Skocz do zawartości

Oświetlenie dużego Malawi diodami Full Spektrum dla Akwarystyki - nie mylić z tymi do roślin


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... 6500 k może być trochę żółtawe ale ???? Co do mocy to HQI 2 x 70W zapewne rozwali system nawet przy dłuższym akwa niż 200 cm;) fakt zużywa się szybciej i nie ma bajerów zmierzch świt ale IMHO nie widziałem jeszcze ledów które by przebiły jakość światła. Może się skuszę i coś skonstruuję do nowego akwa dla porównania (ale nie więcej niż 50 W ;)).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek się waha

Tak, waham się, ale chyba to w końcu zrobię, bo jak pisałem wczesniej mam niedosyt z oświetleniem na modułach. I jak już wcześniej pisałem, teraz latem jak więej światła słonecznego wpada do baniaka, to uważam, że moje ryby - mimo, że natężenie dużo mniejsze - to pokazują więcej kolorów niż przy modułach samsunga. I to właśnie niebieski jest ładniejszy przy świetle słonecznym niż przy modułach, chociaż te moduły to RGB + białby zimny.

A waham się, bo mam następujące wątpliwości:

- miałem kiedyś oświetlenie 6x20W COB FOB i nie podobały mi się te obwódki kolorów na skałach i łączeniu piasek-szyba

- światło to dawało efekt jakby takiej trójwymiarowości, jakby rozwarstweinia, że niektórzy patrząc z bliskiej odległości na baniak mieli efekt zawrotu głowy

- wybarwienie ryb też nie było wcale super, ale to było tylko RGB

Nie chciałbym powtarzać tych samych problemów kolejny raz, chociaż pewnie ryby lepiej oddadzą kolory, bo to full spectrum. Poza tym wydaje mi się, że dając więcej źródeł światła będzie lepiej. No i mam ten chiński sterownik TC420, który działa niezawodnie, ale 38V nie obsłuży :-(

Ta nowa lampa na diodach FSA wydaje się lepsza, ale będzie i droższa i będzie więcej Wattów itd.

I tutaj przypomina mi się dyskusja, którą kiedyś miałem z pewnym producentem oświetlenia kilka lat tremu, który twierdził, że oświetlenie na ledach do baniaka jest to bardzo słaba i uboga opcja, jeżeli chcemy to potraktować, jako tańsze i bardziej energooszczędne rozwiazanie. Niestety, jak ma być porządne oświetlenie, porównywale jakością do świetlówek akwarystycznych, to trzeba tych ledów napakować w Wattach tyle samo a może i więcej. Cenowo za sprzęt wyjdzie to drożej, a jak by to kupić gotowe, to w ogóle cena bardzo wysoka. Minęło kilka lat i nadal to się potwierdza. Wychodzi na to, że na mój baniak 200x70x70 musiłbym włożyć około 200W tych FSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie opinia Darka odpowiada po części na wątpliwości Wojtka:D. Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej prawdziwe i sam się z tym zgadzam - RGB +W ma też wady które dokładnie ująłeś Wojtku.

Jeśli 2xHQI 70W rozwala światłem baniak 2m ( mam nadzieję że Darek wie co pisze i to już sprawdził albo przynajmniej widział)  to to co ja będę robił czyli 6x20W FSA a też będzie 9000lm i też powinno światłem rozwalić baniak 2m a nawet baniak  3m z racji rozciągnięcia żródła światła na 6 oddalonych po 20 cm od siebie  żródeł światła które są identyczne ale się mieszają wzajemnie - taki żarnik  HQI rozciągnięty na 1,2m :D

Jak porównać spektrum  -  światła słonecznego , żarówki żarnikowej , świetlówki ( zobaczcie jak one słabo wypadają w porównaniu a jak dobrze świecą ale musi być kilka rur razem) , halogenu ( HQI 10000K ma więcej niebieskiego), diody cool białej 6000K i  warm białek 2700K a na to nałożyć spektrum tej nowej diody Hortiey FSA  to ona wypada najlepiej w stosunku do słoneczka na niebie. Gdyby nie ten dołek w cyjano to doskonałość ( a można to poprawić i po to zostawiłem jeden kanał sterownika w rezerwie):D i zapas mocy w zasilaczu:D

spectral_responses2.png.189942f1d75c16bef321ad867dc3338c.png

spektrum-crop.jpg.898326af9fa6572a6b04e76fd72fd5b6.jpg

 

Jak widać daje strumień światła porównywalny do tego z HQI  ale spektrum ma nawet lepsze niż HQI - bliższe temu słonecznemu.

Co miesiąc powstają nowe rozwiązania i opinie sprzed 2-5 lat są zupełnie przestarzałe.

Żarówkę wolframową w długich światłach samochodu  już zastąpiły halogeny, potem ksenony a w elektrycznych autach już tylko są diody LED - i to na prawdę oświetla drogę. To czemu ma się nie sprawdzić w akwarium - kwestia czasu kiedy to nastąpi a już po części właśnie następuje.

Czy ta dioda FSA da tak samo jednolite światło jak HQI tego jeszcze nie wiem ale wiem co zaproponować.

Jak się pobawię sam tą nowinką to wyślę ją do Darka bo sam nie miałem HQI i nie mam porównania - on to oceni. Posadzi na swoim baniaku i zerknie co to daje i czy warto w to iść. Bo oczywiście papier wszystko zniesie ale oka Darka nie oszukasz ( ja mam już słaby wzrok).

11 godzin temu, eljot napisał:

Hmm... 6500 k może być trochę żółtawe ale ????

Ta opinia zresztą słuszna dotyczy diod białych 6000K  o spektrum widocznym na fotce. To świeci kolorem niebieskim , zielonym i trochę zółtym bez czerwonego i pomarańczowego więc średnio na oko wychodzi taki paskudny kolor żółto- zielonkawy w którym ryby wyglądają okropnie.

Mam nadzieję że ta nowa dioda mimo że oko widzieć będzie podobną średnią barwę 6500K to z racji swojego spektrum nie da tego paskudnego koloru.

Dla innych powątpiewających mam tylko to. Nigdy bym bez takiego alu profila i osłony z plexy nawet nie zaczynał.

Tu profil 10cm bo taki mam ale bym od razu kupował taki 16cm  - jak się to grzeje to się okaże.

20170629_091846_001.thumb.jpg.95fac7c961f47be00147ac02c3f2f126.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na diody  poszperałem po allegro i znalazłem podobne diody led FSA  na pewno świecące na biało ale tylko 1W i 3W

http://allegro.pl/dioda-power-led-3w-white-full-spectrum-pcb-i6840187862.html

co prawda mają zawężone spektrum w stosunku do tych tytułowych do 410nm - 770nm - ale zawsze to już coś.

Diody są na napięcia 3,1-3,3V więc typowe dla takich diod 3W białych.

Pozwala to szybko wymienić w istniejących oświetleniach diody białe takie od 6000K do 15000K na takie FSA a także zbudować oświetlenie FSA na zasilaczach 12V i 24V oraz na wszystkich sterownikach .

Z ciekawych rzeczy gościu sprzedaje też :D

http://allegro.pl/lawa-wulkaniczna-filtracyjna-czerwona-8-15-mm-3l-i6762709809.html

doskonałe naturalne złoże biologiczne  - zupełnie podobne do Matrixa poza kolorem, ale mnie osobiście czerwony lub czarny nie przeszkadza.

http://allegro.pl/profil-aluminiowy-radiator-na-wymiar-czarny-160mm-i6793244037.html

wszystko na żądany wymiar do tego sprzedaje szybę i zatyczki boczne a nawet podstawkę by belka stała na bocznych szybach baniaka.

zapewne też robi gotowe światełka pod zamówienia jako kto by miał dwie lewe ręce i awersję do prądu.;)

Tego właśnie poszukiwał Wojtek :D dużo diod o stosunkowo małej mocy pod sterownik na 12V czy 24V .

Czekam też na odpowiedz czy te diody 45mils Full Spectrum 3w,5W,10W,20W,30W,50W,100W  też są do akwarystyki i świecą na biało.

https://pl.aliexpress.com/item/Hontiey-wielko-Wi-r-w-45mil-LED-Wysokiej-Mocy-zintegrowane-Lampy-Niebieski-Cyan-Zielony-ty-Czerwony/32671581751.html?spm=2114.010208.0.0.5RMJxo

na wszelki wypadek 1 szt 20W też z tych zamówiłem

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu, fajnie ze poszperales na Allegro, nigdy nie poprzestajesz na jednym rozwiazaniu i zawsze mozna liczyc, ze znajdziesz jakas alternatywe.:)

Mysle, ze gdybym do obecnego swiatelka na modulach Samsunga dodal kilka tych 3W diod, to już sytuacja by się polepszyla. Mam jeszcze jeden wolny kanal w sterowniku TC420. Czy to mialoby sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wojtekr napisał:

Czy to mialoby sens?

Sens to to ma ale rozwiązania cząstkowe zawsze dają też efekt cząstkowy więc będzie lepiej ale tylko troszku.:D i dalej będziesz Pan nie zadowolniony.:(

Zamów sobie tą czarną belkę 16cm wwal z  4kanały na 24V po 8 diod 3W albo 4 diody pod 12V w każdy a na 5 kanał daj Royal Blue i wtedy to inna sprawa.

Czy będziesz zadowolony - tego nie gwarantuje bo jak pisał Darek spektrum sobie a nasze gały widzą co chcą.;) ale jest szansa.

No i mam odpowiedz ( kurczę nawet w niedzielę ten naród pracuje)

diody z tego ostatniego linku nie są do akwarium i świecą w kolorze pink.

Proszę ich nie kupować

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wracamy do tematu.

Zasilacz 36V przyszedł w nie całe 2 tygodnie już dawno, a dziś prawie po miesiącu przyszły wreszcie te diody 20W FSA firmy Hontiey.

Nadal czekam na diody Royal Blue 1W więc na razie pomierzyłem te FSA 20W.

No koledzy te diody Hontiey się udały aż nadto. Nie da się zrobić zdjęcia jak świeci w aparat bo nawet S7 Samsunga 1 szt rozwala.

Nie da się na to patrzeć bo potem przez kilka minut nic nie widzę oślepiony - światło białe idealne dla akwarystyki, nie za ciepłe, nie za niebieskie ogólnie jak słoneczne taki ok 6500K.

Po podłączeniu do 24V  widać jarzące się chipy w wielu różnych zestawieniach od takich UV przez niebieskie zielone, żółte, czerwone , białe ciepłe i zimne oraz bardzo zimne aż po nie świecące wcale - prawdopodobnie to te UV i IR.

Diody mimo że 20W  to mają obudowy od diod 100W i są duże ale to tylko zaleta.

20170721_083925.thumb.jpg.254f122c60ae984b10b0edb746d23089.jpg

Taka uwaga. Nigdy w całym procesie  oglądania, montażu i uruchamiania nie dotykamy palcami do tej żółtej powierzchni diody - to skraca jej życie .

Diody mocy mają taki sposób oznaczania gdzie jest plus a gdzie minus

20170721_090421.thumb.jpg.e66155d9e58ba379b4b98c39c12fe093.jpg

Wyprowadzenia są przesunięte jedno w lewo drugie w prawo a na obudowie są odpowiednio po lewej i po prawej znaki + oraz -

Diody mają katalogowo napięcie pracy 32-34V oraz prąd 700mA już z tego wychodzi że diody są większej mocy bo 32V x 700mA =  22,4 W

a na prawdę to przy napięciu 32V te moje mają moc 30W więc o wiele za dużo.

Na szczęście zasilacz 36V jest regulowany i od razu skręcamy w lewo do końca potencjometr wtedy mamy napięcie 31V nawet bez mierzenia  i takie musi być dla tych diod - wtedy pracują na maxa czyli 20W  - nie wolno by pracowały przy większym napięciu.

 

Diody Full Spectrum dla Akwarystyki firmy Hontiey mają być zasilane napięciem stałym 31V .

 

20170721_092644.thumb.jpg.7063e5c3a76cd85b3aaabd8271f49cb8.jpg

 

Tu wyjaśnienie - sterownik Romka jak każdy sterownik PWM nie obniża napięcia zasilania tylko reguluje czas świecenia i czas przerwy w świeceniu więc nie ma obawy że dioda  tak sterowana mimo że na napięcie 31V przestanie świecić - ona stale ma zasilanie 31V tylko przerwy coraz dłuższe. Poniewaź te włączania i wyłączania diody następują z ogromną częstotliwością to oko ludzkie i rybie tego nie widzi - widzi powolne zmiany natężenia światła, tak jakby dioda powoli przygasała lub się rozjaśniała.

Dalej będziemy kleili diody do profilu i podłączali zasilanie pod sterownik Romka - chyba jego pierwsze włączenie pod 31V :) ale już zaprogramowany czeka.

@RomanoLindano tak przy okazji napisz w instrukcji sterownika jak uruchomić sobie możliwość odrębnego programowania poszczególnych kanałów.

czyli by w rozwinięciu było

R

G

B

W

R+G+B

R+B+G+W ( tylko to masz przy włączeniu nówki sterownika)

 

Jak pierwszy raz go uruchomisz to masz wyłącznie opcję programowania wszystkich 4 kanałów ( K1+K2+K3+K4 ) a rozwinięcie nie jest aktywne.

Sam doszedłem ale długo to trwało i już miałem wołać cię o pomoc, a nie powiem byłem już wkurzony.:D

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.