Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
23 minuty temu, tomekTOja napisał:

Ale jakoś zmierzę... masz na to jakiś patent?

Weź litrowy kubek albo słoik i zmierz czas w jakim pompa go napełni. Potem proste działanie 60(minuta) podziel przez uzyskany wynik, uzyskasz litry na minutę i to mnożysz przez 60, wynik to litry na godzinę.

Przykład: kubek napełnia się w 3 sekundy

60/3=20

20x60=1200L/h

Oczywiście taki pomiar jest z dużym prawdopodobieństwem błędu, tak mniej więcej. A jeśli byłeś w wojsku to pewnie wiesz ile to jest mniej więcej;):lol:🤣🤣

 

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Opublikowano

...jeszcze obiecana góra:

Wszystko zgodnie z projektem. Po lewej zasys i wylot główny z mechanika skierowany na środek tła 3D, po prawej wylot z biologa z małym ciśnieniem skierowany na przednią szybę. Wykonane z tego co miałem. Głównie to 16mm średnicy

IMG_20200407_201741.thumb.jpg.5fedc371d93c5eb93b7baf61bdd8f827.jpg

po lewej wąż wlotu: wąż za tłem idzie w dół, na dole jest kolanko i potem sitko. To tam kolanko zsunęło się z sitka i zassało Yelowke ;) prawej wylot główny (z mechanika).

IMG_20200407_201819.thumb.jpg.229eedab3b8636c324448134a990b4ee.jpg

wlot po lewej bardzo delikatnie zamaskowany w kamieniach. Na żywo widać tylko ciemną jamę, musiałem dodatkowo poświecić aby było widać sitko.

IMG_20200407_202030.thumb.jpg.9d55973be8d0b63d911b386bfac329f5.jpg

  • Lubię to 1
Opublikowano

Test pompy ryje beret i daje do myślenia 😕

1288947322_testpompy.PNG.03a2265b86ca84039c7ba41f8633ab42.PNG

zmierzyłem na 1, 5, 6 i 10 biegu. Oba wyloty z odkręconymi zaworami na max.

Dla przypomnienia: Zasys rurka 16mm w awka potem wąż 19mm i do trójnika rozdzielającego na dwa korpusy mechaniczne (zawór 3/4 pełnoprzelotowy). Dalej jest na kolankach 3/4 i wężu 19mm, pompa wlot wylot 1" i dalej wąż 19mm do trójnika: prosty przelot 19mm do głównego wylotu i tam zwężka do 16mm na szerokość akwarium i kolanko wylotowe. Z trójnika bajpas, zaworek `16mm) na dwa biologi i wylot wężem 16mm do akwa, zwężka na kolanku wylotowym.

Aqua Nova na 1 biegu podaje łącznie 880 l/h. Zakładałbym, że 10 biegowa Aqua 4000 pluła by 10%... czyli ~400l/h -ale ok. Dalsze wnioski mam gorsze. Na 50% zakładałem ~2000 l/h, a okazuje się że mam 1000 :( Pomiędzy 5, a 6 biegiem minimalna różnica - wnioskuję, że to już jest moment gdzie pompa ma problem. Na ostatnim biegu niecałe 1300 l/h więc 25% mocy. Pompa najciszej pompuje na 5 biegu, zakładam że 4 bieg to w obecnej sytuacji najlepszy dla tej pompy... ale nie o to mi chodzi.

Gdzie mogę mieć błąd? Za małe średnice na wlocie? Czy od pompy do wylotu wąż 19mm i na końcu zwężka to nie za grubo? Czy od pompy nie powinna iść już równym przekrojem aż do wylotu? Myślę, że to problem z małą średnicą na wylocie głównym. Liczyłem, że wystarczy i resztę zrobi samo ciśnienie -ale chyba jednak nie.

Chętnie przyjmę poradę doświadczonych kolegów.

Opublikowano

IMHO problemem są zbyt małe średnice na wlocie (jeszcze widać zagięte węże ;) ). U siebie mam prostego narurowca (tylko mechanik) z dwoma zasysami i widać wyraźny spadek jak zamknę jedną nitkę. Ja mam pompę C.O. która lepiej pcha niż ciągnie, nie wiem jak w przypadku twojej ale podejrzewam że podobnie.

  • Lubię to 3
Opublikowano

Tak, zgadzam się z Tobą. Dotarło to do mnie. Gdyby był problem na wylocie to miałbym tam mega ciśnienie, a nie mam. Musi być więc kłopot na wlocie. Na starcie wymieniam trójnik plastikowy na mosiężny przy wlocie do mechaników. Bastian zwrócił mi uwagę na trójnik przy zaworku spustowym i będące za nim kolanko idące do węża i do pompy - o tym nie pomyślałem. Potem zmierzę przepływ raz jeszcze. Jeżeli to nie da efektu będę kombinował zrobić dwa oddzielne zasysy 😕

Opublikowano

Co za dzień! Prawdziwy Meksyk....

w instalacji powymieniałem elementy na drodze od zasysu do pompy. Wąż 19mm, trójnik miedziany 3/4", potem rozłam na 2nitki gdzie 1/2" i po połączeniu 3/4" wąż 19mm. Wyeliminowałem wszystkie zwężki.

Przepływ na 5 biegu mechanik 800 l/h, biolog 420 l/h. Razem więc 1220 l/h... statystycznie wzrosło o 20%, ale dla mnie to jeszcze trochę mało. Ciśnienie na wylocie zrobiło się całkiem ładne, nie powiem, ruch jest, brudy zamiata. Ale to jeszcze nie koniec inwestycji, będzie aktualizacji ;)

Opublikowano

Stojąc w Obi z wózkiem pełnym miedzianych elementów stwierdziłem.... że zgłupiałem, wróciłem bez zakupów. Muszę trochę odpocząć od roboty przy filtrze.

Aktualnie pompa podaje łącznie ~1400 l/h pokarm po wsypaniu (nie wyłączyłem pompy) znikł, a zazwyczaj osiadał na dnie i czekał. Zakładam więc, że baniak przeżyje nim wrócę z aktualizacją. Obiecuję, że potem w pierwszym poście podam skrót dla potomnych.

Tak to wyglądało:

 

Opublikowano (edytowane)

nudy nie ma! Wzorem Bastiana postanowiłem wyciszyć szafkę. Nie było promocji na żaden kolor, sam sobie wybrałem coś fajnego. Przyznam, frajda podczas wykonywania super. A efekt.... no jak malowany! Do kompletu doszła więc pompa do napowietrzacza. ...i na prawdę nawet jej praktycznie nie słychać. Pierwsze testy tej nocy.

CollageMaker_20200410_140215425.thumb.jpg.856c9b9d0423015112deace99515f46a.jpgMatrix zrobił się niebieski ponieważ pokusiło mnie wlać cudo do klarowności 😕

Edytowane przez tomekTOja
  • Lubię to 1
Opublikowano

Po zmianie kolanka na zasysie są kolejne procenty poprawy, obecnie przepływ całkowity (biolog+mechanik) 1300-1400 l/h

ruch na lustrze jest więc napowietrzacz idzie w odstawkę:

 

cyrkulacja widoczna na wsypanym pokarmie (specjalnie nie wyłączałem pompy aby dokładniej zobaczyć ruch wody), idzie tak jak chciałem.

 

Normalnie przy karmieniu pompa ma stopa na 10 minut, po tym czasie kto nie zjadł łapie papu w locie. Po kolejnych 10 minutach resztki papu znikają w zasysie. Widać jak się już zbiera w korpusach. Na tym mi zależało najbardziej.

Szkoda mi tylko, że pompa musi chodzić na 7 biegu. Mam wrażenie, że bardziej walczy z zasysaniem wody niż z jej wypluciem. Ale też i cała konstrukcja jest dość wymagająca. Z czasem kolejne modyfikacje...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.