Skocz do zawartości

Metriaclima estherae - red-red kolorystyka samic


Jacek M.

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Jacek M. napisał:

U m.auratus to chyba żadna anomalia, przypadek przebarwiania się  starszych, dominujących samic tego gatunku  ten jest często opisywany.

Wiem, sam to opisałem w moim artykule. U wszystkich melanochromisów  jak i innych niektórych gatunków zdarza się takie przebarwienie samic jeśli nie mają większego dominującego samca ze swojego gatunku. Ale nigdy nie przybierają takich samych i tak intensywnych barw, kolorów jak ma samiec i nie robią im się ostro zakończone płetwy odbytowa i grzbietowa w takim stopniu jak ma samiec.

Z redami miałem przypadek że samica była największą dominującą rybą ale nie przybrała barw ani kształtów płetw samca, była bardziej intensywnie czerwona od innych samic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach inkubująca samica chipokae, która też sama urządziła sobie tarło. Miałem dwie takie samice. Podzieliły sobie zbiornik 200 cm na pół i niezłe wodowiska urządzały. Byłem przekonany, że to samce aż do momentu tarła. Jedna z nich nawet Maisonowi stawiała opór. 

 

20180429181102_IMG_6392.JPG

20180429183420_IMG_6438_01.jpg

I tak z domniewanego układu 2+4 zrobiło się 0+6.

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że u auratusów w przypadku braku samca samica potrafi się w niego przekształcić. Może dotyczy to wszystkich melanochromisów :P

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27264%2Cokolo-450-gatunkow-ryb-moze-zmieniac-swoja-plec.html

Edytowane przez bakus_44
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bakus_44 napisał:

Gdzieś czytałem, że u auratusów w przypadku braku samca samica potrafi się w niego przekształcić. Może dotyczy to wszystkich melanochromisów :P

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27264%2Cokolo-450-gatunkow-ryb-moze-zmieniac-swoja-plec.html

Hehe :) a gdzie kolega czytał takie rewelacje :) . Gdyby tak było to u wszystkich pyszczaków następowałaby zmiana płci.  Już dawno obserwowalibyśmy takie zjawiska we własnych akwariach :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się wyśmiewać, w przypadku wielu ryb ta zasada funkcjonuje, u nas też nieraz obserwujemy i nie raz było pisane na forum, że akwarysta miał same samice lub samce a tu nagle któraś z  ryb zaczyna nosić. Żaden z nas nie przeprowadzał  badań naukowych ale wynikało to tylko że zwykłych obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, bakus_44 napisał:

Gdzieś czytałem, że u auratusów w przypadku braku samca samica potrafi się w niego przekształcić. Może dotyczy to wszystkich melanochromisów :P

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27264%2Cokolo-450-gatunkow-ryb-moze-zmieniac-swoja-plec.html

Ja też gdzieś czytałem o możliwości zmiany płci samicy w samca auratusa. To był artykuł sprzed kilkunastu lat, może jeszcze starszy. 

Edytowane przez Jacek M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, przemo-h napisał:

eśli już tak się zapędziliśmy... 

Jeden z moich samców Labeotropheus trewavasae Chilumba ostatnio wytarł samicę i przy okazji sam zebrał część ikry do pyska. Tarło po części udane- samica nosi, ale samiec po kilku dniach wypluł zgnite resztki. 

To by wyjaśniało film z postu 19. To nie samica wybarwiona jak samiec tylko samiec noszący ikrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, przemo-h napisał:

Jeśli już tak się zapędziliśmy... 

Jeden z moich samców Labeotropheus trewavasae Chilumba ostatnio wytarł samicę i przy okazji sam zebrał część ikry do pyska. Tarło po części udane- samica nosi, ale samiec po kilku dniach wypluł zgnite resztki. 

Może ma znajomego tanganicodusa na fejsie i sam też chciał spróbować, ale nosić to trza umieć 😁.

Wracając do tematu u mnie opisywana samica od początku wyglądała jak samiec. Zobaczę za dwa dni co będzie się działo.

W ogóle w zbiorniku cały czas dzieje się bardzo dużo, ryby po przeprowadzce z 300-setki, gdzie żyły już w lekkim ścisku zaczynają pokazywać swoje charakterki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.