Skocz do zawartości

Wiszowe 540l


Rekomendowane odpowiedzi

Czy testy masz JBLa czy Zooleka?

Szczególnie test NO3 zooleka jest czuły na azotyny i to on potrafi w czasie startu gubić NO3.

Test NO3 JBLa tego nie robi w sposób aż tak widoczny. Test NO3 rób dokładnie wg instrukcji przy świetle dziennym.

Zrób dokładnie co zaleciłem klekotowi podmianka 50% przez ustrojstwo z węglem a potem ampułka Prodibio Biodigest.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy JBL kropelkowe, wykonywane przy świetle dziennym zgodnie z instrukcją. Za każdym razem tak samo. Dlatego dzisiaj się zdziwiłem, jak od początku zobaczyłem znacznie słabsze zabarwienie. Przy dwóch poprzednich pomiarach od razu po dodaniu drugiego odczynnika zaczynał powstawać wyraźny, intensywny kolor (wyniki końcowe odpowiednio 20 i 30 mg/l). Muszę zamówić Prodibio (a trzeba było wziąć od razu dwie ampułki...) i zrobię, jak radzisz.



EDIT

Podmieniłem połowę wody.

Wyniki po podmianie (robiłem przed chwilą, więc odczyt w sztucznym świetle mógł trochę zafałszować)

NO2 - 0,6 NO3 - 7,5 (pomiędzy 5 i 10)

Muszę teraz szybko zamówić Prodibio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi zjada azot???


Ktoś, coś???



Tak ja:D


Nie bądz ŁOŚ i nie marnuj odczynników na pomiary przy sztucznym świetle ( szczególnie te zółte i różowe kolory):D

jedynie KH i GH możesz mierzyć przy sztucznym świetle.


Nie wnioskuj na podstawie jednego pomiaru :D bo tych przy sztucznym świetle po prostu nie ma - wyrzucone z głowy i pamięci:D


A tera wnioski:D


1/ Nigdy nie kupuj jednej ampułki Prodibio Biodigest tylko zawsze 2-3 więcej niż potrzebujesz:D bo to zawsze może być potrzebne właśnie w sobotę lub niedzielę:D


2/ Czytaj uważnie opis tego co pakujesz do filtra - tu masz cytata z fragmentu opisu JBL Micromec:D :D :D z akwarystyczny24


- Stożkowy kształt porów umożliwia rozkład azotanów(NO3), które przyspieszają rozwój glonów.

- Intensywny rozkład amonu(NH4) i azotynów(NO2).


i wszystko jasne - nieprawdaż?:D :mrgreen:


jak możesz zrób pomiar NO2 i NO3 po południu ale za dnia:D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2/ Czytaj uważnie opis tego co pakujesz do filtra - tu masz cytata z fragmentu opisu JBL Micromec z akwarystyczny24


- Stożkowy kształt porów umożliwia rozkład azotanów(NO3), które przyspieszają rozwój glonów.

- Intensywny rozkład amonu(NH4) i azotynów(NO2).

i wszystko jasne - nieprawdaż?


Teoretycznie możliwa nitryfikacja i denitryfikacja w jednym medium, w praktyce marne szanse ;) Jeśli denitryfikacja wystąpi to w "starym" akwa i w skali której nie zauważymy, a szkoda :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możliwa nitryfikacja i denitryfikacja w jednym medium, w praktyce marne szanse ;) Jeśli denitryfikacja wystąpi to w "starym" akwa i w skali której nie zauważymy, a szkoda :(.


Jestem tego samego zdania co ty Darku :D ale u gościa nitryfikacja II etapu stoi i nie ma ryb więc nie przybywa NO3 a nie znamy potencjału denitryfikacji jaka drzemie w tych stożkowych porach JBL MicroMec`a, bo w takich zwykłych okrągłych porach np w keramzycie to znamy. Wlał na początku Prodibio a tam bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne są razem.

Reklama jest dżwignią handlu a na białe kostki NGBC też patrzyłem z niedowierzaniem póki nie spróbowałem a też pisali że usuwa NO3:D .


Poczekajmy na wiarygodne pomiary NO2 i NO3 przez najbliższe kilka dni no ale kolega nie ma bakterii i skucha wyszła.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ja mam podobne złoże aquaela (takie samo info producenta) i denitryfikacji nie zauważyłem. Aktualnie leży sobie w worku za tłem gdzie przepływ jest bardzo niewielki co sprzyja działaniu denitryfikacji. Jeśli się nie mylę na forum ktoś testował to złoże JBL'a z podobnymi obserwacjami jak moje.

U kolegi stawiam na błędne początkowe pomiary stąd wrażenie że NO3 spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja


No to mam winnego... A jak głupek się zastanawiałem, o co chodzi :D


Nie bądz ŁOŚ i nie marnuj odczynników na pomiary przy sztucznym świetle ( szczególnie te zółte i różowe kolory) jedynie KH i GH możesz mierzyć przy sztucznym świetle. Nie wnioskuj na podstawie jednego pomiaru bo tych przy sztucznym świetle po prostu nie ma - wyrzucone z głowy i pamięci


Nie ŁOSiuj mi Henryku :D Wg mnie różnice w kolorach są ewidentne, zarówno przy świetle naturalnym jak i sztucznym. Pomiar po podmianie połowy wody jest wiarygodny, gdyż wyniki NO3 są o połowę mniejsze niż przed podmianą, wnioskuję więc, że to samo dotyczy NO2 (>1 przed i 0,6 po).


1/ Nigdy nie kupuj jednej ampułki Prodibio Biodigest tylko zawsze 2-3 więcej niż potrzebujesz bo to zawsze może być potrzebne właśnie w sobotę lub niedzielę


Taaa... teraz już to wiem...


Henryku, ja też podejrzewałem procesy denitryfikacyjne, ale bardziej w strefach z ograniczonym dostępem tlenu w piasku. Gdyby z tym Micromekiem byłą taka prosta sprawa, to nikt by się nie bawił w TMBT, Purolite i inne ustrojstwa. Tym bardziej, że przepływ przez złoże mam dość szybki, a wodę dobrze natlenioną.


Bakterie pracują, bo azotyny spadają, zastanawia mnie tylko ten spadek azotanów. Nie jestem pewien, czy kilka sztuk vallisnerii i szybko przybywające glony są w stanie zużywać NO3 w takim tempie.


Jutro zrobię kolejne pomiary i zobaczymy, co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak żyją i pracują...

Dzisiejsze:

NO2 - pomiędzy 0,05 i 0,025

NO3 - pomiędzy 1 i 5



Witek kończymy temat bo i tak moderator chyba przeoczył że nas wcześniej nie pogonił z tego działu:D


Wpuszczaj szybko ryby bo za chwilę NO3 wejdzie w ujemne wartości:D :D


Wtedy zobaczymy czy te azotany same znikają :grin:


Zyczę powodzenia w hodowli:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.