Skocz do zawartości

Filtracja 800l. Filtr ciśnieniowy + stała podmiana wody.


triamond

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem przymocować pompę bezpośrednio do filtra. Niestety, uszczelka trzymająca śrubunek na filtrze ześlizgiwała się. Pompę zamontowałem na wężu. Działało. Cicho i wydajnie. Dobry przepływ. Wrzuciłem K1, ale za drugim razem już nie miałem siły odpowietrzać (brakowało rąk). Zniechęcenie 😕

Węże tej grubości sztywne… przy ciepłej wodzie trochę lepiej. Pompa ciężka. Zamówię mufę 5/4 i nakręcę pompę na stałe na filtr

… albo zmiana planów - fluval Fx6, a za nim filtr do oczka, jak będzie potrzeba zwiększyć objętość złoża.

Na razie 30 l K1 wrzucone do filtra + cyrkulator 10 tyś l/h. Dodane NH4Cl, NaNO2 + trochę pokarmu + brud z gąbki która pracowała miesiąc na NH4Cl i NaNO2. Niech dojrzewa.

IMG_20210122_102211.thumb.jpg.f447036ea69e79a366f61836acd64c45.jpg

Na szczęście, ruchome K1 jest względnie ciche. Przy 3 tyś l/h ledwo słychać; w szafce nie powinno być problemu. Jako alternatywa – K1 statyczne.

FX6 na krótkich wężach 32mm (czekam na silikonowe z Chin) i z hydrauliką jak w pierwotnym planie powinien dać duży przepływ (oryginalne węże są chyba karbowane w środku i mają 25mm; opory na wylocie i wlocie). 20L ruchomego K1 będzie oki. Ktoś już zrobił w Eheimie : https://www.youtube.com/watch?v=P3pKP4HdJX0

W fx woda wlotem od góry powinna lepiej ruszać dojrzałe medium (na filmie jeszcze młode i bardziej wypływa bo nie ma biofilmu). Potrzebne będzie tylko zabezpieczenie przed dostaniem się medium do rury wlotowej i do wlotu pompy. Trochę kombinacji.

W filtrze do oczka na wlocie zabezpiecza oryginalna gąbka 5ppi, a na tubus którym wraca woda przez lampę UV założyłem siatkowy worek na media filtracyjne (otwory wlotowe trochę za duże w tubusie dla K1).

IMG_20210124_082336.thumb.jpg.9ef68ecb75d98a38d4e398fe931c3a76.jpg

IMG_20210124_110203.thumb.jpg.537c87cf16fbf6c7a7ff13386a0df77d.jpg

Opory przez filtr do oczka bardzo małe. FX da radę pchając. Ciśnienie powinno być niskie przy tych przepływach. Fx będzie się odpowietrzał wlotem do akwarium. Filtr do oczka – przez odkręcanie wskaźnika ciśnienia.

Za zastosowaniem Fx przemawia prostota i zawory/ złączki. Mniej kombinowania.

Sam FX powinien dać radę na K1. Ewentualnie kolejne 2 zaślepione otwory po drugiej stronie zbiornika by dołożyć kolejny FX? Albo za FX filtr do oczka + cyrkulator w akwarium.

Przemyślenia trwają. Czekam na sugestie....

 

@miron.dmt

1. Napisałem, że dodawałem żeby uzyskać 1-2ppm, a nie że dodawałem 1-2ppm. Za szybko czytasz ;). Glony dają radę przy niższych stężeniach fosforanów, niż rośliny (przy 0,2 ppm fosforanów, glony rosną normalnie, rośliny już są zahamowane w 50% - D. Walstad). Czyli nie zahamuje glonów w roślinnym obniżając PO4 w toni, tak, by rośliny nie zostały zahamowane (mają jeszcze substrat…).

Można mieć fosforany w wodzie i nie mieć glonów.

Teza że bardzo niskie fosforany to mało glonów, wydaje się prawdziwa ...ale, że obecne fosforany w wodzie to zakwit glonów, już nie :) Glony mogą być zahamowane inaczej.

2. AZOO ACTIVE FILTER 4in1 ...hm.... Lampka się zapala jak czytam o zaletach Far Infrared Rays… i że zmniejsza cząsteczki wody… i aktywne promieniowanie IR … zapewnia długie życie ryb… efekt promieniowania minerału anionu !??!!!. Stek bzdur i marketingowych kłamstw! Skład chemiczny ceramiki. Budowa ceramiki. Czyli to ceramika, na której buduje się biofilm, który działa tylko na zewnętrznej, opływanej wodą powierzchni. Gąbka ppi 30 jest 6x lepszym medium biologicznym (https://aquariumscience.org/index.php/7-2-11-ceramics/). Fluidyzacja 2-3 zwiększy skuteczność…

Ruchomy drobny piasek lepszy 2-3 x od K1!. Tylko kłopotliwy.

Jeśli miałeś po jednym korpusie Azoo i piasku (2x 1 l pojemności, 60% wypełnienia) … to taka biologia powinna wystarczyć (po kilku mc dojrzewania) na 3 skromnie karmione ryby 10 cm (aby rozłożyć DOC). Jeśli obsadę miałeś większą…. To woda mogła nie być czysta… Ale przy odpowiednio dużej biologii powinna!

3. Grubość piasku (podłoża) nie ma znaczenia. Działa tylko jego powierzchnia (i to jeśli jest cyrkulacja w akwarium). https://aquariumscience.org/index.php/6-5-2-substrate-as-a-filter/ . Chyba, że był filtr podżwirowy, który wymusza przepływ. Brak przepływu = brak filtracji.

Jeśli ze wspomaganiem mechanicznym i chemicznym działa u Ciebie to super. Mi się nie chce kombinować z regeneracjami/wymianami i czyszczeniem co chwila filtrów ;) Wolę pomęczyć się na etapie planowania....

 

 

Edytowane przez triamond
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku jest 5,9 l na media. Objętość gąbek szacuję podobnie. Kubeł ma 20l. Kosze zabierają więc 40% objętości. Po prostu szkoda. W pierwotnych obliczeniach wychodziło, że potrzebuję 30l na media. Jeśli będzie za FX filtr do oczka. To mogą zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam fx6…

Objętość gąbek 5,35 l 😕

Objętość na media filtracyjne: 5,3 l (wg producenta 5,9) 😕

Połowa kubła się marnuje 😕

Po wsypaniu K1 (+ oryginalne gąbki) powinien zapewnić zamknięcie cyklu azotowego i węglowego przy karmieniu ok. 5,2 g dziennie (max. 50 ryb 8cm).

Zasypanie całego kubła K1 (ok. 19l) da ok. 8 g (80 ryb). Ale trzeba przerobić wlot i zabezpieczyć pompę przed medium.

Filtr do oczka zasypany 30l K1 + oryginalna gąbka 5ppi da 14,2 g.

Fx6 z gąbkami i K1 + filtr do oczka razem 19,4 g (max 194 ryby 8 cm lub 107 sztuk 10 cm).

Ostatnią konfigurację podłączyłem na wężach 25mm 2x 2m i sobie pracuje.

IMG_20210129_185723.thumb.jpg.6b43e6c5e1316890cc7456af260765d1.jpg

Przepływ zmierzony to 2700 l/h. Jakieś 4x/h

Na krótszych wężach 32mm + wlot i wylot powinno być jeszcze lepiej.

Hałas działającej instalacji to 41db (1m od fx). Czyli mniej niż wg instrukcji ma IBO NOVA 25/60/130.

Słychać, ale w szafce nie powinno być problemu.

Innym rozwiązaniem byłby sunsun HW 5000. Więcej miejsca na K1 + regulacja wydajności bo silnik stałoprądowy. Może jak fx padnie ;)

Moc pobierana przez fx zależy od przepływu. (u mnie 39,9W dla 2700l/h ; 36W: 2300; 30W 1800). Podepnę do gniazdka z pomiarem i podłączę do Home assistant.

Fx odpowietrza się wylotem. Do oczka - wlotem lub wskaźnikiem ciśnienia (ręcznie).

Filtr do oczka będzie podpięty zatem na wlocie fx. I będzie chodził na podciśnieniu jak w pierwotnym planie.

W testach wszystko jest oki.

Na wylot planuję kolanko 45 st. Na wlot… Gąbka 10 ppi 10x10 cm nałożona na rurę. Przy tych przepływach da to ok. 1,25 cm / s przy powierzchni gąbki. Młode ryby przetrwają. Przy stojącym sitku będzie 4x więcej (starsze ryby).

IMG_20210129_201626.thumb.jpg.9f458cbe04411324062d1e05602dd29b.jpg

Jak ktoś planuje zrobić filtrację mechaniczną za pomocą bakterii... to można szeregowo podłączyć na wlocie filtra kanistrowego taki filtr ciśnieniowy... (Aqua Nova 20l i 30l mają złącza na 20mm wąż, ten 40l od 25mm). Opory przepływu małe!

Potestuję przez tydzień i zamawiam szafkę....

Edytowane przez triamond
Zniknął tekst...
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pomyliłem się w obliczeniach dla ruchomego K1… 2x uwzględniłem 40% wolnej przestrzeni dla fluidyzacji. (jest więc o 40% lepiej) :)

Z filtra ciśnieniowego wyjąłem gąbkę 5ppi. Usunąłem część złożą, tak by uzyskać 60% pojemności K1 (ok. 24 litry). Na wlot do filtra założyłem kolanko skierowane do środka i w dół tak by prąd wody ruszał K1 (jak medium dojrzeje, kolanko może być zbędne).

Słychać ruch złoża. Działa ! :) Przepływ ok. 2550 l. Hałas ok. 43 db.

Wg obliczeń skuteczność takiego filtra to ok. 10 x więcej niż Fluval FX 6 na oryginalnych mediach!!! (przerobi 40g karmy/ dzień – 400 ryb 8 cm).

W ciągu kilku tyg.  przetestuję to z Jebao MDC 5000. Na noc można ograniczyć przepływ/hałas.

 

Powinien zatem wystarczyć i sam FX6 z ruchomym K1 (ok. 19 g – 190 ryb 8cm).

Przeróbka FX 6 na K1 fluidyzacyjny zwiększy skuteczność 5x w stosunku do oryginalnych mediów!

Niestety rurki w Fx są wklejone silikonem 😕

 

2. Myślę też, żeby zamiast gąbki na wlocie do instalacji dać… filtr podżwirowy.

Kratki pod kamienie i tak się przydadzą. Znika gąbka lub sitko z akwarium. Zostanie sam wylot. Ryby bezpieczne. Trochę dodatkowej powierzchni na filtrację (ok. 20 ryb 8cm).

Zamiast piasku… żwirek 2-3mm. Wirniki będą żyły dłużej.

Jeśli opory będą duże (ale przy przepływie 1 mm/ s powinny być małe!), albo będą jakiekolwiek problemy, po prostu włożę do przelotu rurkę z gąbką lub sitko (nad przelotem zrobię zasłonięty otwór w kratce podżwirowej. Być może w tym miejscu będzie dodatkowa kratka – jedna na drugiej, żeby zapewnić odpowiedni przepływ na wlocie do przelotu.

Będę kombinował, jak przyjdą kratki.

Ktoś stawiał kamienie na kratkach ?

Ktoś zaciągał podżwirówką do kubła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Oryginalny mały koszyk z FX6 może robić za zabezpieczenie wirnika przed medium. Potrzeba tylko kawałek wężyka 6mm, aby go wcisnąć między koszyk a obudowę, by był stabilny i już :)

IMG_20210206_094145.thumb.jpg.2818c6d61e6c2e835911f5d320c04a99.jpg

2. Rurę wlotową trzeba przeciąć - myślę, że kilka cm od pokrywy. Wtedy filtr będzie się tylko odpowietrzał wylotem. Strumień wody będzie mieszał K1. Można założyć jakąś siatkę na obciętą rurę o oczkach mniejszych od K1. Może cyrkulacja medium będzie oki na oryginalnej rurze. W wolnym czasie się pobawię.

Ja chyba zostaję przy standardowym wariancie w fx, bo filtr do oczka z ruchomym medium wystarczy dla moich potrzeb. Potestuję też konfigurację, gdy filtr do oczka jest podłączony do wylotu fx (pracuje na nadciśnieniu). Węże igielitowe (nie mówiąc o silikonowych - na podciśnieniu się spłaszczają, co ogranicza przepływ). Podłączyłem gniazdko tuya do Home Assistant. Będzie info o ewentualnym spadku przepływu ;) Filtr dojrzewa  na wysokobiałkowej karmie :)

3. Kratki do filtra podżwirowego są wytrzymałe. Nie łamią się jak się na tym stanie. Kamienie wytrzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem siatkę o grubszych oczkach na wlot do lampy w filtrze.IMG_20210206_130815.thumb.jpg.73d14f096ddcf13e77edd47132edfb98.jpg

Zdjęcie kolanka do mieszania medium.IMG_20210206_130912.thumb.jpg.8868459a49cea1d42f7ad83d5859e486.jpg

Podłączyłem wszystko na wężach 32mm zmieniając kolejność: fx6 i za nim do oczka. Zmierzony przepływ (wiaderko + stoper ) to 2000l/h. Mniej niż wg wstępnych szacunków, ale powinno wystarczyć:) Opory są jeszcze na wlocie/wylocie - króćce do przycięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odcięciu króćców do 20 mm (na razie zostawiam jako opcję)  i wyjęciu kolanka mieszającego - przepływ skoczył do ok. 2600 l/h. Bardziej słychać ruszające się K1 (do 50dB). Przydałaby się regulacja wydajności.... czekam na Jebao MDC 5000.

2600 l/h na 750l netto to 3,5x. Zasys przez kratkę filtra podżwirowego (przyłożoną do węża wlotowego) nie zmienia zauważalnie przepływu.

Zrobiłem też test z K1 w FX6. Niestety, spory hałas - silny strumień wody rozpędza K1, które uderza o ścianki filtra. Może kolanko na obciętej rurze wlotowej rozwiązałoby problem. Na razie zabawę z FX odpuszczam. Ale jak komuś hałas nie przeszkadza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1. Wzór na przepływ Fluval FX6 sprawdzony wiaderkiem i stoperem:

Przepływ = 2600 l/h * (Moc – 21,2 W)/(44W-21.2W).

2. Przyszła MDC-5000 z pękniętą osłoną wirnika 😕 Będzie zatem obiegowa do CO.

3. Filtr chyba przerzucę do łazienki, która jest za ścianą. Nie będzie słychać ruszającego się medium, wygodny dostęp. Pod akwarium zostanie tylko pompa CO. Ewentualne przecieki mniejsze szkody… Nie będę pewnie robił szafki, będzie tylko sam stelaż.

4. Pompę CO już mam… ale są też takie ze sterowaniem PWM (np. IBO AMG 25/60/130 PWM).

Czytałem, że ktoś w narurowcu narzekał na brak dodatkowych biegów… ESP8266 +ESP EasyEasy… i mamy płynną regulację mocy pompy z poziomu Home Assistant !

5. Filtr dojrzewa....IMG_20210214_140738.thumb.jpg.1658c738766825fff3dcd6f6891f7b6e.jpg

Edytowane przez triamond
Tekst zniknął...
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1. Oczywiście nie oparłem się wizji pełnej kontroli pompy… odesłałem Betę 2 i zamówiłem IBO AMG 25/60 130 PWM. Trochę droższa, nieco sprawniejsza (EEI<=0,20) i ma sterowanie PWM, ale powinna też pracować na klasycznych programach wydajności. Możliwości nieograniczone… nocne zwalnianie, zwalnianie na karmienie, falowanie w zależności od aktualnej prędkości wiatru nad jeziorem … można się bawić ;)Światło już działa z poziomu Home Assistant na chińskim sterowniku WIFI.

2. Zastanawiam się nad orurowaniem - aby zmieścić się między poprzeczkami przyszłego stelaża na 10 nogach taki pomysł:

IMG_20210306_110424__01.thumb.jpg.54a51a86330341f394f5862bf1a6185c.jpg

pompa pompująca w dół, potem 2 łuki, rura i łuk (na zdjęciu kolanko) i za ścianę do łazienki.

Czy dać jeszcze 2 zawór po 2 kolankach na wysokości pompy ? (Ale w sumie pompę wymienia się rzadko… i mogę spuścić trochę wody).

Dziury w ścianie tak, aby filtr w łazience był podłączony na krótkich, prostych wężach, już bez zaworów, a na filtr jakaś zabudowa.

Jakieś sugestie ? Jakiś błąd w koncepcji ? Zagrożenia ?

Jako alternatywa 2 wersja:

IMG_20210227_200535__01.thumb.jpg.99cdc53b51cf86fd4e6f27ddcbda2ad8.jpg

Ale tutaj większe opory przez 1 a może i 2 kolanka 90 stopni i trudniej ustawić przejścia przez ścianę tak by węże na filtrze były proste bo mało miejsca... ?

 

3. Znalazłem filtr z kubełkiem (FX6)  podłączonym z wlotem/wylotem w dnie:

 

 

a więc się da ;)

Edytowane przez triamond
Link nie działał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.