Skocz do zawartości

POMOCY, 80 % ryb padło


FOSS

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Tomasz78 napisał:

Ja tu widzę trzy czynniki które z dużym prawdopodobieństwem mogły spowodować masowe zgony ryb.

Pierwszy to wlanie do akwarium jakichś chemikaliów w postaci borasolu, to chyba jest lek dla ludzi a nie specyfik do zwalczania sinic który jednocześnie może wyrządzać szkody rybom i zabijać wszelkie bakterie zarówno te złe jak i dobre. Ktoś w ogóle badał jaki wpływ na ryby ma kwas borowy ? Zaciemnienie na 5 dni też mogło mieć negatywny wpływ na zdrowie ryb.

Drugi czynnik to podmiana co drugi dzień 20% wody czyli wlanie nachlorowanej kranówy co drugi dzień ( nie wiadomo ile razy), ale zakładam że po kilku podmianach w akwarium była czysta nachlorowana kranówa. Nie jest to woda zdrowa dla ryb.

Trzeci czynnik to dopuszczenie 50 kolejnych ryb, razem z poprzednimi 60 sztukami mamy już 110 sztuk. Taka duża ilość ryb mogła tak nabrudzić że nastąpiło zatrucie ryb, co w połączeniu z kwasem borowym a następnie chlorem skutkowało masowymi zgonami.

Z tekstu w 1 poście wynika że wszystko zaczęło się od borasolu. A na zdjęciach nie widzę sinic. Naprawdę było tak dużo sinic że aż trzeba było truć wodę jakimś borasolem ? 

Jest jeszcze taka możliwość że te kolejne 50 sztuk mogło być chore lub kilka sztuk wśród tych 50 i zaraziły wszystkie.

Jeśli wszystkie zdechną będziesz musiał wylać całą wodę, wszystko wyczyścić i założyć akwarium od nowa.

Barasol rozpoczął serię błędów, która później rozwijała się w tempie geometrycznym. Wydaje mi się, że szwankująca biologia w tym wypadku to jest najmniejszy problem. Przy tak częstych podmiankach NH3/4 i NO2 nie wzrosłyby do poziomu zabójczego dla ryb. W tej chwili najlepszym wyjściem jest spuszczenie całej wody i zastosowanie węgla aktywnego wraz z bakteriami startowymi. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biologia działa, przy takiej obsadzie i produkcji odchodów non stop żadne podmiany wody nie utrzymałyby amoniaku i NO2 w bezpiecznych ryzach, bo co to jest 20% przy takiej liczbie ryb. Nawet gdyby podmieniał co 12 godzin 20%, azotyny i tak spokojnie będą kumulować się.

Skoro testy są prawidłowe, to albo ryby chorują na coś nam nieznanego, albo w wodzie jest coś co im szkodzi i żaden test tego nie wykrywa. Pewnie borasol.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada jedna. Wyciągnąć wszystko z akwa. Piasek i kamienie out. Ryby do 2,3 wiaderek. Odkazic akwarium, filtry itd. Nalac nowej wody, kordon lub sera albo nawet tropical bacto i testy. Można codziennie podmienić przez kilka dni wodę i obserwować. Start na wyjalowionym akwa jest lepszy niż z chemią która cały czas tam siedzi. Nie ma co czekać i się zastanawiać. Działaj i nie myśl co się stało. Kombinuj jak ratować to co masz. Ryby będą pływały w totalnie surowych warunkach a nie chemikaliach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spuszczam wodę,  zakupiłem środek Sera aqatam który dodam po zalaniu nowej wody, a jutro powinny mi dojść Bio Digest. Czy dodając Sera aquatan i Bio digest węgiel aktywny trzymac w sumpie czy wyciągnąć?  wczoraj włozyłem żeby zatrzymał część chemi

 

Dziękuję Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy ile tego borasolu było własne, później jeszcze inna chemia. W tej chwili ryby mogą być mocno czymś zatrute że nic nie da się zrobić, choć próbować trzeba. Jeśli jednak reszta ryb padnie to jak wyżej sugerowano, dezynfekcja i ponowny start. 

2 minuty temu, FOSS napisał:

Czy dodając Sera aquatan i Bio digest węgiel aktywny trzymac w sumpie czy wyciągnąć?  wczoraj włozyłem żeby zatrzymał część chemi

Wegiel wymij przed samym dodaniem sery i biodigest. Zamow tez kordon amquel plus. Nawet jak go nie uzyjesz teraz to warto go moec w domu.

Edytowane przez SlavekG
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale kłopoty w pracy dlatego tam mało pisałem. Po nocy padły 3 szt, Ze 100 zostało chyba 7, ale walczę żeby chociaż te ocalić. Testy posiadam kropelkowe, panowie którzy byli również. Za około godzinę nie będzie już wody, i zacznę nalewać nową. Myśle teraz że sninice tez były przez to cykl azotowy nie był zakończony. Ależ skaszaniłem kurde, ciul z kasą ale ryb szkoda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prosto z kranu, filtra jeszcze nie mam, a szkoda mi czasu. 1500 litrów tez nie mam tyle pojemników żeby się odstała

Jeden z hodowców doradził mi, bym jutro zaraz po wlaniu Bio Digest włożył do sumpa mrożony wodzeń jako pożywkę. Zrobić tak?

Dzwoniłem do sanepidu i Pani powiedziała, że wodą jaką mamy jest bardzo dobra i śmiało ją lać, mówi że często hodowcy z okolic prosząc o przebadanie i jest bardzo dobra

Edytowane przez FOSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.