Skocz do zawartości

Nalot, pył, drobinki na tafli wody


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, lukasz830302 napisał:

28.02. wtorek

NH4- pomiędzy 0,1 a 0,2

NO2- 0,3

03.03 piątek

NH4- poniżej 0,05 ale jeszcze nie 0

NO2- 0,8

 

Dlaczego tego nie zacytowałeś Henryk? Tu też przecież się dzieje?;)

Spokojnie czekaj, to nie wyścigi. Cykl Ci ruszył i teraz tylko czekać, aż zacznie spadać NO2. Z NO3 bywa różnie i na ten parametr na razie nie zwracałbym uwagi.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, deccorativo napisał:
18 godzin temu, lukasz830302 napisał:

28.02. wtorek
NO3 - na skali pomiędzy 2 a 5, dałbym 3.

03.03. piątek
NO3 - na skali w przedziale pomiędzy 0,5 a 1

Oj dzieje się dzieje.

Nazwałbym to "cofka nitryfikacji" :D na Bacto-Activ

Też ci Andrzej magicznie azotany znikały zamiast rosnąć ? bo może da się to jakoś logicznie i zgodnie z teorią książkowego startu wytłumaczyć .

Jak już wiele razy pisano, pomiar NO3 przy wysokim amoniaku i azotanach może i najczęściej jest błędny, stąd często pojawiają się różnice, ot całe "naukowe" wytłumaczenie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, eljot napisał:

Jak już wiele razy pisano, pomiar NO3 przy wysokim amoniaku i azotanach może i najczęściej jest błędny, stąd często pojawiają się różnice, ot całe "naukowe" wytłumaczenie ;) 

To jak wytłumaczysz że przy bakteriach i WA z szablonu oraz testach JBLa nikomu się NO3 nie cofnęło a NO2 bywało poza skalą .Wielu tak startowało i wszystkim jak w książce NO3 tylko rosło od wartości początkowej jaką miał w kranie.

Wielu miało w kranie NO3 5-10ppm wlewało amoniak NH3 lało bakterie Prodibio i od razu z tym amoniakiem ponownie testem JBLa mierzyło NO3 - bez zmian.  Rosło NO2 a malało NH4 - a NO3 albo jeszcze stało albo już tylko rosło.

Nawet przy tych pozaskalowych azotynach NO2 - azotany NO3 tylko rosły a tu przy tych niby bakteriach typu Azoo Bioguard, Bacto-Activ i innych  superaśnych bakteriach co robią w dobę dojrzały baniak znikają azotany NO3.

i całe naukowe wytłumaczenie - leży.:D . Sam wiesz że te tłumaczenie nie dotyczy testów JBLa - one są dobre i mierzą co trzeba bez wpływu innych parametrów na wynik pomiaru..

Nie mówimy Darku o testach Zooleka dlatego ponownie pytałem jakie kolega ma by się upewnić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, lukasz830302 napisał:

Zaczynam się zastanawiać, czy dobrze wykonałem test NO3 wczoraj. Ponowie go dzisiaj.

..jeżeli do fiolki dałeś 2x5 ml wody i  dwie płaskie miarki proszku i mieszałeś tak jak mówi instrukcja to ewentualnie mogłeś tylko popełnić błąd w ocenie kolorów:)

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, deccorativo napisał:

To jak wytłumaczysz że przy bakteriach i WA z szablonu oraz testach JBLa nikomu się NO3 nie cofnęło a NO2 bywało poza skalą .Wielu tak startowało i wszystkim jak w książce NO3 tylko rosło od wartości początkowej jaką miał w kranie.

Nie chce mi się szukać ale nawet według szablonu były rozbieżności (nawet mierzone JBL ;)). IMHO twój szablon jest ok ale w 100% nigdy się nie będzie pokrywał z tym co opisałeś, każdy baniak jest inny, jak i inny jest skład wody która się w nim znajduje, stężenie amoniaku w wodzie amoniakalnej też może się różnić w zależności od daty produkcji jaki i przechowywania (podobnie jak z preparatami startowymi również prodibio).

 

56 minut temu, deccorativo napisał:

Nawet przy tych pozaskalowych azotynach NO2 - azotany NO3 tylko rosły a tu przy tych niby bakteriach typu Azoo Bioguard, Bacto-Activ i innych  superaśnych bakteriach co robią w dobę dojrzały baniak znikają azotany NO3.

Może te "superaśne" bakterie mają dodatki które w początkowej fazie zamykania cyklu usuwają azotany lub cytując ciebie "ukrywają je dla testów". Jeśli usuwają to są rzeczywiście "superaśne"  bo w przeciwieństwie do tego co pisałeś kilka razy, to nie są bakterie do "szamba" ;) i cykl azotowy przy ich zastosowaniu również się domyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukasz830302 napisał:

Instrukcja JBL na NO3 mówi o dwóch dużych lyzkach mierniczych proszku, i tyle dałem.

.....zgadza się. To ja teraz Ciebie w błąd wprowadziłem . Nie wiem czemu tak napisałem..ale bardziej chciałem zwrócić uwagę na dwie miarki wody..bo tutaj często niektórzy błędnie robią dając tylko jedną. A za błąd przepraszam:) Już go poprawiam.

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.