Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Czołem przyjaciele, nadeszła wiekopomna chwila, przy okazji niewielkiego acz niezaplanowanego remontu w sypialni, musiałem spuścić wodę z Tanganiki w której pływały Tropheusy od Henia (obecnie oddane do miłośnika gatunku z Klubu Tanganiki), na forum rodzinnym padło hasło, że mam się pozbyć zawalidrogi z sypialni :(.

Mimo wszelkich argumentów decyzja wydawała się niepodważalną... Mój synek kochany z niemałym trudem zbudował pełne zdanie, "Afalium dla Kazia być, poploszę" i rozwalił tym system, bo jeszcze nie mówi całymi zdaniami na codzień :).

Także nie wnikając w szczegóły rodzinne mam do zagospodarowania wyczyszczony do zera baniak po Czarnej Perle 1, jest to niestandardowa 280l o wymiarach 140x40x50h. W zasadzie filtracja i sprawy techniczne nie wymagają omówienia, napomknę tylko, że mam w planach zbudowanie minimalistycznego kaseciaka, odstającego maksymalnie 8,6cm od pleców baniaka i długości nie przekraczającej 20cm, będzie on skryty za sporym kamieniem i nie będzie stał w samym rogu tylko jakieś 10-12cm od lewej ściany. Zasys będzie od lewej strony a falownik także na lewej ścianie mniej więcej po środku i będzie dmuchał na tylną szybę po skosie lekko w górę... mam nadzieję że ta cyrkulacja do tej pory sprawdzona, sprawdzi się i tym razem.

Wystrój baniaka też raczej minimalistyczny, zwiozłem już kilkanaście kamieni z czego wybrałem 5 sztuk i to nie największych. Po wielu próbach ustaliłem z żoną 3 konfiguracje, które jeszcze poddam Waszej fachowej ocenie. (miarka pokazuje wysokość do dolnego rantu pokrywy)

1.

29633189933_58bc6bc919_k.jpg

2.

30177886641_02f07a21ac_k.jpg

3.

29966310620_6d3888877d_k.jpg

Delikatnie między kamieniami będzie wsadzona Vallisineria, kaseciak za lewym największym głazem.

W baniaku planuję zaryzykować pomimo rozmiaru dwa haremy Non Mbuny, tu zasięgam opinii naszych speców od obsad, oraz sporo czytam (sugestie mile widziane).
 Alternatywą może być jednogatunkowe Sauloskarium z dwoma haremami lub Sauloskarium + jeszcze jeden gatunek (sugestie także mile widziane).

To chyba na razie tyle niusów, jak widzicie u mnie jak w kalejdoskopie się wszystko miesza, ale to znaczy że żyję pełnią życia :) stagnację zostawię sobie na emeryturę, której nie będę miał :)

 

 

 

Edytowane przez Pleziorro
Opublikowano
4 godziny temu, Pleziorro napisał:

W baniaku planuję zaryzykować pomimo rozmiaru dwa haremy Non Mbuny

Mógłbyś spróbować z tymi mniejszymi przedstawicielami. Np. Copadichromis sp. virginalis gold i Aulonocara baenshi.

Możesz też pomyśleć nad demasonarium.

Opublikowano (edytowane)

Mam już w dużym Maingano, Demasonki są bardzo podobne kolorystycznie, więc nie chcę dublować ubarwień.

Jestem też ograniczony do kilkunastu gatunków z promocji, ale to już spory OT się robi, więc może założę osobny temat.

Myślę że spróbuję ułożyć w baniaku coś zbliżonego do fotografii numer 2. Też mi się podoba najbardziej. Mam nadzieję, że kamienie nie zabiorą 150l wody ;) 
 
Edytowane przez Pleziorro
Opublikowano

do 2 dołożyłbym jeden płaski ledwo ale krzywo wystający z piasku kamień a w prezencie że nie wywaliłeś tropheusów tylko oddałeś w dobre ręce do Siedlec masz od Henia

Chińskie gałęzatki - komplet do osadzenia na tych kamieniach. To jedyne gałęzatki jakich nasze ryby nie zniszczą.:D

ATT00472.jpg

 

ale trzeba je posadzić przed zalaniem baniaka.:(

 

 

 

Opublikowano

2 ka wygląda najlepiej, bo kamienie po prawej stronie dobrze, że sobą grają. Zdecydowanie najciekawszym jest 2gi kamień od lewej. Tworzy z tym największym fajną szczelinę. Mimo tego zamieniłbym, ten największy "kwadratowy" kamień pierwszy od lewej. Wg mnie jest za duży i razem z tym leżącym na nim mają taką samą wysokość.  

Opublikowano

Bardzo dziękuję Lee za tak ładnie napisaną sugestię, ale akurat ten duży kamień będzie skrywał filtr kasetowy i chyba dobrze gdyby był duży, jeszcze nie mam ustalonej obsady, bo być może będzie non-mbuna i wtedy mogę lewą stronę troszkę okroić. A jeśli mbuna, to dodam jeszcze coś niewielkiego.

Opublikowano

Jeśli największy ma zostać, to rozważ czy nie podłożyć coś pod jego prawy bok, tak żeby unieść go wyżej i zróżnicować wysokość z przylegającym. Albo odwrotnie podnieść 2gi od lewej, np przez podłożenie pod niego kilku warstw spienionego pcv. Tak czy inaczej, jest dobry początek :). Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.