Skocz do zawartości

Filtracja 800l. Filtr ciśnieniowy + stała podmiana wody.


triamond

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.03.2021 o 20:44, Bartek_De napisał:

A nie myślałeś żeby za pompą dać trójnik z zaworem czerpalnym? Przyda się do podmian, jak i do odpowietrzania pompy.

W filtrze jest ten wskaźnik ciśnienia, który ma gwint 3/4 cala. Może robić za odpowietrznik, można nakręcić zawór z wężem do spuszczania wody  - ale - podmianę planuję ciągłą: spływ: z boku akwarium dziura + kolanko do regulacji poziomu wody. Dopływ wody bezpośrednio do akwarium kroplownikiem. Postaram się w weekend zrobić zdjęcia. W łazience mogę dorzucić trójnik (pod akwarium w tym układzie się nie zmieści), ale jak zmieni się koncepcja, to najpierw wykorzystam pewnie ten gwint 3/4.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Otworzyłem fx6. Coś nie spadały NH3 – w środku sporo nierozłożonej karmy. Wypłukałem kubeł i wypełniłem cały K1. Odpalone. Przepływ wzrósł do 2500-2550 l/h.

2. Instalacja ciągłej podmiany wody: przejściówka M24/1 na ½ cala wkręcona w miejsce filtra, potem złączka ½ cala na wężyk do osmozy; filtr ceramiczny (miałem nieużywany; ma chronić elektrozawór przed zablokowaniem przez zanieczyszczenia oraz kroplownik); elektrozawór 12v podłączony do gniazdka wifi; wąż 6mm (miałem kilka metrów; będzie więcej: przy odpowiedniej długości w trakcie przepływu woda osiągnie temperaturę pokojową; teraz dzieje się tak przy przepływie 2l/h); reduktor przepływu (miałem); kroplownik z kompensacją ciśnienia.

IMG_20210312_153842.thumb.jpg.4f543b226ddd428c291e9f05e3c348f3.jpg

IMG_20210312_153911.thumb.jpg.823fb3cd911415761994e15318496dda.jpg

W akwarium dziura z boku, kolanko do regulacji + przejście przez szkło 20 mm, dalej rura pcv przezroczysta (spróbuję wygiąć o 90 stopni) i dalej do kanalizacji. Dodatkowo czujnik przelania w akwarium. Mogę zrobić, żeby woda podmieniała się tylko wtedy gdy jest ktoś w domu...

IMG_20210312_154332.thumb.jpg.bafbef5bf6ad2c107ec96c34cdeceddf.jpg

3. Przyszła pompa AMG IBO 25/60/130. Mniejsza od BETY 2. Ma po 3 programy stałego ciśnienia i proporcjonalnego ciśnienia (nie 2 jak Beta), Ma dodatkowy program PWM. Jeśli zaniknie sygnał PWM, będzie pracować z maksymalną wydajnością. PWM stan wysoki 4-5,5 V. Na wyjściu PWM podaje moc. Można się będzie pobawić, jak będzie potrzeba ;)

IMG_20210312_154753__01.thumb.jpg.6d49746d654bf326b1726563e57f64e1.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem pompę IBO AMG do filtra ciśnieniowego zamiast fx6.

Różnica w kulturze pracy ogromna….!!!

Pompa na wszystkich ustawieniach poza II i I biegiem pracuje na max (45W). na ok. 4,5m rury 32mm z filtrem daje to ok. 3000l/h, ale pomiary przy takim przepływie niedokładne.

Na I biegu – 16W 2250 l/h

Na II biegu – 27W 2600 l/h.

Minimalna moc przy moich oporach przepływu to 8W – ok. 1600 l/h (ale to przez PWM).

Przy docelowej instalacji powinno być podobnie.

Miałem w domu wolne esp8266 i konwerter stanów logicznych 3,3v /5v ;) Wgrałem EspEasy. Trochę kombinowania i mam pełną kontrolę nad pompą! Dosyć szybko reaguje na zmianę PWM.

IMG_20210313_171958.thumb.jpg.d564729fa7fea784c499d833f29cc3c4.jpg

Zrobiłem obliczanie przepływu na podstawie mocy pompy (po ustaleniu zależności na podstawie pomiarów) i przyciski krotności wymiany do sterowania. Da się zrobić falowanie! Podepnę nocne stopniowe zwolnienie przepływu do automatyzacji symulacji wschodu/zachodu słońca. Jest zabawa :) Jak ktoś che szczegóły rozwiązań to chyba na priv…

ha.png.805044f6a75a540d65ae5c2dfafafc8d.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Udało się zejść z mocą do deklarowanych 3,7 W. Pompa tłoczy wtedy 900 l/h (w moim układzie). Hałas 34,5 dB. (86% wypełnienia sygnału; przy 87% moc znowu rośnie do 8W). Przy takim przepływie złoże przestaje się ruszać i już słychać samą pompę (w kompletnej ciszy). Ogólnie pompa super!!!

2.Filtr dojrzewa… w 4 dni z NH3 powyżej 5-10 ppm i NO2 powyżej 1.5 ppm są dwa zera. Dodałem 10g karmy. Po 12h – NH3 1.0ppm, NO2 0ppm.

Wygląda na ciekawy efekt dojrzewania jednocześnie na NH4Cl i NaNO2. Azotyny wykrywalne tylko jakiś czas po dodaniu NaNO2. Czyli druga część cyklu zamknięta, a pierwsza jeszcze nie (przynajmniej przy takim układzie – 50 litrów wody; karma zawiera 60% białka – 10% azotu ;  jakby wsypać do akwarium 50l 1 opakowanie 100ml zwykłych płatków).

3. Sprawdziłem jeszcze opory na sitku wlotowym - przy zasłoniętej połowie wysokości sitka 32mm (otwarte 2x10 nacięć) trudno zmierzyć różnicę przepływu z sitkiem lub bez (dla przepływów ok. 3000 l/h). Ale pomiary tutaj mało dokładne.

Edytowane przez triamond
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełna zmiana koncepcji... Mimo, że projekt gotowy... czasami trzeba spojrzeć na sprawę z innej strony  i się wycofać 😕

Będzie sump przyklejony do boku akwarium, o pojemności ok. 48l z przelewem przez grzebień lub siatkę. Zasilanie pompą Jebao DCP 6000M. Pompa super! Po ustawieniu na gąbce - przy mocy 30% (13W) z 1 kolankiem i 0,5m rury 32mm daje realne 3600l/h. Hałas 31.5dB (hałas tła 31.2dB) - jest ledwo słyszalna/mierzalna! AMG IBO przy 4W to 35-36 dB (też cichutka; miło mruczy; wyższa częstotliwość; przy wyższych mocach złoże w filtrze się rusza i hałasuje; wtedy pompa jest bezgłośna;). Jebao na maksymalnej przepływ ok. 6500l/h (więcej niż w specyfikacji), hałas 34-35dB (trudno mierzyć przez pluskanie wody). IBO wg instrukcji 43dB....

Przy 800l wody netto da to 4,5 - 8 x zbiornik na godzinę! Ale jeśli kaseciaki mieszają na 5000l/h bez problemów, to przy 280cm akwarium też pewnie nie będzie trzeba spowalniać przepływu przez jakieś trójniki/dysze.

Pompa przetestowana w nocy - nie było jej słychać w sypialni! W nocy będzie pracować na minimum, w dzień trochę mocniej.

Zalety pomysłu to łatwy dostęp do filtra i dowolne możliwości konfiguracji, prostota, brak połączeń hydraulicznych poza wylotem pompy (jak wylot będzie sklejony, to szanse na zalanie są bardzo małe). Wada... to widoczny filtr... ale będzie przy ścianie i cofnięty o 20 cm od frontu.... da się przeżyć :)

Jeśli na górze będzie gąbka np. ppi 20 o powierzchni 40x20 cm, to złoże K1 nie powinno się ruszać (tak było w filtrze ciśnieniowym; gąbka rozprowadza strumień). Ruszanie będzie można włączyć cyrkulatorem w filtrze. Potestuję na gotowcu za jakieś 3 miesiące. Może się okazać, że w szkle wolny ruch K1 będzie niesłyszalny - w filtrze ciśnieniowym strumień wody rozpędzał medium, które uderzało o ścianki filtra. Spływ z grzebienia 40 cm powinien być spokojniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.