Skocz do zawartości

Nalot, pył, drobinki na tafli wody


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, lukasz830302 napisał:

Ok, metoda egon44 wdrożona. Czekam zatem cierpliwie i obserwuje

Jak wybrałeś to trzymaj się jednego bo już  napisałeś że wrzuciłeś trochę pokarmu a za chwilę ktoś inny proponuje ci znowu byś wrzucił pożywki a sam kombinujesz jeszcze rybkę .

Co do pytania Darka eljota a teraz propozycji Andrzeja egona to ja nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy

Tropical Bacto Active a Sera Bio Nitrivec - moim zdaniem są to bakterie czyszczące z pożywką i jeśli zawierają bakterie nitryfikacyjne to śladowe ilości. Zacytuję jedno zdanie z opisu Tropicala.

" Ponadto szczepy bakterii zawarte w preparacie BACTO-ACTIVE wspomagają działanie bakterii nitryfikacyjnych. "

Ja to rozumiem że więc nie zawierają bakterii nitryfikacyjnych ale może się mylę. Zupełnie podobny jest opis Sery i tu Darku cytowałem link do opisu producenta.

Dlaczego w szablonie startu na WA precyzyjnie podałem jakie bakterie należy użyć co mi wypomniał pozner w piątek ( była długa dyskusja na temat czy proponować młodziankom ścisłe ramy postępowania jak ja opisałem, czy jak opisał to pozner w FAQ tylko ogólne ramy postępowania dając ogólnikowe informacje osobie która i tak nic nie wie na temat).

Obaj pozostaliśmy przy swoim:D ale na forum macie obie możliwości do zastosowania.

A no dlatego że jest takie mnóstwo róznych preparatów bakteryjnych róznych firm a tylko kilka zdecydowanie i wrażnie takie które zawierają tylko bakterie nitryfikacyjne wymienione grupami ( Nitrosomonas, Nitrobacter, Nitrispira ) i na pewno nie zawierają  pożywki ani jak ostatnio dostrzegam równieżz jakieś dodatki które potrafią ukryć dla testów i NO2 i NO3 .

Start na WA i takie nie zalecane inne bakterie typu czyszczące czy rozkładające pokarm a nie rozkładające amoniaku czy azotynów są po prostu w tej metodzie nie wskazane a wręcz zacierające obserwację prawidłowo przebiegającego startu nowego akwarium.

Moim zdaniem żaden z doświadczonych akwarystów nie robi czystego nowego startu bo albo użyje elementów ze starego baniaka albo z zasobów w szafce - jakaś pompa z nie odkażonym wnętrzem gdzie mogły przetrwać uśpione bakterie , węże, czy inne kamienie. Co wtedy wlejemy czy bakterie gnilne , czy nitryfikacyjne - nie ma znaczenia bo i tak rusza to bez problemu i o wiele szybciej niż taki  zupełnie sklepowy nowy zestaw wszystkiego.

Dlatego Andrzeju się dziwisz problemom młodzianków :Dbo od wielu lat nie masz do czynienia z nówką i startem od podstaw.

Sam się na tym złapałem i potem zanim robiłem test startu to wszystko odkażałem wodą utlenioną albo perhydrolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Moim zdaniem żaden z doświadczonych akwarystów nie robi czystego nowego startu bo albo użyje elementów ze starego baniaka albo z zasobów w szafce - jakaś pompa z nie odkażonym wnętrzem gdzie mogły przetrwać uśpione bakterie , węże, czy inne kamienie. Co wtedy wlejemy czy bakterie gnilne , czy nitryfikacyjne - nie ma znaczenia bo i tak rusza to bez problemu i o wiele szybciej niż taki  zupełnie sklepowy nowy zestaw wszystkiego.

Dlatego Andrzeju się dziwisz problemom młodzianków :Dbo od wielu lat nie masz do czynienia z nówką i startem od podstaw.

Sam się na tym złapałem i potem zanim robiłem test startu to wszystko odkażałem wodą utlenioną albo perhydrolem.

A co powiesz na to Henryku jak powiem Tobie że start dwóch zbiorników robiłem od zera na nowym sprzęcie,złożu,piasku(tego z mojej łapki :D ) oraz kamieniach...

Więc jako tako problem startu od zera jest mi znany gdzie przebiegł on bez problemów a po 3 tygodniach wpuszczałem rybki ;) 

Użyłem tylko  BACTO-ACTIVE+troszkę pokarmu jako pożywkę dla bakterii...

Godzinę temu, lukasz830302 napisał:

Wykonałem przed chwilą pomiary, i tak:
GH- 11
KH- 8
pH- 8
NH4- 0,2
NO2- 0,2
NO3 - 2

Czyżby coś zaczęło się dziać? :)

 

Czy mam dosypywac trochę pokarmu czy zostawić już proces samemu sobie?

Nic na razie nie dosypuj tylko czekaj i rób pomiary(NH4,NO2,NO3) co parę dni.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, deccorativo napisał:

Ja to rozumiem że więc nie zawierają bakterii nitryfikacyjnych ale może się mylę. Zupełnie podobny jest opis Sery i tu Darku cytowałem link do opisu producenta.

No moim zdaniem się mylisz, skoro producent pisze, że bakterie w produkcie sery usuwają materię organiczną, amoniak i azotyny, to jakie bakterie to czynią jeśli nie nitryfikacyjne ?

Produkt sery uratował mi ryby po przesiadce z akwa ogólnego na malawkę (nie widziałem że jest prodibio bez pożywki ;) )

58 minut temu, lukasz830302 napisał:

Ok, a naloty na szkle oczyszczać czyscikiem czy też zostawić?

Jak ci przeszkadza to wyczyść ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem kilkukrotnie, ale niektóre wpisy są ignorowane.

 

U mnie biologia od zera wystartowała na BACTO-ACTIVE za 15 złotych i WA za 0 zł. 

Zbiornik po niecałych trzech tyg był gotów do zarybienia.

Edytowane przez bobanr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszam pomiary z dnia 26.02., godz. 10:00 i dzisiejsze aktualne tj. 28.02., godz. 17:00.

26.02. niedziela (w chwili wlania Bacto Active).
GH- 11
KH- 8
pH- 8
NH4- 0,2
NO2- 0,2
NO3 - 2

28.02. wtorek.
GH- 11
KH- 8
pH- 8
NH4- pomiędzy 0,1 a 0,2
NO2- 0,3
NO3 - na skali pomiędzy 2 a 5, dałbym 3.


Kubełek chodzi cały czas na jednym koszyku gąbki i jednym koszyku ceramiki. Trzeci koszyk jest pusty.
Światło w akwa wyłączone, temp. 30 stopni. 

 

Edytowane przez lukasz830302
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, poczekam tyle, ile będzie konieczne. 
Nie mniej, dobrze słyszeć nutę optymizmu :)

Przy okazji, mam dwa pytania:
1. czy mogę "schować" deszczownicę pod taflę wody, ale wyloty skierować ku powierzchni? - Nadal będzie to wprawiało taflę wody w ruch, ale zniweluje uciązliwy odgłos przelewania wody .. ;/ 
2. czy temp. na termostacie nadal 30 st.C., czy wrócić do 26?

 

Edytowane przez lukasz830302
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.