egon44 Opublikowano 4 Czerwca 2016 #51 Opublikowano 4 Czerwca 2016 Co do roślin - widziałem kilka zbiorników "na zielono" i podobało mi się. Poza tym wydawało mi się bez nich trochę pusto Najważniejsze że tobie się podoba,bo o to tylko chodzi kolego ... 1
Wisz Opublikowano 5 Czerwca 2016 Autor #52 Opublikowano 5 Czerwca 2016 Wreszcie ogarnąłem cyrkulację. Wylot z filtra przeniosłem na prawą stronę akwarium, naprzeciwko falownika i skierowałem wzdłuż przedniej szyby, lekko nad powierzchnią wody. Falownik dmucha pod kątem na tylną szybę i w kierunku powierzchni. Cały syf z filmu pływa mi teraz po baniaku , ale ładnie trafia do zasysów. Ufff...
Wisz Opublikowano 13 Czerwca 2016 Autor #53 Opublikowano 13 Czerwca 2016 Dojrzewanie idzie całkiem nieźle. Parametry od początku: 04.06.2016 - start pH 7,7 KH 13 GH 19 NO2<0,01 NO3 0,5-1 NH4>1 (po dodaniu WA) 06.06.2016 NO2 0,05 NH4 0,8 08.06.2016 NO2 0,15 NO3 5 NH4 0,6 10.06.2016 NO2 >1 NO3 5 NH4 0,6 (nie wiem, czy dobrze odczytałem) 12.06.2016 NO2 >1 NO3 20 NH4 0,1 Na liściach vallisnerii pojawiło mi się takie coś, jak na załączonym zdjęciu - podpowiecie, co to? Okrzemki? Pierwotniaki? Czy jeszcze jakaś inna zaraza?
Andrzej Głuszyca Opublikowano 13 Czerwca 2016 #54 Opublikowano 13 Czerwca 2016 ...zdjęcie słabej jakość stąd trudno jednoznacznie stwierdzić co to jest.Jeżeli jest brązowe , lekko schodzi pod palcami to pewnie okrzemki ale nie twierdze na 100%. Raczej opisałem jak poznać. Jeżeli to okrzemki to będą również na kamieniach tam gdzie pada światło. Przy pierwotniakach byś miał białą ,mleczną wodę. 1
Wisz Opublikowano 13 Czerwca 2016 Autor #55 Opublikowano 13 Czerwca 2016 Dzięki Andrzej. Schodzą potarte palcami i sprawiają wrażenie drobniutkiego piasku. Na kamieniach są również, tylko mniej widoczne.
Andrzej Głuszyca Opublikowano 13 Czerwca 2016 #56 Opublikowano 13 Czerwca 2016 ...okrzemki. Jak walczyć? Albo wcale i czekać na zielone albo ślimakami http://forum.klub-malawi.pl/slimaki-military-helmet-poradzilem-okrzemkiem-glonami-t23610.html?&highlight=helmet+military Znajdziesz tu na forum różne sposoby.
Wisz Opublikowano 13 Czerwca 2016 Autor #57 Opublikowano 13 Czerwca 2016 ...okrzemki. Jak walczyć? Albo wcale i czekać na zielone albo ślimakami http://forum.klub-malawi.pl/slimaki-military-helmet-poradzilem-okrzemkiem-glonami-t23610.html?&highlight=helmet+military Znajdziesz tu na forum różne sposoby. Pewnie wpuszczę ślimaki, poczekam tylko jeszcze aż dojrzeje akwarium. Ale robi mi się tego dość sporo... Tylko wszędzie widziałem, że okrzemki są raczej brunatne, a te moje są szare...
Andrzej Głuszyca Opublikowano 13 Czerwca 2016 #58 Opublikowano 13 Czerwca 2016 ..dlatego napisałem ,że nie twierdze na 100% z powodu słabej jakości zdjęcia. Ale zajrzyj tutaj http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/658-przewodnik-glony-w-akwarium.html a będzie Ci łatwiej porównać gdyż Ty widzisz je lepiej jak ja na zdjęciu. 1
Wisz Opublikowano 16 Czerwca 2016 Autor #59 Opublikowano 16 Czerwca 2016 Proszę o podpowiedź. Coś dziwnego stało się w moim zbiorniku. Tytułem wyjaśnienia - wyedytowałem mój poprzedni post dotyczący kolejnych parametrów wody, gdyż wartości NO3 odczytywałem z nie tej skali. Teraz jest prawidłowo. Dzisiejsze oznaczenia: NH4 - nieoznaczalny (poniżej 0,05) NO2 - powyżej skali - utrzymuje się od 6 dni. NO3 - SPADŁO!! - 10.06 było 5, 12.06 było 20, 14.06 było 30, dzisiaj wyszło mi 15... Rozumiem, że mógł się zatrzymać drugi etap nitryfikacji, ale spadek??? No chyba, że... Mam kilka kęp vallisnerii i w ostatnich dniach zauważyłem wybuch glonów, okrzemek. Rosną w zadziwiającym tempie. Czy byłyby w stanie wchłonąć taką ilość azotanów z wody??? Dodatkowo pojawia mi się na piasku kilka jasnozielonych plamek. Chciałbym wierzyć, że to zielenice a nie sinice. PO4 mam nieoznaczalne (roztwór się nie zabarwia). W wątku klekota zauważyłem podobną historię z zatrzymaniem II etapu i chyba zastosuję się do rady deccorativo - dołożę jeszcze ampułkę prodibio biodigest. Zastanawia mnie taka ilość azotynów... WA (25%) dałem 1,9ml, co przy gęstości WA 0,88g/cm3 daje 418 mg NH4, czy stężenie w akwarium prawie idealnie 1mg/l wody. Proszę o jakieś sugestie...
eljot Opublikowano 16 Czerwca 2016 #60 Opublikowano 16 Czerwca 2016 Wysokie azotyny powodują błędy w pomiarach azotanów. 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się