Skocz do zawartości

Przymiarki do 370L, ale .....


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki @Falcowski

Z tym podnoszeniem hydroponiki to jeszcze pewnie ze trzy razy mi się odmieni 😁
Na pewno z czasem będę tam zaglądał coraz rzadziej i pomysł odejdzie w zapomnienie. Na tą chwilę również sobie radzę. Hydroponika to jakieś 19cm, pozostałe 30cm zajmuje tylko oprawa oświetleniowa z profilu o szerokości 16cm i jest możliwość podniesienia jej lub postawienia pionowo jak coś poważniejszego trzeba zrobić.

W tym wolnym rogu w obecnej chwili jest skrzyneczka ze sterownikiem i zasilaczem do oprawy. Faktycznie, że można coś wykombinować jako kotnik/kwarantannę - do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

I wracam po roku, muszę to jakoś posprzątać, więc plan jest na mały restart a dokładniej wymiana modułu filtracyjnego i zmiana falowników na normalne pompy - to co jest obecnie nie za bardzo się sprawdza.

Problem dokładniej opisałem tutaj

 

Dlatego tym razem z pierwszym pytaniem do Was.

Jaka pompa do modułu przy tych moich 350L i wymiarach 140x50x50. Dodam że moduł zostanie zmieniony, pójdzie bardziej w narożnik coś w tym stylu:

84403534_NOWEAKWA.thumb.png.45c44c21cf3685925a14ee539016947a.png

Ja typuję coś w stylu Jebao DCS-4000 lub DCS-5000 może na full będzie trochę za mocna, ale pozwoli od czasu do czasu zrobić pralkę i zamieszać przy dnie tak żeby powymiatało troszkę z tego rumowiska - czy dobrze kombinuję?
Pamiętajcie że po tej zmianie zostaną mi jeszcze dwa falowniki Tunze 6020 które zawsze będzie można gdzieś umieścić i dodatkowo zakręcić wodą. Tylko muszę w nich przerobić mocowanie bo to oryginalne troszkę je upośledza.

Zaczynam od pompy żeby określić jakiej wielkości będzie potrzebny moduł i otwory na wlocie.

Liczę na Waszą pomoc i tym razem zanim coś wymyślę poddam dyskusji tutaj 😉

A może takie cudo

 

Edytowane przez artjur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, artjur napisał:

Ja typuję coś w stylu Jebao DCS-4000 lub DCS-5000 może na full będzie trochę za mocna, ale pozwoli od czasu do czasu zrobić pralkę i zamieszać przy dnie tak żeby powymiatało troszkę z tego rumowiska - czy dobrze kombinuję?

U mnie w 200x65x65 DCP-5000 ustawiona na 40% mocy wywala piasek z dna, mimo, że wylot wcale nie jest ustawiony w kierunku podłoża ;) myślę, że do takiego baniaka, jak Twój, coś o przepływie do 3000 l/h spokojnie wystarczy i to ze sporym zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin73m dziękuję za odpowiedź.

Właśnie na spokojnie przeglądam wpisy innych i dochodzę do takiego wniosku że chyba przesadziłem. W takim razie będzie DCP-3000 albo ta DCQ-3500. Bo tak jeszcze myślę czy nie zrobić jej podwójnego wyjścia i dać wyloty w dwóch miejscach zamiast wstawiać dodatkowy falownik 🤔

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, artjur napisał:

myślę czy nie zrobić jej podwójnego wyjścia i dać wyloty w dwóch miejscach zamiast wstawiać dodatkowy falownik 🤔

Można spróbować, jak takie rozwiązanie się sprawdzi. Ewentualnie dołożyć później falownik zawsze będzie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, artjur napisał:

Właśnie na spokojnie przeglądam wpisy innych i dochodzę do takiego wniosku że chyba przesadziłem. W takim razie będzie DCP-3000 albo ta DCQ-3500. Bo tak jeszcze myślę czy nie zrobić jej podwójnego wyjścia i dać wyloty w dwóch miejscach zamiast wstawiać dodatkowy falownik 🤔

Może ta tabelka Ci pomoże podjąć właściwą decyzję. Może nie przesadziłeś  ;) Do filtra dostaje się mieszanka wody brudnej i już przefiltrowanej. Czyli zawsze w wodzie akwariowej będą zanieczyszczenia. Tym mniej im większy przepływ. Zakładając 100% skuteczność filtra otrzymujemy:

krotność przepływu (zbiorników/godzinę) % zanieczyszczeń w wodzie
0,5 60,65%
1 36,79%
1,5 22,31%
2 13,53%
2,5 8,21%
3 4,98%
3,5 3,02%
4 1,83%
4,5 1,11%
5 0,67%
5,5 0,41%
6 0,25%
6,5 0,15%
7 0,09%
7,5 0,06%
8 0,03%
8,5 0,02%
9 0,01%

Im większy przepływ przez filtr, tym woda czystsza. Np. przy przepływie 5x na godzinę, mamy 7,5 raza czystszą wodę niż przy przepływie 3x (np. 7,5 x mniej węgla organicznego i tym samym 7,5x mniej bakterii w wodzie).

Oczywiście potrzebna odpowiednia powierzchnia zasysów....

U mnie na 1000l brutto (890l netto) przepływ to 4000-4200 l/h. Tyle daje dcp 6000M na 30% mocy na łukach.

Edytowane przez triamond
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem jeszcze że dobrze jest lekko przewymiarować tą pompę bo one nie lubią pracy ciągłej na 100%

Sądzę że takie DCP-3000 jednak wystarczy, jeżeli u Ciebie @triamond w 1000l baniaku pracuje DCP-6000.

W takim razie rozglądam się za pompą i szykuję szablon akwarium w garażu - muszę dokładnie dopasować nowy moduł filtracyjny.
Chcę teraz wykonać coś w tym stylu

1388740938_Zoenie1.thumb.JPG.e11c0e8230041bed68b4da0d2fcc8867.JPG

1071251402_Zoenie2.thumb.JPG.34c3aab2b33df22cc9aaf46522c64820.JPG

Oczywiście nie będę modułu budował z cegiełek i nie będzie taki płaski 😁
ale ogólnie chodzi o taką koncepcję żeby moduł był umieszczony w lewym narożniku, zaczynał się już na bocznej ściance jakieś 15-20cm od narożnika. Będę miał wgląd do modułu przez boczną ściankę, będzie to również komora spokoju w której mam nadzieję będą się zbierać kupki które będzie można zebrać wężem w trakcie podmiany wody.
Dalej moduł będzie odsunięty od tylnej ścianki na odległość 10-20cm, i na długości 40-60cm w której będą gąbki i pompa. Następna cześć będzie już przylegać do tylnej szyby i będzie tylko cienkim na 3-10cm tłem.

Taki przynajmniej jest plan, a co wyjdzie zobaczymy 😬

Całość będę musiał przygotować wcześniej na modelu akwarium, tak żeby po przeniesieniu ryb do beczki oraz odklejeniu starego modułu (tu też mam obawy) nowy moduł był prawie gotowy do montażu.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czas ucieka plan powstaje i niby przymierzałem się pomału do zabawy ze styrodurem, ale trafiłem na taką ofertę
https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/uszkodzone-tlo-amazonka-100x60-cm i kupiłem takie tło za 270zł.
Stwierdziłem że koszty jakie mogę wpakować w rzemiosło ręczne, a do tego efekt może być nie akceptowalny, bo artystą nie jestem - wolałem więc nie ryzykować.

Tło jest większe od mojego akwarium, spróbuję ustawić je lekko po skosie żeby z jednej strony było więcej miejsca na pompę i gąbki. Resztę się dotnie i powinno być ok. W sumie jak przyjechało to muszę przyznać że takiego odwzorowania kamieni to na pewno bym nie zrobił dłubiąc nożem w styrodurze.
Szpeci jedynie w nim to przecięcie na pół, nie pomyśleli i zrobili jedną prosta linię - ale poradzimy sobie z tym :)

Tło na pewno będę wstępnie dopasowywał do modelu akwarium w garażu.
Muszę wreszcie kupić tą pompę DCP i beczkę.

Zastanawiam się czy od razu nie zmienić oświetlenia, obecne na diodach 6000K jest lekko za ciepłe. Pomyślałem o EPISTAR White Full Spectrum 45m, plus kilka sztuk 9000-10000K na osobnym kanale, bo jak rozumiem te EPISTAR to świecą 6500K ale mają wysokie CRI?
Więc pasowało by im troszkę dołożyć zimniejszej barwy - dobrze kombinuję?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie tło w akwarium 200*50*50, lewa strona odstaje trochę więcej od szyby niż prawa.

Żeby zmieścić pompę dcp3000-4000 będziesz musiał faktycznie trochę odsunąć tło, też tak pewnie będę robił, na ten moment jeszcze mam kaseciaka, ale chcę się go pozbyć :).

Szczelina na środku jest widoczna, ja tło dokładałem już do działającego akwarium wie szczelina została, ale możesz spokojnie skleić soudalem i dać cx5 będzie będzie trzymać.

Tło docinałem szlifierką i tarcza to betonu,ale spokojnie cienką tarcza to stali też przytniesz. Lepiej ciąć na zewnątrz bo strasznie pyli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
    • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
    • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
    • Tylko pytanie jak taki komin obsługiwać  U mnie po obu stronach są szyby, ale z jednej strony szyba jest o metr krótsza więc w tym rogu może być duży komin. Zrobię chyba podłogę pod akwarium bez wylewki. Dopytam się jeszcze szpeców jak oni to widzą. Zamiast ogrzewać podłogę, to zrobię sobie wężownice w komorze sumpa, zaoszczędzę 10cm i wtedy sump mógłby mieć 35-40cm i będzie do wszystkiego sensowny dostęp. Muszę sobie zaprojektować tego sumpa i policzyć ile zmieści się tam mediów. Jeżeli filtracja miałby być w kominie, to bez jakiegoś okna rewizyjnego nie ma opcji, bo jak coś w tracie się uszkodzi i nie będzie do tego dostępu, to będzie poważny problem.
    • Widać to dobrze po aktywności forumowej 2-3 lata wstecz. No i ciekawe, o ile finalnie większe będą rachunki za prąd od lipca, to będzie też ważny czynnik. Obyś miał rację.
    • Kilka myśli z rana.... Spiętrzenie na grzebieniu (powierzchnia spływu bez zębów) możesz oszacować tutaj: http://irrigation.wsu.edu/Content/Calculators/Water-Measurements/Rectangular-Contracted-Weir.php Grzebień można wyciąć laserem z pcv - u mnie jest 2mm ząb, 5 mm przerwy (żeby zmniejszyć spiętrzenie, firmowe bardziej podnoszą wodę). Aby uzyskać 4x przepływ (8000 l netto)x 4razy/h potrzeba przy takim grzebieniu i spiętrzeniu 2 cm...   231 cm bieżących grzebienia ! To komin narożny 115 na 115 cm. Zmieści się do niego kilka x więcej  medium niż do całego sumpa... Dla spiętrzenia  3 cm ... to komin 45x45 cm.... Jakieś 250 litrów mediów w kominie. (K1?).. tyle co wejdzie do sumpa uwzględniając spadki i rezerwę w komorze pompy na spływ i start po spływie, gdy poleci do kanalizacji. Nad sumpem musi być przestrzeń żeby wcisnąć pompę. Mniej potrzeba przy pompie na zewnątrz. Przepływ przez filtr warunkuje maksymalną skuteczność filtracji....
    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.