Skocz do zawartości

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.


triamond

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj producent podaje 10% NaCl i 0,5% NaOH  (100g NaCl i 5 g NaOH na litr roztworu).

https://www.purolite.com/index/core-technologies/industry/food-and-beverage/sugar-refining-applications/cane-sugar-production/ion-exchange-resin-regeneration-and-cleaning

Tutaj pisałem o 10% NaCl i 2% NaOH:

Podzielę się wynikami testów :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej.

Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem.

Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce.

Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny.

20230930_135532.thumb.jpg.0e336d2964d3b1d1082288fd13947de0.jpg

Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy.

2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! :) Przycisk i pilot schowane.

3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie.

4. Rdzawy maluch też ma się dobrze.

 

 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mały update.

1. Po tygodniu od wymiany żywicy na regenerowaną z 2% NaOH, NO3 spadły do ok. 3.5 ppm (pomiędzy 2 a 5). Po 2 tygodniach NO3 = 5.

2. Mimo skromnego karmienia od 3 tygodni, jedna samica saulosi nosi.

3.  Woda niebieska i krystaliczna.

 

 

 

 

 

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Katastrofa.

Karmnik z pojemnikiem wpadł do wody, przy przesuwaniu pokrywy. Złapałem go, ale dużo karmy wpadło do akwarium. Zebrałem wężem, to co leżało na dnie w dostępnych miejscach. Pompa na 100%. Dodatkowa pompa z filtrem sznurkowym. Mikrofibra do filtra. Podmiana na max. Woda mętna. Śmierdzi. Na razie ryby wyglądają ok. Czas pokaże co z tego będzie. Następny karmnik będzie przymocowany do pokrywy na stałe... Zobaczymy, co z tego wszystkiego wyjdzie.... 😕

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz porządną filtrację więc bakterie parę dni będą jadły jak my na Święta 😜 Jakaś chemię można mieć w pogotowiu, żeby zbić te bardziej niezdrowe związki jak NO2. Ale to wszystko wiesz :) Daj fotę jak to wygląda. Może wcale nie jest tak źle. Zdrówka życzę dla ryb no i dla Ciebie też:) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20231103_140818.thumb.jpg.2501a13775783059a27959dc0e864718.jpg

@Pikczer Dzięki za życzenia :) Dajemy radę ...

Na razie bez strat... Woda się trochę klaruje.  Przedmuchiwałem pompą między kamieniami. Ryby miały kolejną wyżerkę. Zachowują się normalnie.... Jedna samica saulosi wypuściła młode... Młodych jednak  nie widać... W pojemniku z pokarmem została połowa... Zakładam, że 100g granulatu wylądowało w akwarium.

Przy okazji przetestowałem system zabezpieczeń....

Wymieniło się ponad połowę wody...  Wyjąłem organicznik przepływu z instalacji doprowadzającej wodę... może teraz wlewać się ok 70l/h czyli 200% na dobę, ale spływ nie daje rady tyle odebrać - 100% na dobę jest ok. Przydał się regulowany kroplomierz - idzie ok. 30l/h ale piszczy okrutnie...  Przetestowały się  czujniki zalania.... Głośnik w domu się wydarł z rana i obudził moją drugą połowę:/  Nie zadział elektrozawór 😕 Gniazdko sterujące było z wgraną Espurną - zresetowało się i zniknęło z sieci. Na szczęście, szybko się zorientowałem. Sprawdził się kolejny stopień zabezpieczeń - zintegrowana pokrywa mieszcząca ponad 100l wody, zanim się coś przeleje. Ledy się nie utopiły.... Wgrałem  już jest Esphome do gniazdka elektrozaworu.

Do zrobienia:  alarm w przypadku braku łączności  z elektrozaworem... kiedyś był, ale wyłączyłem przez fałszywe alarmy....

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda to jutro znowu będzie kryształ:) 

Kosmos te Twoje zabezpieczenia. A elektronika lubi być zawodna. Miałem też takie czynniki zalania pod akwarium z łączyły się z Wifi. Gubiły co chwilę sygnał i o niczym nie informowały. Sprawdzają się tylko takie klasyczne które hałasują ale oczywiście trzeba być wtedy w domu. A taki elektrozawór to muszę przemyśleć jako główny na dom jakby coś strzeliło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ryby i woda doszły do siebie. Przetarłem szyby szmatką po 3 mc. W sumie były czyste....

Zero strat. Tylko jeden karmnik. Nie udało się uratować płytki sterującej mimo moczenia w wodzie destylowanej i alkoholu.  Jak będę miał bardzo dużo czasu (na co się nie zapowiada), to  zrobię własne sterowanie ;)

Nowy już pracuje przyklejony prowizorycznie taśmą do pokrywy. Pojemnik też czasowo przyklejony do karmnika. Docelowo będzie drugi koszyk - nakładany na pierwszy dla łatwej obsługi.

20231112_080751.thumb.jpg.14c1f4d9230371355df83a09bd15aff6.jpg

Podmiana 2l/h. Planuję na zmniejszyć do 1l/h. Temperatura pokojowa - ok. 23 stopnie. Parametry nieznane.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.