Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dziękuję za dodakowe wyklarowanie sprawy. Czyli jednak nadal wielka niewiadoma, ale kolejny raz utwierdziłeś mnie w przekonaniu, żebym te nowe diody wypróbował. Jak się trochę ogarnę ze sprawamu bieżącymi, to zakupię diody, bo tylko one mi są potrzebne na szczęście no i może nowy zasilacz, który można wysterować.

Szkoda, że masz długość 150cm (a nie 190) , bo może pokusiłbym się na Twoje DIY ;-)

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Przeczytałem z ciekawości i ciekawi mnie jeszcze bardziej którego z 3 isniejących procesów technologicznych produkcji tych diód używają chinczycy... Bo szczerzę nie wierzę w ich wykres spektrum. Każdy może sobie narysować wykres jaki chce, a później okazuje się że jednak proces technologiczny niósł za sobą poważne ograniczenia.

Nie muszę polemizować, bo odbiór światła w akwarium jest sprawą tak subiektywną jak zasadność kibicowania psim zaprzęgom. Jeśli nie mamy narzędzi do analizy PAR lub spektrum, ani żadnych delikatnych stworzeń, od światła zależnych, to obawiam się że kolor dolnej części zadniej płetwy ryby, w odbiorze jej właściciela nie jest niestety miarodajne. Bez urazy.

Miałem dziesiątki różnych źródeł światła i z ledów jedyną bliską "prawdzie" ("słońcu") formę, siłę, natężenie, barwę... zachowywały kessile albo radiony, z których każda lampa kosztuje grubo ponad 1000zł za 50w. A mówiła o tym nie subiektywna ocena tylko kondycja korali SPS. A i tak najlepiej rosną po powrocie do HQI, czy najlepiej wyglądają po włączeniu świetlówek. Ciekawe dlaczego??

I nie piszę tego żeby się kłócić, ale po prostu jako trzeźwe spojrzenie, bo metoda produkcji z fosforowym luminoforem nie pozwala na zamianę niebieskiego leda na full spectrum. Choćby nie wiem jak się chińczyk pocił, będzie to światło mniej lub bardziej o widmie liniowym. Tak to już jest z ledami, dlatego drogie wersje lamp mają tak dużo kanałów. 

Do malawi fajnie mają swoje plusy, ale nie powinniśmy zachłysnąć się opisami wesołych chińczyków z alliexpress. ?

Pozdrawiam

Edytowane przez makok
  • Lubię to 1
Opublikowano
7 godzin temu, makok napisał:

Przeczytałem z ciekawości i ciekawi mnie jeszcze bardziej którego z 3 isniejących procesów technologicznych produkcji tych diód używają chinczycy... Bo szczerzę nie wierzę w ich wykres spektrum. Każdy może sobie narysować wykres jaki chce, a później okazuje się że jednak proces technologiczny niósł za sobą poważne ograniczenia.

Ja też byłem sceptyczny  i nie znam się tak dobrze jak ty na światowych technologiach  produkcji diod led ale wierzę temu co moje gały widzą nawet bez pytania korali SPS co one na takie światło.

Technologia i produkt jest firmy Epistar , a to zobowiązuje bo to nie jest firma krzak.

Jak włączyć taką diodę na niższym napięciu by można było w nią spojrzeć jak świeci to widać wyrażnie że jest to budowa złożona z kilku chipów  i nawet widać że róznych odcieni fosforu bo sam to sprawdziłem.

Ale zapewne taka technologia cię nie zaskoczy bo to prosta technologia COB a zatem tania i dlatego dla nas dostępna - a co na to korale SPS to trzeba by spróbować bo dopiero taka próba odpowie czy to światełko lepsze od HQI  czy najlepsze są nadal świetlówki na korale.

My tu jesteśmy na forum Malawi i widzę że w tym świetle nasze ryby i wszystko w  moim baniaku było naturalnych kolorów  i nie da się tu zrobić by czerwone było bardziej czerwone a niebieskie bardziej niebieskie jak to jest z diodami RGB+W.

Niebieskie , pomarańczowe i czerwone oraz zieleń glonów były jak oświetlone słońcem i tylko tyle - to światło nie podbija ani nie degraduje żadnego koloru jaki moje gały dostrzegają  ale wiem że są ułomne.  Fakty są dla mnie jasne  to światło powoduje rozrost glonów w tym zielenic bo to właśnie mi zrobiło a baniak ma 3 lata więc doskonale widać co się zmienia.

A na brak wiary nic ci nie pomogę - albo się wierzy albo sprawdza samemu jak się ma spektometr we wzroku.

Ja uwierzyłem ale też sprawdziłem jak te spektrum widma inni sprawdzili.

Uważnie obejrzyj te spektrum porównaj do tego z Epistara i  przeczytaj kto te spektrum zmierzył i wymalował.

http://allegro.pl/dioda-1w-white-full-spectrum-400-780nm-epistar-i6758915247.html

Tak jak ty kończę polemikę na temat wiary i korali SPS.

Dla mnie  oświetlenie  FSA to temat sprawdzony ale i  skończony. Co widziałem to wam starałem się opowiedziałem:) czy będą następni co spróbują to mnie nie interesuje - ale każdemu kto pójdzie w FSA będę się starał pomóc, oczywiście jeśli tego zechce.

Belkę sprzedałem jednemu z nas i nie wiem czy jest zadowolony z efektu a szczególnie czy te światło spełniło jego oczekiwania - jak sam zechce to może się odezwie.

 

Ja idę dalej - buduję nową wersję podwodnej belki led na diodach 8x RGBW 12W  nie dlatego że FSA mnie zawiodło, ale dlatego że pierwsza próba z oświetleniem podwodnym w  mojej Tanganice  dała w moim odczuciu efekty których nie daje światło padające z góry z nad wody .

Coś jak światło w wannie jakuzzi z takimi rybkami :)- no chyba nie napiszecie że nie ma nastroju.:D a rybki lubią nastrój  ( mam bardziej nastrojowe fotki podwodnego oświetlenia ale nie mogę tu wkleić )

hottub-for-two-spascaliano.jpg.55bbb883a6ec07c9d428122233fc6aa6.jpg

 

 

 

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Po długiej walce głownie z czasem, i olbrzymiej pomocy jakiej udzielił mi @deccorativo (przedewszystkim cierpliwości) w końcu u mnie odpaliło nowe oświetlenie oparte na diodach full spectrum.

Do stworzenia oświetlenia użyłem

8x PROLIGHT OPTO PC8N-10LTS-C oraz

8x DIODA 3W WHITE FULL SPECTRUM 400-780nm BRIDGELUX.

 

Zdjęcie robione telefonem na szybko późnym weczorem

IMG_20171221_234035.thumb.jpg.62165ef43c8035b339727894d89c610b.jpg.561045ad613c79d811d1ec8a4cd05fd4.jpg

PS. Akwarium przed weekendowym czyszczniem :)

 

Opublikowano (edytowane)
12 minut temu, Deadi napisał:

Czy piasek jest różowy? 

Oczywiście że nie, piasek to klasyczny  Kreisel 098. 

Muszę jednak trochę popracować nad cyklem światła bo używałem cały czas pliku od Pleziego. A na tych diodach świeci znacznie inaczej 

received_1957568237591586.thumb.jpeg.0eb291702a48c221c951c1610d63650b.jpeg

Edytowane przez Merlot
Opublikowano (edytowane)

Tak dziecko oceniło pracę taty.:D

Gratuluję bo to jedno z trudniejszych do wykonania światełek DIY - szczególnie lutowania wymagają precyzji i cierpliwości. Może wklej tą ostatnią fotkę z plątaniną przewodów.

To wszechstronnie dopasowane oświetlenie do akwarium i moim zdaniem obecnie o największym potencjale - reszta w zdolnościach programowania sterownika Romka przez Merlota .

To 8 szt diod 12W RGBW   +  8 szt FSA 3W  gdzie białe 6000K z diod RGBW i FSA 6500K są podłączone razem do kanału K4  a RGB do K1,K2,K3 więc każdy kolor można ustawiać dowolnie tak co do siły światła jak i  czasu świecenia .

Można więc uzyskać bursztynowy świt przechodzący w pełny dzień w tropikach jak i przejście do  białego 4000K potem do 2000K i światła księżycowego oraz niebieskie nocne by np po 23ciej nastała ciemna noc.

Zobaczymy co  zaprogramuje sam Merlot  może napisze c miał dotychczas i jakie widzi róznice w tym nowym oświetleniu a szczególnie jak wyglądają teraz ryby.

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano

Wcześniej oświetlenie oparte było na :

Moduł LED GOQ Samsung 3 SMD 5730 zimny 11000k

oraz

Moduł LED goq Samsung 3 SMD 5050 RGB

czyli oświetlenie najcześciej polecane na forum.

 

Jeśli chodzi o różnice. Na pewno znacząca równica w mocy światła. Gama kolorów wydaje mi się, że jest znacznie większa niż we wcześniejszym oświetleniu.

Jeśli chodzi o same ryby, intensywność ubarwienia wygląda zupełnie inaczej. Jak to moja żona ujeła "łuski na rybie świecą się jak diamenty"

 

 

Opublikowano

Bardziej miałem na myśli kolor pochodzący z oświetlenia :D
Na kompie zdjęcie jest mniej różowe niż w telefonie co tylko potwierdza fakt, że ekrany kłamią.
 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.