Skocz do zawartości

Biopolimer TMBT - biologiczne usuwanie NO3 oraz PO4


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda że nie zapytałeś jak miałeś robić redukcję obsady co zrobić z biopolimerami jak zwala NO3 do poziomów nie wykrywalnych przez test JBLa.  Swoją drogą widać że dziarsko u ciebie działał. Specjalnie piszę w czasie przeszłym:(.

co to znaczy

10 godzin temu, bizonkrk17 napisał:

bo chwilowo mam wyłączony polimer z racji redukcji obsady.

wyłączyć Bartku to można światło - wyjąłeś całe TMBT z baniaka????? i co suche leży w torbie???? czekasz aż sinice znikną - same mają zniknąć tylko od podmianek wody???  a podaj Bartku jakie ty masz PO4 JBLem przed podmianką wody i dwa dni po podmiance wody to sam sobie odpowiesz jaki jest skutek walki z sinicami poprzez podmiany wody.

a ile razy w trzech tematach zwalających NO3 czyli o NGBC, bloku Purolite i TMBT pisałem by  po zwaleniu na stałe do poziomów jednocyfrowych NO3 zająć się PO4 bo grożą sinice.???

a ile razy pisałem że sinice to w większości nie trucizna i nie szkodzi rybom i tylko wygląda nie ładnie i to tylko objaw złych proporcji N/P czyli niestety zaniedbania opieki nad akwarium. podaj o co proszę to pomogę.;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, deccorativo napisał:

Szkoda że nie zapytałeś jak miałeś robić redukcję obsady co zrobić z biopolimerami jak zwala NO3 do poziomów nie wykrywalnych przez test JBLa.  Swoją drogą widać że dziarsko u ciebie działał. Specjalnie piszę w czasie przeszłym:(.

co to znaczy

wyłączyć Bartku to można światło - wyjąłeś całe TMBT z baniaka????? i co suche leży w torbie???? czekasz aż sinice znikną - same mają zniknąć tylko od podmianek wody???  a podaj Bartku jakie ty masz PO4 JBLem przed podmianką wody i dwa dni po podmiance wody to sam sobie odpowiesz jaki jest skutek walki z sinicami poprzez podmiany wody.

a ile razy w trzech tematach zwalających NO3 czyli o NGBC, bloku Purolite i TMBT pisałem by  po zwaleniu na stałe do poziomów jednocyfrowych NO3 zająć się PO4 bo grożą sinice.???

a ile razy pisałem że sinice to w większości nie trucizna i nie szkodzi rybom i tylko wygląda nie ładnie i to tylko objaw złych proporcji N/P czyli niestety zaniedbania opieki nad akwarium. podaj o co proszę to pomogę.;)

 

 

Spokojnie akurat z sinicami sobie poradziłem a i przy okazji zmieniałem trochę aranżacje w baniaku więc wszystko już jest ok;) tak polimer sobie leży wysuszony w pojemniku. A co do zapytań na forum to jakoś nie lubię tworzyć milionów nowych tematów,  a wolę sobie poszukać podobnych problemów i robić według wskazówek jakie wtedy były dawane kolegą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ja mogę od siebie polecić TMBT, zamontowany tak jak widać tutaj :

zamontowany w dwóch korpusach na wylocie 2217 (teoretycznie Q = 1000 l/h, w praktyce Q = 600-700 l/h).

Jedyna modyfikacja to wywaliłem z puszek zasypowych obie oryginalne gąbki, ten górny krążek plastikowy z sitem i w dolnym sicie wyciąłem większość poprzeczek, żeby zmniejszyć opór stawiany wodzie (te gęste sita mocno dławią przepływ) .. na wylot z puszek zasypowych dałem krążki z gąbki 10ppi zamówione w woda-tech ..

NO3 - 5-10ppm (pomiędzy tymi dwoma kolorami, więc powiedzmy 7 ppm)

Z początku myślałem, że zbija tylko do 20 ppm co już uznałem za dobry wynik, dopiero dziś kiedy zmierzyłem nowymi odczynnikami JBL'a wyszedł prawdziwy wynik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie TMBT skończyło u mnie swoje działanie. Po około 8 miesiącach :(
Zaczęło się rozpadać na drobne kawałki. Nie mam gąbki pod pompą i wyrzuca drobinki do akwa. Acha, zapomniałem, że wg instrukcji trzeba uzupełniać co miesiąc :D
NO3 między 20 a 40, PO4 poza skalą :(


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MarcinKoz napisał:

Mam pytanie czy TMBT to jest to samo co CHEMI PURE , czy działa podobnie?

A w życiu - to zupełnie co innego i zupełnie nie usuwa NO3 jak TMBT.  To czysta chemia stosowana na całym świecie:D do "czyszczenia baniaka bez podmian wody"   a TMBT to czysta biologia do niemania podmian wody:D czyli usuwania NO3 i PO4 więc Boyd Chemi-Pure tylko uzupełnia działanie TMBT

Jak nasi spece z zoologów :angry:potrafią ten chemiczny preparat  firmy Boyd a nie Seachem  opisać masz tu

http://allegro.pl/seachem-chemi-pure-142g-k-ce-i5120641330.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.10.2016 o 15:01, spiochu napisał:

Właśnie TMBT skończyło u mnie swoje działanie. Po około 8 miesiącach :(
Zaczęło się rozpadać na drobne kawałki. Nie mam gąbki pod pompą i wyrzuca drobinki do akwa. Acha, zapomniałem, że wg instrukcji trzeba uzupełniać co miesiąc :D
NO3 między 20 a 40, PO4 poza skalą :(


Wysłane z telefonu
 

Mam podobnie . Wywaliłem TMBT bo też po około 8 m-cach zaczęło się sypać i strasznie pylić. Jak miałem pod tym gąbkę i juz dużo wcześniej pył z TMBT mi ją zapychał, tak bardzo, że praktycznie musiałem ją płukać co kilka dni. Szkoda, bo świetnie działało, ale za to teraz mam okazję potrenować z wiaderkami co tydzień żeby zbijać NO3. Zauważyłem też , że po wywaleniu TMBT , chociaż NO3 znacząco wzrosło, to klarowność wody jest dużo lepsza. Raczej juz nie kupię TMBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kado napisał:

Mam podobnie . Wywaliłem TMBT bo też po około 8 m-cach zaczęło się sypać i strasznie pylić. Jak miałem pod tym gąbkę i juz dużo wcześniej pył z TMBT mi ją zapychał, tak bardzo, że praktycznie musiałem ją płukać co kilka dni. Szkoda, bo świetnie działało, ale za to teraz mam okazję potrenować z wiaderkami co tydzień żeby zbijać NO3. Zauważyłem też , że po wywaleniu TMBT , chociaż NO3 znacząco wzrosło, to klarowność wody jest dużo lepsza. Raczej juz nie kupię TMBT.

To mnie zaskoczyliście u mnie TMBT działa już ponad rok, nie ma pylenia, woda czysta, NO3 utrzymuje się wciąż na poziomie około 10, a co najlepsze mam jeszcze 1/4 opakowania w zapasie. Fakt, że podkuwki popękały i zrobiły się ciemne, ale wciąż działa ten wkład. Jednak po zakończeniu chcę wypróbować purolite. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

O osmozie do kuchni już nie raz myślałem i w końcu przejdę do czynów. Ale noszenie tego do akwarium jakoś sobie nie wyobrażam. Należało by pewnie założyć dodatkowo jakieś ro3 pod akwarium. To pewnie i ustrojstwo to będzie to samo.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od 2.03.2017 uzywam TMBT, wrzuciłem je do kaseciaka pod pompe tak jak @deccorativo woda wygląda na lekko mętną :/ Jak przyłoże światło (latarka z tel) z boku akwarium a w tym czasie patrze z przodu to widzę takie jakby rozcieńczone mleko płyneło w akwa a nie czysta woda :/ Też tak mieliście na początku stosowania TMBT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.