Skocz do zawartości

Filtracja akwarium 200l - 100x40x50


_Darek_

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, aro600 napisał:

nie musisz co chwilę otwierać kubełka żeby czyścić wkłady mechaniczne

Z całym szacunkiem, ale co według Ciebie oznacza słowo "otwierać co chwilę" filtr ? 

Jeśli "otwierać co chwilę"  oznacza co 6 miesięcy, lub dłużej to ok :)Powiem tak. Posiadam kilka dobrych lat akwaria na filtracji kubełkowej (z prefiltrami, jak i zarówno bez prefiltrów) i nie zdarzyło mi się aby krócej niż 6 miesięcy je otwierać, tym bardziej w celu oczyszczenia wkładów mechanicznych. Nawet po otwarciu kubełka bez prefiltra, nie było takiej potrzeby, bo biologia (bakterie) bez problemu przerabiają takowe zanieczyszczenia. Kwestia doboru odpowiedniej gradacji gąbki, bo wiadomo gąbka ppi45 bardzo szybko się zapcha,dławiąc przepływ wody, niż gąbka ppi 20.Na tej samej zasadzie pracują np. Filtry hamburskie, tylko jakoś wszędzie utarło się, że musi być prefiltr przed kubełkiem i już. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, egon44 napisał:

Z całym szacunkiem, ale co według Ciebie oznacza słowo "otwierać co chwilę" filtr ? 

A co oznacza,, co chwilę,, jak zwykle to zależy, ja nie wiem jak to pracuje u innych mogę tylko podpowiadać bazując na swoim przykładzie i doświadczeniu. U mnie eheim 2228 co kilka tygodni wymagał oczyszczenie (miałem oryginalne gąbki nie pamiętam jakie miały ppi) po zainstalowaniu prefiltra wymieniałem w nim wkład (początkowo sznurkowy później własnej produkcji z watiliny) raz na 2 tygodnie, a sam filtr otwierałem raz 1,5 roku i to chyba nie było konieczne. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych podpowiedziach oraz tematach na forum doszedłem do wniosku, że nie ma idealnego filtra i jedynego polecanego. Dlatego podjąłem decyzję, że kupię FX4 i sprawdzę czy wystarczy on jako 2 w 1 w akwarium 200l. Jeżeli nie, będę kombinował dalej z prefiltrami lub jakimś filtrem wewnętrznym - czego wolałbym uniknąć. 

Teraz pojawiło się kolejne pytanie jak wypełnić FX4, objętość wkładów filtracyjnych biologicznych to 3,9 l. Całość wypełnić ceramiką, czy dołożyć matrixa oraz zeolit, ewentualnie w jakich proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, _Darek_ napisał:

Dlatego podjąłem decyzję, że kupię FX4 i sprawdzę czy wystarczy on jako 2 w 1 w akwarium 200l.

Wiem, nie powinienem, ale trochę zamieszam. Mam 200 litrowe akwarium, a filtrację w nim oparłem teraz, bo wcześniej była inna) na 2 filtrach zewnętrznych tj. Aquael Ultramax 1500 i Aquael Ultra 1200 z prefiltrem Eheima.  Do tego mam sporo więcej, niż z reguły tu zalecane, ceramiki, czyli około 6 litrów na dwa kubełki. Mnie to odpowiada bo NO3 nie przekracza 15 mg/l w dniu podmiany. Do tego filtry dmuchają na tyle wystarczająco, że nie używam cyrkulatora.  Ultramax ma prefiltr, który czyszczę raz na miesiąc. Akwarium o wymiarach 120x40x40

Dwa kubełki, to moim zdaniem, o tyle do

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
4 godziny temu, gulios napisał:

Darku, jak sprawuje się FX4?

Darek nie odwiedził forum od września 2021 roku, więc raczej Ci nie pomoże. Liczę jednak, że będziesz mógł skorzystać z pomocy innych użytkowników 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gulios napisał:

Witam wszystkich serdecznie ;)

Jest to moj pierwszy post na forum oraz pierwsze planowanie Malawi 200l.
Widze, ze ten temat jest w miare swiezy (2021) takze sprobuje podczepic się pod pytanie Darka ;)

Zakupilem baniak 200l 
https://www.aquaelzoo.pl/zestawy-akwarystyczne/20242-aquael-zestaw-akwariowy-opti-set-200-czarny-20-5905546331418.html?gclid=CjwKCAiAl-6PBhBCEiwAc2GOVLhlWWn37eYXDhlNyJxj9BvXaHMKV4_HUw1jhnNVbxowog9NqirMqRoC1EwQAvD_BwE


Od kilku dni szukam informacji jaki filtr powinienem w nim zainstalowac.
Podobnie jak Darek chcialbym uzyskac minimalizm czyli jeden filtr na caly baniak.
Obsady jeszcze nie wybralem lecz zapewne bedzie to z 10|12 sztuk.

W zwiazku z tym mam pytanie/a.

Darku, jak sprawuje się FX4?
Czy jednak szukac dalej cos innego ?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Witam, FX 4 bardzo ładnie by sobie radził. Ma dużą moc, ale miejsca na biologię nie aż tak dużo. Ale filtr fajny. U siebie mam fx6 i poza głośnością to nie mam co narzekać. Polecić mogę bo używam u siebie JBL e1502. Ale myśl o mocnych filtrach. Jak będzie "za duży" to ryby się nie obrażą. JBL e1902 nie byłby też zły. Ikola 600 max też fajne są, tańsze, ale nie wiem czy jeden by dał radę. Innych nie używałem to się nie wypowiem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też przymierzam się do zamiany filtra i nie wiem co będzie najlepsze żeby jeden kubeł ogarnol wszystko. Myślałem o fiktrach z tego artykułu znalezionego na forum.

https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/trzmiel-testuje-filtry-zewnetrzne-aquael-eheim-fluval-jbl-oase-tetra/

Testują tam te filtr, polecają do 200l

Aquael Ultramax 1500,

Eheim Professionel 4+ 600 2275,

Hagen Fluval 407,

JBL CristalProfi e1502,

Oase Biomaster Thermo 600,

Tetra EX 1200 Plus.

Sam jednak teraz coraz częściej myślę o fx4 do swojego akwarium. W tej chwili mam wewnętrzny Aquael UV 1000 ale to nieporozumienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, gulios said:

szukam opinii z doswiadczenia tylko z jednym kublem filtrujacym bez innego osprzetu.

Miałem w rękach przymierzając do szafki kubełki Sera (xTreme), JBL (e1902) i nowa Tetra (EX 1500 Plus), a używam HW-3000 (+ prefiltry Eheim) w 140 l i odpowiedź: bierz kubełek z wbudowanym prefiltrem, największy jaki zmieści się w szafce, w razie czego coś dołożysz (gabkę na wlocie, prefiltr, czy co tam wymyślą). Warto rzucić okiem na ceny części zamiennych, czy w komplecie masz wkłady i czy Tobie pasują (lub na wejściu i tak chcesz kupić i zasypać 6 litrów ceramiki), na akcesoria wlotu i wylotu czy pasują do Twojego zbiornika (pokrywa itp.), na funkcje dodatkowe (regulacja mocy, lampa UVC, automatyczne płukanie itd.). Zużycie prądu ma mniejsze znaczenie, bo idzie jako ciepło do przepływającej wody. Tyle że plan B w razie serwisu filtra to drugi filtr (w tym np. osobny prefiltr, który zostaje w domu), ale np. dojrzałą bakteriami nitryfikacyjnymi ceramikę łatwo przesypiesz z jednego do drugiego. Rury o wiekszej średnicy powodują mniejsze opory przepływu, ale czasem trudniej do nietypowych średnic dobrać akcesoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.