Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

Postanowiłem zmierzyć się z filtracją narurową. Po lekturze i konsultacjach zasiadłem do planu.... który zmieniałem kilka razy dziennie. To niesamowite ile jest opcji wyboru części, z których można to zbudować.

Wiem, że robię przerost formy (ustaliłem to w połowie projektu, ale już się nie cofam). Nie musicie pisać, że połowa z mojego planu jest nie potrzebna - wiem to! Niestety budowa zaczęła pokrywać bardziej moje ego i skłonności konstrukcyjne aniżeli potrzeby filtracji akwa. 

Więc. Pewnego dnia się budzimy i mamy: 4 korpusy, kolanka PP, strasznie ciasną szafkę i sporą dawkę energii :)

Wymyśliłem tak: wlot, dwa mechaniki, pompa, rozgałezienie i 1-wylot do akwa z większym ciśnieniem, 2-zaworek na którym zredukuje przepływ do 2xbiolog (ceramika i matrix), wylot do akwa.

Ustawienie wylotów i zasysu podam w kolejnym poście -mam już wymoślony ;)

W międzyczasie przygotowałem sobie korpus do zasypania matrixem. Siatka z filtra sznurkowego przycięta aby nie dochodziła do samej "góry -umieszczona w korpusie będzie zasypana matrixem. Rurka z węża skrócona, aby zasys był "od dołu". Sprawdzi się?

Czekam na zawory i zacznę zabawę.

Pytanie: czy ktoś ma narurowca z wersją rozgałęzienia za pompą i dwoma wylotami do akwa? Czy odnoga do biologa nie zatrzyma całkowicie przepływu w tym miejscu (gdy będzie zbyt mocny to go zredukuję na zaworku, ale zbyt słaby/zerowy nie napędzę)?

IMG_20200401_174640.jpg

IMG_20200331_161134.jpg

Opublikowano
  W dniu 2.04.2020 o 15:44, tomekTOja napisał(a):

W międzyczasie przygotowałem sobie korpus do zasypania matrixem. Siatka z filtra sznurkowego przycięta aby nie dochodziła do samej "góry -umieszczona w korpusie będzie zasypana matrixem. Rurka z węża skrócona, aby zasys był "od dołu". Sprawdzi się?

Rozwiń  

Jak przez tą rurkę ma być zasys to obawiam się że ta siatka jest za mało gęsta i matrix trafi do akwa. Osobiście bym zamontował korpus odwrotnie aby wylot wody był górą i zrobił coś na zasadzie fbf. Górę w razie "w" zabezpiecz gąbką. Całość zamontuj na bypasie z regulacją przepływu zaworem. Możesz też zrobić całość w puszce zasypowej, wtedy gąbkę z zestawu zostawiasz tylko górną i zaworem regulujesz tak aby matrix krążył jak w fbf. Miałem tak zrobione i działa bardzo dobrze. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Jaka pompa ma to napędzać? Weź pod uwagę, że te końcówki na wąż mają bardzo małą średnicę wewnętrzną, nie uzyskasz zbyt dużego przepływu na tym. Co więcej, zbyt mała średnica przyłącza przed pompą spowoduje za słaby napływ wody do pompy, a co za tym idzie, kawitację. Będziesz miał w akwarium mnóstwo drobnych bąbelków powietrza.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Dzięki za szybki odzew. Dzięki za pomysł na korpus z Matrixem, u mnie rurka po sznurkowym jest owinięta kawałkiem firanki i zszyty -aby nic tam nie przechodziło. Racja, nie dopisałem:

pompa Jebao 4000

wąż 19mm

z pompy wychodzą 1", pozostałe kolanka i inne tego typu dałem 3/4", korpusy widzę zwężają do 1/2", końcówki to przelotki dofi 20-3/4"

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 2.04.2020 o 17:28, eljot napisał(a):

A patrzyłeś na gradację matrixa ? firanka ze zdjęcia go nie zatrzyma.

Rozwiń  

tak, tak, sprawdzałem to. Ale chętnie też przeanalizuję Twoją podpowiedź. W najgorszej wersji przeleci niewielki, drobny kamyczek... taki to poleci sobie prosto do akwa bo pompa w planie jest przed biologiem, za nim już tylko rybki

Edytowane przez tomekTOja
Opublikowano (edytowane)

Na sucho może nie przeleci ale na mokro i z ciśnieniem to możesz mieć problem. Poza tym ta firana się zapcha i będzie problem z przepływem. Podobnie zapychają się wkłady siatkowe które nie nadają się do filtracji w akwa.

Edytowane przez eljot
Opublikowano
  W dniu 2.04.2020 o 17:32, eljot napisał(a):

Na sucho może nie przeleci ale na mokro i z ciśnieniem to możesz mieć problem. Poza tym ta firana się zapcha i będzie problem z przepływem. Podobnie zapychają się wkłady siatkowe które nie nadają się do filtracji w akwa.

Rozwiń  

Tylko to biologia... i po dwóch mechanikach, ilość przy 240l jest raczej przegięciem z mojej strony ;) Zakładam redukcję ciśnienia wody idącej do biologii na naprawdę niewielki przepływ, mniejszy niż np. gdybyś wylewał wodę z butelki do karafki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.