Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

@Waclawtak, zgadza się. Też tak myślałem na początku, ale akurat w ten przelot wkladasz rurę w całości i można ją sobie regulować góra/dół. No chyba, że kolega wkleił dolny odcinek, a górny wsunął luźno, bo też jest taka możliwość, wtedy może przeciekać tak jak mówisz.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Bartek_De
Opublikowano

Nie bardzo łapię, jak  zrobiłeś przelew. Bez przejścia przez szkło ? Z tego co mówisz to sporo ubywa. Wiec niemożliwe żeby nie do kanalizy- jak  słusznie zauważa  Bartek_De , już byś pływał. 

Co do stałej podmiany- ciekawy jestem jak to zrealizowałeś  / tez z tym walczę / . Ale ilość 2 l  na godz, wydaje mi się sporo.  Ja przy zbiorniku  ok 700 l,  ustawienia mam na poziomie  0,035 l/h

 

 

Sorry. Mała korekta 😀. Stała podmiana u mnie to owszem. 0,035 l,  ale na minutę. 😀 . Faktycznie jak ppliczylem przy Twoim litrażu- to 2 l/h jest ok. 

Opublikowano (edytowane)

Mam wykonane 3 przeloty w dnie kilka stron wcześniej jest zdjęcie. W jeden wstawiłem rurę ponad wzmocnienia a pod szkłem zaślepiłem, drugi zrobiłem sitko przy dnie jako zasys a pod szkłem dałem zawór plus zaślepiłem, kolejny to jest rura ucięta pod wysokością wzmocnień tak aby dobrze woda spływała pod szkłem rura pvc przechodzi w rurę kanalizacyjną poziom się reguluje za pomocą właśnie tej rury z przeciwnej strony zbiornika jest wężyk od średnicy węży do RO z zaworkiem i metodą prób wycyrklowałem 2L/h co daje w tygodniu  ok 336L więc odpowiednio. Temp w zbiorniku nie wacha się stała 24-25 stopni.

Będę w domu wyślę zdjęcia po kolei co i jak

Edytowane przez edzzio
Opublikowano
8 godzin temu, Waclaw napisał:

 Stała podmiana to ciekawy, ale tez trudny w realizacji temat. 

Co w tym trudnego?

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Stała podmiana - nic prostszego...

Potrzebne elementy do wykonania we własnym zakresie podmiany wody w trybie automatycznym lub półautomatycznym

Pierwszy etap:

  • wykonanie otworu w szkle / akwarium pod wybrany przelot - zależnie od pojemności i wydajności podmiany
  • zamocowanie przelotu w szkle
  • ustalenie wysokości rurki przechodzącej przez przelot / ustalamy oczekiwany poziom wody w akwarium

No i to tyle w kwestii zbiornika, teraz pora na hydraulikę

Drugi etap:

  • 1 sztuka - Elektrozawór 2N15 1/2 lub 3/4 cala- zasilanie do wyboru to 230V lub 12V lub 24V (dla łatwości montażu polecam wersję pod 230V)
  • 1 sztuka - Programator czasowy cyfrowy wyłącznik (najlepiej wersja z wbudowaną baterią - unikniemy straty ustawień)
  • przewód elektryczny (do podłączenia elektrozaworu z programatorem) + wtyczka
  • rurki / wąż / wężyk do RO 6mm (polecam ze względu na wymuszony mniejszy przepływ wody) - długość zależna od odległości do zbiornika

To plus kilka złączy i mamy początek automatycznego uzupełniania/podmieniania wody w akwarium.


Programator steruje włączeniem / wyłączeniem elektrozaworu, który w podanej wersji posiada cewkę w standardzie zamkniętą, czyli przy zaniku zasilania w sieci elektrycznej będzie zamknięty i nie zalejemy sobie domu. To bardzo ważne aby taki elektrozawór miał tą cechę. Za elektrozaworem budujemy i montujemy już faktyczny układ filtrów do filtracji wody wodociągowej. Do wyboru do koloru, korpus 10/20 cali, filtry liniowe lub jeszcze inne możliwe rozwiązania. Wliczając w to nawet zabudowę do grzałki łazienkowej, która będzie grzała wodę, o ile będzie potrzeba (ciepła woda). Ja od siebie mogę polecić filtr do wody AK-AIPRO/AICRO-AQF : filtr usuwający chlor, piasek, muł itp bo sam używam. 

Edytowane przez Morganelo
Stylistyka
  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Faktycznie- jak piszecie, stosunkowo prosto to zrealizowaliscie. U siebie chyba trochę przekombinowalem 😀. Zobaczcie w moim temacie „ projekt 700 l- stała podmiana ... itd”. Co prawda obawiam się wszystkich rurek poza zbiornikiem typu np do RO, poza systemami typowo hydraulicznymi / PEX, zgrzewane, PVCU / , dlatego tez bardziej rozbudowane.  Jedno tylko pytanie- przepływ wody „przytlumiony” zaworem, czy pełny ? Regulacja ilości dozowanej wody- czasem otwarcia elektrozaworu.? Ja poszedłem w kierunku pomiaru objętości. A to mocno skomplikowało całość. Ale nie zaśmiecajmy już koledze tematu.  Dzięki za wyjaśnienia. 

Edytowane przez Waclaw
Korekta pisowni
Opublikowano
2 godziny temu, Waclaw napisał:

Faktycznie- jak piszecie, stosunkowo prosto to zrealizowaliscie. U siebie chyba trochę przekombinowalem 😀. Zobaczcie w moim temacie „ projekt 700 l- stała podmiana ... itd”. Co prawda obawiam się wszystkich rurek poza zbiornikiem typu np do RO, poza systemami typowo hydraulicznymi / PEX, zgrzewane, PVCU / , dlatego tez bardziej rozbudowane.  Jedno tylko pytanie- przepływ wody „przytlumiony” zaworem, czy pełny ? Regulacja ilości dozowanej wody- czasem otwarcia elektrozaworu.? Ja poszedłem w kierunku pomiaru objętości. A to mocno skomplikowało całość. Ale nie zaśmiecajmy już koledze tematu.  Dzięki za wyjaśnienia. 

Jako uzupełnienie wcześniejszego wpisu i jednocześnie odpowiedź na dobre pytania jakie zadałeś będzie szybkie info...

  • Takie systemy podmiany wody są z natury proste i łatwe do realizacji, ale to my użytkownicy w 95% utrudniamy sobie sami = próbujemy odkryć koło na nowo :)...
  • Czy przekombinowałeś, tego nie sprawdzałem, bo tematu nie czytałem, ale uzupełnię wiedzę i rozwiązania :) - najważniejsze że Tobie to odpowiada i masz pewność że działa jak należy...
  • Co do wykorzystanych rurek to każdy wykonać może je z każdego materiały nawet z nierdzewki :) a co do wężyka RO 6mm, to powiem tak u mnie ma długość 8 metrów i większość z niego jest pod sufitem w nieogrzewanej piwnicy, a uszkodzeń / pęknięć brak... A do tego obsługuje cały czas ciśnienie prosto z sieci wodociągowej, bez reduktora ciśnienia...
  • Tłumienie przepływu u mnie przy wężyku RO 6mm - powstało naturalnie :) bo z rurek 1/2cala leci przez elektrozawór prosto w zaworek do RO a dalej na filtr przeciw mułowy + węglowy a potem już  ro 6mm prosto do akwarium = ciśnienie jest na poziomie ciurkania wody z kranu, czas podmiany może być stały albo jak u mnie regulowany za pomocą sterownika elektronicznego, który uruchamia na odpowiedni czas elektrozawór, co daje nam +/- jakiś zmierzony wcześniej wypływ wody w L...
  • WYDAJNOŚĆ - WODA PO FILTRZE - 1 minuta - 1,5L / 2 minuty - 3,1L / 3 minuty - 4,8L / 4 minuty - 6,4L / 5 minut  - 8,0L

No i ode mnie koniec OT, bo temat jest o czym innym i nadal kibicuje w jego realizacji... Czekam na dalsze relacje...

 

  • Lubię to 1
Opublikowano
9 godzin temu, Morganelo napisał:

Takie systemy podmiany wody są z natury proste i łatwe do realizacji, ale to my użytkownicy w 95% utrudniamy sobie sami = próbujemy odkryć koło na nowo :)...

👍😀

@Morganelo- raz jeszcze dzięki za  rozwinięcie i dokładniejsze wyjaśnienia- dało mi to możliwość spojrzenia na temat z innej perspektywy. Czasami człowiek to jak koń z „klapkami” na oczach 😀

I ostatnie , krótkie pytanie:

9 godzin temu, Morganelo napisał:

WYDAJNOŚĆ - WODA PO FILTRZE - 1 minuta - 1,5L / 2 minuty - 3,1L / 3 minuty - 4,8L / 4 minuty - 6,4L / 5 minut  - 8,0L

Na ile udaje Ci się zachować stabilność parametrów  /wachania bardziej lub mniej gwałtowne/,  mając na uwadze  ilość dolewanej /podmienianej/  wody w jednostce czasu?     1,5 l /min to ponad 40 razy szybciej niż u mnie / 0,035 l/min/. Jak to się sprawdza przy warszawskiej, uzdatnionej  naszymi filtrami  kranówie ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik



  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.