Skocz do zawartości

[660L] [Malawi] Nowa obsada


Neno

Rekomendowane odpowiedzi

Akwa ma wymiar 210x50x63 ale wody wchodzi ze wzgledu na wzmocnienia górne i tło wewnętrzne tylko ok 480-500L.

Co proponujecie bo stra obsade przeniosłem do wiekszego akwa i chcialbym tu cos nowego .

Mialem saulosi , rdzawe , yelowki , maylandia ob morph , Melanochromis chipokae . Na nie zawsze moge isc sobie popatrzec do rodzinki do siebie chcialbym teraz cos innego ;)

Co teraz mozna by wpuścic do tego akwa - jest w fazie przerobki tła ale juz rozmyslam :)

Najchetniej Mbuna ( podobaja mi sie bardziej ) ze wskazaniem na dwukolorowe gatunki (łatwiej rozpoznać samca i ustalic stosunki ilościowe ) a i bardziej kolorowo jest .

Podobaja mi sie c. afra ale juz tylko samce bo samice strasznie ubogo sa wybarwione ... ;(

Czekam na pomoc :)

Planuje 4x8-9szt w układzie 2/6-7 lub 3x12 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim litrażu to już można nieźle kombinować :D 4 gatunki to w sam raz, widzę, że interesuje Cię mbuna preferująca bardziej mięsną dietę więc może jako podstawowy gatunek dał bym Pseudotropheusa crabro, jest to ryba o ciekawym zachowaniu i ubarwieniu, zapomniana już chyba przez akwarystów , do tego towarzystwa C. afra cobwe, Melanochromis northern blue, też ciekawa i rzadziej hodowana ryba, oraz by nie było za ostro dał bym yellowki.

Jeszcze gdy np. crabro Ci się nie podoba możesz go zastąpić flavusem lecz wtedy pomyślałbym nad zmianą melanochromisa na coś mniej agresywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że interesuje Cię mbuna preferująca bardziej mięsną dietę więc może jako podstawowy gatunek dał bym Pseudotropheusa crabro, jest to ryba o ciekawym zachowaniu i ubarwieniu, zapomniana już chyba przez akwarystów , do tego towarzystwa C. afra cobwe, Melanochromis northern blue, też ciekawa i rzadziej hodowana ryba, oraz by nie było za ostro dał bym yellowki.



Qrcze - strasznie żółta wyszłata Twoja obsada :) Pasuje mi środek a Yelowki i P.crabro bym chetnie czyms zastapił . Moze nawet tylko yelowki bym z niej wyrzucil :) Czekam na jeszcze jakies propozycje . W sumie mam jakis tydzien na podjecie tej bylo nie bylo decyzji dosc waznej bo potem juz mi sie nie bedzie chcialo raczej zmieniac tej obsady ( problem z odławianiem :) )

Może powiem co mi sie podoba a Wy w miare możliwości postaracie sie wybrac z tego 4 gatunki by żyły ze soba w jako takiej zgodzie i by było kolorowo .

1. Cynotilapia afra cobwe

2. Cynotilapia afra mbenji

3. Labidochromis sp. mbamba

4. Melanochromis auratus

5. Melanochromis Northern blue

6. Melanochromis johani

7. Pseudotropheus demasoni

8. Pseudotropheus elongatus chewere

9. Pseudotropheus elongatus

10. Pseudotropheus msobo magunga

11. Pseudotropheus elongatus mpanga

12. Pseudotropheus crabro

Te podobaja mi sie kolorystycznie , za to jesli chodzi o ksztalt podoba mi sie Maylandia ale wszedzie tego pelno i za bardzo chyba bym nie chcial tak obchodzonego gatunku :) Boje się , że któregos dnia otworzę lodówkę a tam M.red-red :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tez oczywiscie mialem na mysli .

Czasem mozna by wymienic np jeden gatunek ale czy mi sie bedzie chcialo to odlawiac , szukac nowych - poza tym podejzewam , ze ciezko sie bedzie juz potem rozstac a jak sie kupi cos co nie bedzie jednak odpowiadalo to ciezko bedzie na to patrzec :)

Ech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorystycznie:


1) Labidochromis sp. Mbamba

2) Maylandia Msobo Magunga (Metriaclima)

3) Melanochromis auratus

4) Demasoni


Nie jestem przekonany co do 1 i 4, a w szczegolnosci 4...


Choc znowu wieksze stadko demasonow mogloby wygladac fajnie... tylko czy daloby sie pogodzic preferencje zywieniowe... nie wiem czy poglady sie zmienily ale demasoni uchodzily za wrazliwcow na "miesne" pokarmy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada pod wzgledem kolorystycznym wyglada cierkawie . Cieszy mnie tez ,ze nie wybrales ryb olbrzymow tylko raczej niewielkie "modele" :) 8-10cm i chyba tylko auratus dorasta do 12cm . Co do preferencji pokarmowych to przy wiekszosci opisywanych gatunków wskazana jest jednak dieta roslinna a jako uzupelnienie pokram miesny wiec chyba duzych klopotow demasoni by nie mial .


Czekam na inne ciekawe propozycjie.


Swoja droga to przy obsadzie po 4x9szt bedzie po ok 14-15L/rybke - czy to nie za malo ? Przy 4x8szt juz mamy 16L/szt. Pytam bo gdzies kiedys czytalem ,ze absolutne minimum to 17L/pyszczaka z malawi ale juz nie pamietam gdzie to wyczytalem i ile w tym bylo prawdy . Poza tym moze autor mial na mysli P. acei ktory dorasta do 18-20cm :)


Ciekawi mnie rowniez jak Wy kupujecie/kupywaliscie swoje obsady . Czy warto zadac sobie troszke trudu i kupic ryby np w 3 roznych miejscach po 4szt czy raczej wszystko u jednego człowieka ? Pisze oczywiscie o jednym gatunku - tak by geny choc troszke pomieszac . Z drugiej strony pewnie sprzedawcy w okolicznych miastach i tak maja te ryby od jednego hodowcy (miasta oddalone od siebie o ok. 70-120km) bo jak wpadam do zoologicznego to od dwóch miesiecy widze te same gatunki w tych sklepach :)


Na miejscu praktycznie dostal bym tylko auratusa - reszta to pewnie jakies sklepy netowe i przesylki konduktorskie . jedyny sklep jaki znam to sklepmalawi.pl . Gdzie jeszcze mozna dostac dobre, zdrowe , nieskundlone ryby ?

Na allegro pojawil sie nowy sprzedawca - ma praktycznie wszystko co mi zaproponowales i to w bdb cenach :)

malawian czy jakos tak jak by ktos chcial obejrzec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że bardzo trudno Ci się zdecydować :) Tak to już jest.

Skoro za żółto więc co powiesz na afra cobwe, M. northern blue, Metriaclima greshakei, M. johannii- powinien sobie poradzić z taką dietą.

Jeśli miała by to być obsada z roślinożerców to polecam P. demasoni jako bazowy gatunek, L. trewavasae i M. callainos, M. msobo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.