Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To tak przede wszystkim przydałoby się przenieść temat do podstaw bo zły dział....... JBLa będziesz słyszał na pewno jeśli jesteś takim maniakiem ciszy... Mam e1501 i jest delikatnie słyszalny w odległości do 2-3 metrów. Co do filtrów HW, zależy jak się trafi, ale głównie chodzi o nich dobra opinia. Żwir w biotopie Malawi jest błędem ponieważ są to ryby lubiące przekopywać piach, jeśli będziesz miał żwir mogą się kaleczyć, albo co gorsza pozbawisz ich po prostu wrodzonych zachowań. Co za tym idzie, tak jak napisał Andrzej, filtr podżwirowy pod piachem zupełnie się nie sprawdzi. Daj do kubła jakiś Aquael Circulator i po sprawie, a jeśli będziesz miał dużo kamieni to do tego jakiś mały falownik. Za przezroczyste węże będziesz sobie pluł w brodę bo w końcu obejdą glonem, albo zajdą syfem od środka i już takie przezroczyste nie będą ;) zrobisz czarne tło (bez tła moim zdaniem trochę kicha, ale co kto lubi) i czarne rurki od osprzętu i po kłopocie, praktycznie niewidoczne... W związku z obsadą napisano już wszystko, Twoje podejście jest bez sensu, jeśli już chcesz ten gatunek to zdecyduj się na normalny, haremowy układ i tak prawie nie będziesz w stanie rozróżnić płci, nie wiem kto Ci naopowiadał tych bzdur, że z samymi samcami to mniej kłopotliwie, będzie zwyczajnie mniej pięknie bo nie wybarwią się tak jak mogłyby z samicami. O rośliny ciężko przy takiej wodzie, tak naprawdę masz szansę tylko z Nurzańcem i Anubiasem, a i to bez gwarancji...

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Cześć;) co do kwestii filtrów jeśli nie chcesz wewnętrznego możesz dać dwa filtry hw jeden hw302 do biologii a drugi np hw303 1400l/h do mechanicznego. Ja miałem hw 303b i mogę powiedzieć że to jeden z najcisxej pracujących filtrów jakie miałem. Rośliny możesz mieć i tu woda nie ma nic do rzeczy bo wiele roślin w tej wodzie da sobie rade tylko czy ryby je oszczędzą;) co do obsady to najmniejszego sensu niema pakować samych samców które w gruncie rzeczy różnią się wyraźniejszą czarną obwódką na płetwach.

-- dołączony post:

Drobny żwirek jak najbardziej ja mam budowlany o drobniutkiej granulacji żeby rybki mogły sobie przesiewać

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Żwir zaczyna się od 2 mm IMHO słabo nadaje się do przesiewania, zwłaszcza przez mniejsze ryby a takie nadają się do twojego akwarium. Polecam piasek o gradacji 0,8-1,2 mm.

Wątek przeniesiony do podstaw.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Bardzo Wam dziękuję za BARDZO merytoryczne odpowiedzi.


Ok zatem bedzie piasek. Z tym żwirem to chciałem w niego rośliny jakies wsadzić ale moze bez roślin bedzie po prostu naturalnej.

Czarny piasek moze być czy lepiej naturalny? Czarny dobrze kontrastowalby się z wapieniem.


Czyli bedzie najwydajniejszy filtr. Domyślam sie ze wydajniejsze mocniej hałasują. No nic widz żnie da sie pewnych rzeczy pogodzić.


Dodatkowo bardzo dziękuję za cenna uwagę o wężach. W Teori wszystko jest idealne. Zastanawiałem soę dlaczego eheim stosuje te paskudne zielone węże a inni czarne. No cóż. Nie pomyślałem a biologiem jestem z zawodu. Aż sam sie z siebie śmieję:)


A tło to chcę dać czarne. Pisząc ze nie chceę tła miałem na wysli ze raczej nie dam tła strukturalnego. Ale tu tez muszę poszperać i soę dowiedzieć czy warto czy nie.


Ok bedą samce i samice. Te bzdury wyczytałem w internecie. Źrodła nie podam, bo juz nie pamietam gdzi to było. Na 100% na polskojezycznym internecie. No ale nieważne. Beda samce i samice w odpowiednim stosunku.


A wracając do filtrów.

Ktory będzie lepszy, cichszy: Eheim Classic czy Unimax?

Opublikowano
A tło to chcę dać czarne. Pisząc ze nie chceę tła miałem na wysli ze raczej nie dam tła strukturalnego. Ale tu tez muszę poszperać i soę dowiedzieć czy warto czy nie.


...tło tak naprawdę dajesz w celach estetycznych .Po prostu akwarium ( wg mnie) ładniej wygląda .Ale to kwestia gustu .Wejdź w naszą galerię to znajdziesz tam wiele bardzo ciekawych akwariów z różnymi tłami .Ale skoro nie chcesz tła strukturalnego to pomyśl o spienionym PCV lub o samoprzylepnej( czarnej czy też innego koloru) folii...

-- dołączony post:

Dodatkowo bardzo dziękuję za cenna uwagę o wężach.


..węże w ostateczności można raz na jakiś czas przeczyścić. Specjalne szczotki są dostępne chyba w każdym akwarystycznym sklepie.

-- dołączony post:

Czarny piasek moze być czy lepiej naturalny? Czarny dobrze kontrastowalby się z wapieniem.


...ja polecam naturalny .Czarny nie jest z tego biotopu ale pomijając ten fakt to jakoś niespecjalnie mi się podoba w naszym biotopie. Zajrzyj do galerii...

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Co do filtrów to przepływ zawsze jest podany bez wypełnień więc chińczyki tu się nie różnia a byłem bardziej zadowolony niż z jbl-a czy teraz unimaxa tylko eheim i w sumie fluval był lepszy ale różnica w cenie pokaźna;) ja mam żwir(piasek)taki do zapraw ale bardzo drobny więc żwir z nazwy a granulacja raczej grubego piasku:)

-- dołączony post:

Z roślin nurzaniec gigantea,odmiany anubiasów i kryptokoryna to możesz wrzucić

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Jak masz eheima to go wypchaj i zmierz czy będzie podana wartość bo u mnie jak miałem eheima2224 przelot był nie całe 500l/h więc nie do końca tak jest a podana wartość była jak pamiętam 700l/h

Opublikowano

Gdyby nie to,że u mnie(przynajmniej na razie) filtr AQUAEL UNIMAX 500 dość głośno pracuje to bym Ci go szczerze polecił.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Napisałem Ci, że JBL jest delikatnie słyszalny, ale przez Twój temat, przy okazji robienia podmiany postanowiłem sprawdzić czy rzeczywiście tak jest. Stwierdziłem, że więcej głosu generuje Aquael Circulator, jak go wyłączę to akwa praktycznie bezgłośne z odległości kilku metrów. Pomijając już kwestie głośności to szczerze mogę Ci go polecić, jest bardzo porządnie wykonany i spełnia swoją rolę w 100%.

  • Dziękuję 1
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.