Skocz do zawartości

Malawi 1000l (210x80x60)


Lukasz22

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Użyj jak radził Sławek ML Phos out4 https://allegro.pl/oferta/microbe-lift-phos-out-4-118ml-na-fosforany-6800152493?utm_medium=app_share&utm_source=facebook poza tym, że usuwa fosforany to świetnie klaruje wodę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Po dłuższym czasie postanowiłem zamówić ten preparat ponieważ dalej nie jestem zachwycony woda. Pytanie tylko o dawkowanie i czas użycia bo przesledzilem kilka aukcji na allegro i na jednej pisze 2ml na 57l na innej inaczej, a jeszcze na innych że do słodkiej wody podwójna dawka , a na drugiej że do slonej dlatego nie wiem ile tego zamówić. Jeśli to nie podziała to wtedy spróbuje z phosguard i purigen.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego.

Ten preparat służy do zbijania PO4, a że bardzo dobrze klaruje wodę to jego skutek uboczny 😄

Ja go stosuje w dawce 2ml na 60 litrów, i nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów po jego zastosowaniu wśród moich mieszkańców. Tylko, że ja znam dokładną pojemność netto swojego zbiornika, a to jest bardzo ważne przy stosowaniu tego preparatu. Po zastosowaniu preparatu rano to w południe jak filtr przefiltruje cały zbiornik parę razy to wymieniam wkład mechaniczny w filtrze. Tyle, że ja go stosuje jak mi fosfor podskoczy w zbiorniku, a nie do klarowania wody i tylko ze względu, że pracuje za granicą i nie mam możliwości systematycznie podmieniać wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie bardziej zależy na klarowmosci , robiłem dzisiaj testy na po4 z zoolek i wyszło Tak między 0.5 a 1. Test na sio2 robiłem z jbl to tutaj ciągle mam dużo poza skala , wyszlo 3.0 dlatego zastanawialem się wyżej czy nie kupić phosguardu do obniżenia tego.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o zastosowaniu Purolite? Również dobrze klaruje wodę i jest sporo tańsze od Purigenu i łatwo się go regeneruje. Jednak stosownie preparatu Microbe Lift Phos Out 4 bardziej poleciłbym osobie, która ma problemy z fosforem. Poza tym wszystkie te preparaty leczą skutki, a nie przyczyny. Na Twoim miejscu próbowałbym i szukał dalej przyczyny problemu z jakością wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz22 napisał:

Test na sio2 robiłem z jbl to tutaj ciągle mam dużo poza skala , wyszlo 3.0 dlatego zastanawialem się wyżej czy nie kupić phosguardu do obniżenia tego.

Phos out 4 również usuwa krzemiany. Pozwolę sobie zacytować kolegę @deccorativooto jego przepis na bezpieczne stosowanie Phos out 4:

Cytat

Bezpieczne stosowanie Microbe Lift Phos-Out4 w Malawi. Stosuję je w wersji płynnej od lat . Najpierw ML Phosphate Remover zwany " atramentem" a teraz nowocześniejszą jego wersję. Microbe Lift Phos-Out4 . Dlaczego wersja płynna a nie granulki? . Bo w kaseciaku co prawda ja mam miejsce ale nie chce mi się bawić we wkładanie i wyjmowanie a wersja płynna działa natychmiast i nie trzeba nic robić poza wlaniem do akwarium płukaniem gąbki. Dlaczego nie Sera Phosvec Cleaner ? - bo ten nie usuwa tyle co Phos-Out4. Ten ostatni usuwa PO4 ale także i krzemiany oraz siarczany a dodatkowo zawarty tam polimer klaruje wodę - usuwa brązowy kolor a jednocześnie wytrącone związki koaguluje w taką bezbarwną maż która tylko w gęstej gąbce ppi45 się zatrzymuje i gąbka zapycha się na amen w godzinę. Dlatego w nazwie jest te 4. czyi 4in1. Przeczytanie z opakowania dawkowania i takie też wlanie często kończy się przyduchą i bez reakcji akwarysty czasami powoduje śnięcie ryb. Nie sprawdzałem jak w innych biotopach. Jak stosować bezpiecznie i bez problemów w Malawi ? .

Dawkowanie w instrukcji jest na ilość wody netto i to jest cała dawka która zwala PO4 do poniżej 0,2 ppm nawet jak masz w akwarium 3mg/l PO4 i jak dasz dawkę na całą pojemność akwarium a nie na wodę netto na raz to mogą być problemy.

Ja robię tak. Biorę 60% pojemności akwarium Malawi i jest to ilość wody netto. Następnie z opakowania wyliczam całkowitą dawkę preparatu z 4ml na 100l wyliczonej uprzednio wody netto . Daje to całkowitą dawkę którą dzielę na 4 dawki dzienne.

Wlewam więc 1/4 dawki przez 4 kolejne dni.

Za każdym razem powoduje to chwilowe zmętnienie wody i po godzinie zapchanie gąbki w kaseciaku. Wystarczy wypłukać z przeżroczystej mazi i mamy całość wytrąconych związków poza akwarium.

Przykład dla akwarium 720l
Czyli 720l x 60% = 430l wody netto podzielić przez 100l = 4,3 x 4ml preparatu = 17 ml na 4 dni czyli dziennie wlewam 4-5 ml jednorazowo przez 4 dni. Po tym mierzę PO4 i jeśli jest powyżej 0,2ppm daję dodatkową dawkę 5ml .

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten opis jak przeglądałem forum . Idac tym tropem to mam akwarium 1000l plus 130l w sumpie bo tak wyliczylem biorąc pod uwage poziom wody w nim. 1130x60 = 678l
678l÷100= 6.78ml x 4ml = 27.12
Czyli na dzień wlewam te prawie 7ml przez 4 dni i sprawdzam po4 po tych 4 dniach. Rozumiem ze jest to zabieg jednorazowy ? Czy trzeba to powtarzac powiedzmy po miesiącu czylo 4 podmiankach gdzie wlewam wode z kranu. Bo patrząc na ten opis to butelka 118ml powinna wystarczyć .

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie mam pytanko , udało mi się dzisiaj odlowic samice ob która zaraz wypuści małe , pytanie czym je karmić ? Do tej pory wszystkie młode które miałem to takie które splynely kominem i przeżyły to mam teraz w drugim kotniku 3 szt i już jedzą platki.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.