Skocz do zawartości

Start akwarium 160l(100×40×40)


Dyzio

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem tutaj nowy chciałbym się najpierw serdecznie przywitać?mam zamiar wystartować ze zbiornikiem jak w opisie który dostałem w prezencie od znajomego z obsadą jedno gatunkową Chindongo saulosi. Jeśli chodzi o akwarystyke to jestem kompletnym laikiem lecz trochę poczytałem to forum i mam nadzieję że się do tego odpowiednio przygotowałem. A więc tak filtracja jaką posiadam to unimax 250 zakupiłem do tego prefiltr hw-603 oraz falownik jebao rw-4 złoża biologiczne to standardowa ceramika z filtra oraz Seachem Matrix 500ml zastanawiam się co wsadzić a może to i to. Do tego posiadam z gratisów takie coś jak purigen i phosguard również od Seachem po 250ml czy mi się to przyda? Pozostały sprzęt to grzałka eheim Jager 150w oraz oświetlenie belka led aqualighter 1 zamontowana w pokrywie. Kamień do dekoracji jaki chcę użyć to serpentynit zakupiony w pobliskim składzie pod to oczywiście kratka z zlewozmywaka oraz piasek dekoracyjny kwarcowy kreisler o granulacji 1mn. Start akwarium mam zamiar zrobić sposobem na wodę amoniakalną więc zakupiłem Seachem stability do tego w gratisie dostałem jedną ampułke biodigest prodibio czy ją mogę  użyć również do startu razem z stability? Ustrojstwo do nalewania kranówki oczywiście też już zakupione tak samo jak testy kropelkowe jbl w takiej postaci https://www.plantagarden.pl/zestawy/667-jbl-test-testlab-test-kh-ph-gh-no2-no3-fe-nh4-co2-po4.html?search_query=Testy+&results=174 czy dokupić do tego jeszcze jakieś dodatkowe? To by było chyba na tyle, jeśli macie jakieś uwagi zastrzeżenia lub porady dla początkującego to jestem otwarty na wszelkie propozycje po to założyłem ten wątek. Start mam zamiar zrobić na początku przyszłego tyg więc jest jeszcze czas na jakieś korekty. Jak się uda to zrobię jakąś foto relacje z samego zakładania i być może pojawią się tutaj jakieś dodatkowe pytania z mojej strony? z góry dziękuję za zainteresowanie się tym tematem jeśli się takowe osoby znajdą ✌

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

Widac ze lekcje odrobiles solidnie, chwali się. Nie wiem czy Unimax 250 wystarczy zeby obrobic i mechanike i biologie, zwlaszcza ze przeplyw spadnie przez prefiltr ale dopoki ryby beda male to pewnie wystarczy, najwyzej potem wymienisz. 

Matrix sobie odpusc, drogie toto jest. Zwykla ceramika ze startera wystarczy, w piasku tez ci się bakterie zalegna. 

Purigen i Phosguard na razie odstaw na polke, zwlaszcza podczas startu zeby nie zaburzaly ci testow wody.  

Pamietaj zeby kratke dac na cale dno, mozliwe ze bedziesz chcial zmienic uklad kamieni. A jeszcze lepiej zamiast kratki daj spienione czarne pvc, nie bedzie razic kiedy się pysie do niego dokopia. 

Powodzenia.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, boba napisał:

@Dyziogdzie kupiłeś ustrojstwo do nalewania kranówki? 

 

Z linku który był podany w tamtym temacie 

10 minut temu, hilux napisał:

Czolem!

Widac ze lekcje odrobiles solidnie, chwali się. Nie wiem czy Unimax 250 wystarczy zeby obrobic i mechanike i biologie, zwlaszcza ze przeplyw spadnie przez prefiltr ale dopoki ryby beda male to pewnie wystarczy, najwyzej potem wymienisz. 

Matrix sobie odpusc, drogie toto jest. Zwykla ceramika ze startera wystarczy, w piasku tez ci się bakterie zalegna. 

Purigen i Phosguard na razie odstaw na polke, zwlaszcza podczas startu zeby nie zaburzaly ci testow wody.  

Pamietaj zeby kratke dac na cale dno, mozliwe ze bedziesz chcial zmienic uklad kamieni. A jeszcze lepiej zamiast kratki daj spienione czarne pvc, nie bedzie razic kiedy się pysie do niego dokopia. 

Powodzenia.:)

Ok tak zrobię 

Co do filtra to w razie czego posiadam jeszcze dodatkowo jbl e901 może w późniejszym czasie on da radę? Na tą chwilę nie posiadam kompletnego osprzętu do niego dlatego na razie unimax 250?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, hilux napisał:

 

Bo deklarowany przez producentów przepływ Unimaxa 250 to 700l/h a JBL e901 to 900l/h.

 

Unimax podaje dwie wartości 1000l/h wydajność pompy 650l/h wydajność z wkładami, JBL jedną 900l/h wydajność pompy, czyli rzeczywista mniejsza niż Unimaxa. Nie zmienia to faktu, że oba filtry nadają się świetnie tylko na biologa w naszym "biotopie".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @Dyzio!

Napiszę co Ja sądzę na ten temat,oraz jak bym postąpił na Twoim miejscu ;) 

1.Filtracja-

Do Unimaxa dałbym ceramikę(0.5-1l ) lub 500g Marixa i to wszystko...Żadnych gąbek,waty filtracyjnej itp...Przed Unimaxem zastosujesz prefiltr HW-603A,a między dwie z trzech gąbek z prefiltra możesz dodać cienką warstwę waty filtracyjnej...Stosuję taki patent u siebie w tym samym prefiltrze i naprawdę zdaje to egzamin(prefiltr czyszczę co dwa tygodnie,gdzie gąbki płuczę pod kranem,a watę wymieniam na nową)...

Falownik się przyda,bo odpowiednio ustawiony w kierunku tafli wody dostatecznie ją natleni,oraz przy okazji zmiecie syfek z podłoża wprost do zasysu filtracji... 

Gdyby opcja-Unimax/prefiltr/falownik się nie sprawdziła to potem byłby potrzebny Tobie mocniejszy filtr mechaniczny(minimum przepływ 1500l/h).Na razie nie masz się czym martwić póki ryby są małe...

Ps. tak w ogóle jakiej wielkości są ryby? Ile szt?

Drugie pytanko...Czy unimaxa masz nowego,czy też go dostałeś od kolegi z działającą biologią(ceramiką,matrixem)?

 

2.Złoża- 

Purigen i phosguard na razie nie wkładaj do filtra tylko zostaw je sobie na później...

 

3.Testy-Walizka ok,ale powiedz mi czy masz w niej test pH w zakresie skali 7.4-9.0 ?

 

4.Parametry-

Na początek zmierz testami wodę w kranie i podaj wyniki(NO2,NO3,NH4,pH)...

Bakterie które posiadasz zostaw,bo na pewno się przydadzą...

 

Jeśli o czymś zapomniałem to śmiało pytaj ;) 

Ps.Fajnie by było jakbyś odpowiadał na moje pytania w poszczególnych punktach,to lepiej się zrozumiemy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.