Skocz do zawartości

Biopolimer TMBT - biologiczne usuwanie NO3 oraz PO4


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Gawlo_ napisał:

Witam.

Od 2.03.2017 uzywam TMBT, wrzuciłem je do kaseciaka pod pompe tak jak @deccorativo woda wygląda na lekko mętną :/ Jak przyłoże światło (latarka z tel) z boku akwarium a w tym czasie patrze z przodu to widzę takie jakby rozcieńczone mleko płyneło w akwa a nie czysta woda :/ Też tak mieliście na początku stosowania TMBT?

Wsadziłeś biopolimer zaledwie tydzień temu a on rusza po 4-6 tygodniach. Zapewne dopiero się namoczyły te podkówki.

Uwielbiam takie opisy gdzie nic nie ma poza objawem mlecznej wody.

Ani nie podałeś ile tego siedzi w 400l wody ani jaka pompa ile i na którym biegu chodzi ( jeśli ma biegi)  ani też nie sprawdziłeś czy jak przed włożeniem oświetliłeś tak baniak to nie było nic widać mleczności. Nie podałeś też żadnych istotnych dla TMBT parametrów wody jak NO3 i PO4.  Jak masz wysokie NO3 to będzie mleczyć jak cholera ale już jak zaskoczy i ruszy.

Często opis producenta nie zawiera dawkowania jak w przypadku TMBT więc do wszystkiego musimy dochodzić sami i w innych biotopach może być zupełnie inaczej .

Z moich doświadczeń w Tanganika i Malawi wynika że TMBT odmiennie niż NGBC nie zawsze rusza po 3-4 tygodniach.

Zauważyłem że wymaga  4ml TMBT/ 100l wody netto oraz dużego przepływu około 1000l/h  by ruszyło po miesiącu.

Miałem przepływ realny a nie papierowy ok 1600l/h przez złoże i nie ruszyło dobrze dopiero jak zwiększyłem o 200ml do 1,2 litra podkówek to po miesiącu odpaliło i nawet jak podkówek ubywa i teraz jest poniżej 1 litra dalej działa doskonale utrzymując bez podmianek wody NO3 właśnie w okolicy 7 ppm .

Jeśli tych dwu warunków nie spełnimy wtedy zwala NO3 w okolice 20ppm i wtedy mleczy i gluci niesamowicie co wielu zniechęca i wykonują krok do tyłu - wywalają i piszą że nie są zadowoleni ale  coponiektórzy już są zadowoleni bo przedtem mieli NO3 -50ppm  ale jak prawidłowo działa to zwala właśnie do poziomu 5-10ppm NO3 zawsze i niezmiennie w baniaku bez względu na to czy robimy podmianki czy nie robimy ich wcale.

TMBT to test na cierpliwość akwarysty - cokolwiek zmienicie to po miesiącu można oczekiwać zmiany - nie wcześniej.

Jak dasz TMBT za mało albo za słaby przepływ albo masz już wysokie NO3 to biopolimer właśnie mleczy, szybko się rozpada nie czyszczony co miesiąc i bez dokładania tego co ubywa z czasem.

Mój pracuje ponad dwa lata a może i 3 bo się już pogubiłem z datami i jest super więc mogę tylko zmienić na lepszy po przetestowaniu.

 

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.03.2017 o 10:34, deccorativo napisał:

Wsadziłeś biopolimer zaledwie tydzień temu a on rusza po 4-6 tygodniach. Zapewne dopiero się namoczyły te podkówki.

Uwielbiam takie opisy gdzie nic nie ma poza objawem mlecznej wody.

Ani nie podałeś ile tego siedzi w 400l wody ani jaka pompa ile i na którym biegu chodzi ( jeśli ma biegi)  ani też nie sprawdziłeś czy jak przed włożeniem oświetliłeś tak baniak to nie było nic widać mleczności. Nie podałeś też żadnych istotnych dla TMBT parametrów wody jak NO3 i PO4.  Jak masz wysokie NO3 to będzie mleczyć jak cholera ale już jak zaskoczy i ruszy.

Ile tego siedzi? 1L, pracuje pompa DSC4000 na 7 biegu

Prawda ze wczesniej nie sprawdzalem pod oswietleniem czy widać mleczenie, bo jak patrzyłem to widziałem drugi koniec baniaka a teraz nie bardzo go widać. 

NO3 - 10 , PO4 - 0,02 - Mierzone JBL kropelkowe

Być może za szybko napisałem ten post, zmieniając filtracje z kubełków na kaseciak od razu wsadziłem TMBT-. Przy zmianie na kaseciaka od razu zmieniła się cyrkulacja wody być może po prostu to nie TMBT mleczy a pływający w toni film bakteryjny, jutro powinienem dostac skimmer Eheim 350 zobacze czy to coś da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Mam pytanie.

Czy Pompka hydor pico 1200 będzie dostatecznie wydajna jeżeli dałbym do kasety oprócz zwykłego złoża biopolimer TMBT. Czy to możę ruszyć na przepływie z tej  pompy

Ile TMBT musiałbym tutaj wrzucić jeżeli ilość wody netto to 152l a przyszła obsada to ok 6-8 ryb po 5cm do 8cm wielkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

dnia dzisiejszego przebudowałem kaseciak i dzięki temu na dnie komory pompy znaczy na ruszcie położyłem litr TMBT, na dniach przyjdzie zamówiona gąbka ppi30 o grubości 1cm , gąbkę tę położę na koszyku z TMBT , na gąbce postawie pompę dc3000 . Pompa włączona na maxa czyli na 8 biegu...

z tego co tu wyczytałem to efektów mogę się spodziewać za około miesiąc... 

w miedzy czasie zrobić test na NO3 i PO4 i zaopatrzyć się w Microbe-Lift Phosphate Remover 118ml  

TMBT należy płukać co jakiś czas czy nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dziubek napisał:

w miedzy czasie zrobić test na NO3 i PO4 i zaopatrzyć się w Microbe-Lift Phosphate Remover 118ml  

TMBT należy płukać co jakiś czas czy nie??

dobrze by wiedzieć jakie masz parametry wody przed startem tego złoża - fakt startuje po miesiącu a płukać trzeba co miesiąc bo jak zaniedbasz to zaglucieje i wtedy szybko się rozpada na proszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, deccorativo napisał:

dobrze by wiedzieć jakie masz parametry wody przed

 

IMG_20171014_111428897.thumb.jpg.b007921ce6cf3de9121f3e7328e588a5.jpg

14 minut temu, deccorativo napisał:

płukać trzeba co miesiąc bo jak zaniedbasz to zaglucieje i wtedy szybko się rozpada na proszek

tyle roboty... I tak często... ;) , Czyli co miesiąc przy płukaniu gąbek, mam nadzieję, że nie będę musiał częściej :)

po jakim czasie zmierzyć PO4?

 

Edytowane przez Dziubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.