Skocz do zawartości

mój pierwszy narurowiec


tomekTOja

Rekomendowane odpowiedzi

wydajność poprawiona przez zwykłą wymianę wkładu filtra. Sznurkowa 100 poszła na bok (nie wymagał wymiany, ale sporo odchodów i pokarmu miała już na sobie), w zamian gąbka 45PPI. Nie mierzyłem, ale widzę że strumień jest mocniejszy. 

IMG_20200417_200749.thumb.jpg.a6dedc1ee91bb1bcbcf32051f74cbafb.jpg

Edytowane przez tomekTOja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego robiłeś te maskownice do wylotów i tło? Kupowałeś gdzieś gotowe?
Tło mam już parę ładnych lat. Kupiłem na olx, nie dojde do tego. Jest mega 3D, z tyłu sporo miejsca ale nigdy nie miałem z tym kłopotu. Młody narybek ma skrytke, a ja gdzie puścić rure z zasysu czy grzałke.
Maskownice zrobiłem z tego:
https://allegro.pl/oferta/at-sztuczna-skala-akwariowa-sh-27gr-6913143480?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Mam jedną całą na sprzedaż. Choć sczerze to się zastanawiam czy jej noe wykorzystam w dolnej partii aby spowielić kolor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bańki w "dziupli" oprócz ciekawego efektu dobrze natleniły mi akwa. Widać to po zachowaniu ryb.

IMG_20200418_211858.thumb.jpg.77169ff192bd152895df7ebeb6877c49.jpg

Finalna wersja powyżej. Sprzęt pochowany, rybki się oswajają, ja staram się już tam rąk nie wkładać ;)

Edytowane przez tomekTOja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt wymagał cierpliwości, ale też nie był prosty. Od samego początku przyświecał mi cel zbudowania filtracji mechanicznej, z mocnym przepływem oraz filtracji biologicznej ze słabszym. Całość na jednej pompie. Wielkość szafki również była wyzwaniem. Uważam, że udało się! Co najważniejsze to działa, cudnie zbiera brud i ładnie klaruje wodę niemal od samego początku (w biologi część złoża była użyta z poprzedniego filtra, już dojrzała).

 Widzę, że w pierwszym poście nic nie dopiszę więc swoje przemyślenia/podsumowanie dopisuję tutaj:

Moim zdaniem nawet przy 240 litrach zasys narurowca powinien przelatywać przez 1" rury, węże, kolanka.

Ważne aby zwrócić uwagę na zawory i mocowanie do węży, tam często jest zwężenie, które zakłóci pracę reszty.

Bez względu na gwint, korpus w środku zwęża się do 1/2" !!! Dlatego ważne jest aby przepływ tuż po zasysie rozdzielić na minimum dwa korpusy.

Producenci plastikowych kolanek czy trójników zwężają przepływ. Kupiłem 3/4", gwinty tak, ale środek zwężka do 1/2" 😕

Pomysł na cyrkulację podpatrzyłem na jednym z zamieszczonych tu filmików. Tam cyrkulator robił za mocarza, a wylot z filtra za wspomagacza. Całość operowała na 750 litrach. U mnie mocarzem jest wylot z mechanika, wspomagaczem wylot z biologa. Całość wspólnie z zasysem odpowiednio ustawiona działa na prawdę świetnie. Rysunek jest w tym wątku na drugiej stronie (rzut z góry).

Z czasem jeszcze planuję drobne poprawki. Ale oprócz zmiany filtracji postanowiłem przebudować wnętrze oraz obsadę i całość mnie już mocno zmęczyła. Za to miło jest usiąść z kawą i popatrzeć na ten podwodny świat :)

Dziękuję aktywnym za wsparcie, wszelaką pomoc, a szczególnie za wskazanie niedociągnięć w rzeczach o których nawet nie myślałem. 

Tym, którzy się zastanawiają nad budową powiem, że nie ma co się zastanawiać. Budowa to super zabawa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.04.2020 o 20:23, tomekTOja napisał:

wydajność poprawiona przez zwykłą wymianę wkładu filtra. Sznurkowa 100 poszła na bok (nie wymagał wymiany, ale sporo odchodów i pokarmu miała już na sobie), w zamian gąbka 45PPI. Nie mierzyłem, ale widzę że strumień jest mocniejszy. 

IMG_20200417_200749.thumb.jpg.a6dedc1ee91bb1bcbcf32051f74cbafb.jpg

Gdzie kupiłeś taką gąbkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tutaj. Zgodnie z instrukcją kolegi z forum tniesz ją w pół i owijasz koszyczek po wkładzie sznurkowym. Ja do mocowania jej użyłem wielorazowej "trytytki" z Obi, ale możesz ją po prostu związać sznurkiem.

Nie mniej jednak szukam jeszcze innego rozwiązania, filtr sznurkowy robi mega robotę. Gąbka jednak to gąbka. Nie jest zła, ale wolałbym coś bardziej efektywnego. Wymieniać dwa wkłady sznurkowe co ~dwa tygodnie średnio widzę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Gąbka jednak to gąbka. Nie jest zła, ale wolałbym coś bardziej efektywnego. Wymieniać dwa wkłady sznurkowe co ~dwa tygodnie średnio widzę.


To może wypróbuj piankę tapicerską. Tu masz najbardziej gęstą i już od 1cm grubości. Kombinuj https://allegro.pl/oferta/pianka-tapicerska-gąbka-t35-na-dowolny-wymiar-8902920283?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.