z filtrem hamburskim. Maluchy to Aulonicara baenshi Benga z 2 młodych samiczek. Wyłowiłem je na koniec inkubacji pod koniec ciąży 4
Jelonek Opublikowano 26 Maja 2021 #4 Opublikowano 26 Maja 2021 Bardzo ładnie urządziłeś. Jest estetycznie, ryb jest sporo ale wydaje mi się że nie jest przerybione. A czy falownik nie daje sobie rady z filmem? Może gdyby ustawić go bardziej w kierunku tafli?
NorbertF Opublikowano 26 Maja 2021 Autor #5 Opublikowano 26 Maja 2021 26 minut temu, Jelonek napisał: Bardzo ładnie urządziłeś. Jest estetycznie, ryb jest sporo ale wydaje mi się że nie jest przerybione. A czy falownik nie daje sobie rady z filmem? Może gdyby ustawić go bardziej w kierunku tafli? Dziękuję! Wylot z filtra jest po powierzchni wiec falownik oddaje po przeciwnej stronie do dołu. Film jest bardzo mocny i nie ma szans go rozbić zupełnie nawet gdyby oba filtry nakierować na powierzchnie.
wpos Opublikowano 27 Maja 2021 #6 Opublikowano 27 Maja 2021 Na pierwszym i drugim zdjęciu widać, że tafla praktycznie nie jest pomarszczona. Była wyłączona filtracja czy za słabo dmucha na powierzchnię ?
NorbertF Opublikowano 27 Maja 2021 Autor #7 Opublikowano 27 Maja 2021 31 minut temu, wpos napisał: Na pierwszym i drugim zdjęciu widać, że tafla praktycznie nie jest pomarszczona. Była wyłączona filtracja czy za słabo dmucha na powierzchnię ? Woda jest dość wysoko bo to wtorek A poza tym niespecjalnie mogę zrobić większy przepływ bo za bardzo spada poziom wody w filtrze. Nie chcę też modyfikować zawartości filtra bo działa to dobrze teraz (grube gąbki, matrix, purigen). Akwarium jest dość długie, więc aby rozbić film na całej powierzchni to pompa musiałaby być bardzo mocna.
wpos Opublikowano 27 Maja 2021 #8 Opublikowano 27 Maja 2021 (edytowane) 3 godziny temu, NorbertF napisał: Woda jest dość wysoko bo to wtorek A poza tym niespecjalnie mogę zrobić większy przepływ bo za bardzo spada poziom wody w filtrze. Nie chcę też modyfikować zawartości filtra bo działa to dobrze teraz (grube gąbki, matrix, purigen). Akwarium jest dość długie, więc aby rozbić film na całej powierzchni to pompa musiałaby być bardzo mocna. Wystarczy, że wylot będzie odpowiednio skierowany. U mnie jest wylot do góry i przy przepływie ok. 3300 l/h i długości szkła 200 cm praktycznie nie ma filmu. Napowietrzasz jakoś dodatkowo, bo przy takim filmie bakteryjnym wymiana na powierzchni jest mocno utrudniona. Rozwiązaniem może być też skimer. Edytowane 27 Maja 2021 przez wpos 1 1
NorbertF Opublikowano 27 Maja 2021 Autor #9 Opublikowano 27 Maja 2021 Godzinę temu, wpos napisał: Wystarczy, że wylot będzie odpowiednio skierowany. U mnie jest wylot do góry i przy przepływie ok. 3300 l/h i długości szkła 200 cm praktycznie nie ma filmu. Napowietrzasz jakoś dodatkowo, bo przy takim filmie bakteryjnym wymiana na powierzchni jest mocno utrudniona. Rozwiązaniem może być też skimer. Stosowałem skimer, ale zdjąłem go przy ostatniej podmiance wody bo przewód zesztywniał, fruwał po akwarium i nie wyglądało to estetycznie. Ten film u mnie jest bardzo wytrwały - mam podobny przepływ jak u Ciebie i, nawet gdy ustawię wylot filtra idealnie w powierzchnię, to on się utrzymuje. Z napowietrzania zrezygnowałem jakiś czas temu bo i tak nie rozbijało filmu wystarczająco. Jednocześnie nie widzę, żeby ryby miały problem z powietrzem - ruch powierzchniowy wydaje się na tyle duży, że tlenu wystarcza. Załączam film, który pokazuje powierzchnię. Jakość nie jest najlepsza bo przez chmurę przeleciało ;), ale mam nadziję będzie widać, że film jest. IMG_2474.MOV
Bartek_De Opublikowano 27 Maja 2021 #10 Opublikowano 27 Maja 2021 14 minut temu, NorbertF napisał: Ten film u mnie jest bardzo wytrwały - mam podobny przepływ jak u Ciebie i, nawet gdy ustawię wylot filtra idealnie w powierzchnię, to on się utrzymuje A mierzyłeś Po4? Fosforany często są przyczyną powstawania "kożucha". Polecam poniższy temat 2 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się