Skocz do zawartości

Przymiarki do 370L, ale .....


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzięki @Falcowski

Z tym podnoszeniem hydroponiki to jeszcze pewnie ze trzy razy mi się odmieni 😁
Na pewno z czasem będę tam zaglądał coraz rzadziej i pomysł odejdzie w zapomnienie. Na tą chwilę również sobie radzę. Hydroponika to jakieś 19cm, pozostałe 30cm zajmuje tylko oprawa oświetleniowa z profilu o szerokości 16cm i jest możliwość podniesienia jej lub postawienia pionowo jak coś poważniejszego trzeba zrobić.

W tym wolnym rogu w obecnej chwili jest skrzyneczka ze sterownikiem i zasilaczem do oprawy. Faktycznie, że można coś wykombinować jako kotnik/kwarantannę - do przemyślenia.

  • 1 rok później...
Opublikowano (edytowane)

I wracam po roku, muszę to jakoś posprzątać, więc plan jest na mały restart a dokładniej wymiana modułu filtracyjnego i zmiana falowników na normalne pompy - to co jest obecnie nie za bardzo się sprawdza.

Problem dokładniej opisałem tutaj

 

Dlatego tym razem z pierwszym pytaniem do Was.

Jaka pompa do modułu przy tych moich 350L i wymiarach 140x50x50. Dodam że moduł zostanie zmieniony, pójdzie bardziej w narożnik coś w tym stylu:

84403534_NOWEAKWA.thumb.png.45c44c21cf3685925a14ee539016947a.png

Ja typuję coś w stylu Jebao DCS-4000 lub DCS-5000 może na full będzie trochę za mocna, ale pozwoli od czasu do czasu zrobić pralkę i zamieszać przy dnie tak żeby powymiatało troszkę z tego rumowiska - czy dobrze kombinuję?
Pamiętajcie że po tej zmianie zostaną mi jeszcze dwa falowniki Tunze 6020 które zawsze będzie można gdzieś umieścić i dodatkowo zakręcić wodą. Tylko muszę w nich przerobić mocowanie bo to oryginalne troszkę je upośledza.

Zaczynam od pompy żeby określić jakiej wielkości będzie potrzebny moduł i otwory na wlocie.

Liczę na Waszą pomoc i tym razem zanim coś wymyślę poddam dyskusji tutaj 😉

A może takie cudo

 

Edytowane przez artjur
Opublikowano
11 godzin temu, artjur napisał:

Ja typuję coś w stylu Jebao DCS-4000 lub DCS-5000 może na full będzie trochę za mocna, ale pozwoli od czasu do czasu zrobić pralkę i zamieszać przy dnie tak żeby powymiatało troszkę z tego rumowiska - czy dobrze kombinuję?

U mnie w 200x65x65 DCP-5000 ustawiona na 40% mocy wywala piasek z dna, mimo, że wylot wcale nie jest ustawiony w kierunku podłoża ;) myślę, że do takiego baniaka, jak Twój, coś o przepływie do 3000 l/h spokojnie wystarczy i to ze sporym zapasem.

Opublikowano

@marcin73m dziękuję za odpowiedź.

Właśnie na spokojnie przeglądam wpisy innych i dochodzę do takiego wniosku że chyba przesadziłem. W takim razie będzie DCP-3000 albo ta DCQ-3500. Bo tak jeszcze myślę czy nie zrobić jej podwójnego wyjścia i dać wyloty w dwóch miejscach zamiast wstawiać dodatkowy falownik 🤔

  • Lubię to 1
Opublikowano
3 minuty temu, artjur napisał:

myślę czy nie zrobić jej podwójnego wyjścia i dać wyloty w dwóch miejscach zamiast wstawiać dodatkowy falownik 🤔

Można spróbować, jak takie rozwiązanie się sprawdzi. Ewentualnie dołożyć później falownik zawsze będzie można.

Opublikowano (edytowane)
23 godziny temu, artjur napisał:

Właśnie na spokojnie przeglądam wpisy innych i dochodzę do takiego wniosku że chyba przesadziłem. W takim razie będzie DCP-3000 albo ta DCQ-3500. Bo tak jeszcze myślę czy nie zrobić jej podwójnego wyjścia i dać wyloty w dwóch miejscach zamiast wstawiać dodatkowy falownik 🤔

Może ta tabelka Ci pomoże podjąć właściwą decyzję. Może nie przesadziłeś  ;) Do filtra dostaje się mieszanka wody brudnej i już przefiltrowanej. Czyli zawsze w wodzie akwariowej będą zanieczyszczenia. Tym mniej im większy przepływ. Zakładając 100% skuteczność filtra otrzymujemy:

krotność przepływu (zbiorników/godzinę) % zanieczyszczeń w wodzie
0,5 60,65%
1 36,79%
1,5 22,31%
2 13,53%
2,5 8,21%
3 4,98%
3,5 3,02%
4 1,83%
4,5 1,11%
5 0,67%
5,5 0,41%
6 0,25%
6,5 0,15%
7 0,09%
7,5 0,06%
8 0,03%
8,5 0,02%
9 0,01%

Im większy przepływ przez filtr, tym woda czystsza. Np. przy przepływie 5x na godzinę, mamy 7,5 raza czystszą wodę niż przy przepływie 3x (np. 7,5 x mniej węgla organicznego i tym samym 7,5x mniej bakterii w wodzie).

Oczywiście potrzebna odpowiednia powierzchnia zasysów....

U mnie na 1000l brutto (890l netto) przepływ to 4000-4200 l/h. Tyle daje dcp 6000M na 30% mocy na łukach.

Edytowane przez triamond
Opublikowano

Doczytałem jeszcze że dobrze jest lekko przewymiarować tą pompę bo one nie lubią pracy ciągłej na 100%

Sądzę że takie DCP-3000 jednak wystarczy, jeżeli u Ciebie @triamond w 1000l baniaku pracuje DCP-6000.

W takim razie rozglądam się za pompą i szykuję szablon akwarium w garażu - muszę dokładnie dopasować nowy moduł filtracyjny.
Chcę teraz wykonać coś w tym stylu

1388740938_Zoenie1.thumb.JPG.e11c0e8230041bed68b4da0d2fcc8867.JPG

1071251402_Zoenie2.thumb.JPG.34c3aab2b33df22cc9aaf46522c64820.JPG

Oczywiście nie będę modułu budował z cegiełek i nie będzie taki płaski 😁
ale ogólnie chodzi o taką koncepcję żeby moduł był umieszczony w lewym narożniku, zaczynał się już na bocznej ściance jakieś 15-20cm od narożnika. Będę miał wgląd do modułu przez boczną ściankę, będzie to również komora spokoju w której mam nadzieję będą się zbierać kupki które będzie można zebrać wężem w trakcie podmiany wody.
Dalej moduł będzie odsunięty od tylnej ścianki na odległość 10-20cm, i na długości 40-60cm w której będą gąbki i pompa. Następna cześć będzie już przylegać do tylnej szyby i będzie tylko cienkim na 3-10cm tłem.

Taki przynajmniej jest plan, a co wyjdzie zobaczymy 😬

Całość będę musiał przygotować wcześniej na modelu akwarium, tak żeby po przeniesieniu ryb do beczki oraz odklejeniu starego modułu (tu też mam obawy) nowy moduł był prawie gotowy do montażu.

 

  • Lubię to 3
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Czas ucieka plan powstaje i niby przymierzałem się pomału do zabawy ze styrodurem, ale trafiłem na taką ofertę
https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/uszkodzone-tlo-amazonka-100x60-cm i kupiłem takie tło za 270zł.
Stwierdziłem że koszty jakie mogę wpakować w rzemiosło ręczne, a do tego efekt może być nie akceptowalny, bo artystą nie jestem - wolałem więc nie ryzykować.

Tło jest większe od mojego akwarium, spróbuję ustawić je lekko po skosie żeby z jednej strony było więcej miejsca na pompę i gąbki. Resztę się dotnie i powinno być ok. W sumie jak przyjechało to muszę przyznać że takiego odwzorowania kamieni to na pewno bym nie zrobił dłubiąc nożem w styrodurze.
Szpeci jedynie w nim to przecięcie na pół, nie pomyśleli i zrobili jedną prosta linię - ale poradzimy sobie z tym :)

Tło na pewno będę wstępnie dopasowywał do modelu akwarium w garażu.
Muszę wreszcie kupić tą pompę DCP i beczkę.

Zastanawiam się czy od razu nie zmienić oświetlenia, obecne na diodach 6000K jest lekko za ciepłe. Pomyślałem o EPISTAR White Full Spectrum 45m, plus kilka sztuk 9000-10000K na osobnym kanale, bo jak rozumiem te EPISTAR to świecą 6500K ale mają wysokie CRI?
Więc pasowało by im troszkę dołożyć zimniejszej barwy - dobrze kombinuję?

 

 

 

 

 

Opublikowano

Mam takie tło w akwarium 200*50*50, lewa strona odstaje trochę więcej od szyby niż prawa.

Żeby zmieścić pompę dcp3000-4000 będziesz musiał faktycznie trochę odsunąć tło, też tak pewnie będę robił, na ten moment jeszcze mam kaseciaka, ale chcę się go pozbyć :).

Szczelina na środku jest widoczna, ja tło dokładałem już do działającego akwarium wie szczelina została, ale możesz spokojnie skleić soudalem i dać cx5 będzie będzie trzymać.

Tło docinałem szlifierką i tarcza to betonu,ale spokojnie cienką tarcza to stali też przytniesz. Lepiej ciąć na zewnątrz bo strasznie pyli ;)

Opublikowano (edytowane)

Teraz to już za późno. Ale mogles zobaczyć te tanie czarne tła, może pod wpływem opalarki dałyby się "formowac" potem byś sobie je pomalował, pod kolor resty kamieni. Na tym tle bym tego nie próbował. 

Edytowane przez Nath_147

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.