Skocz do zawartości

kilka pytan


Stefan001

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

to mój 1 post, od niedawna zacząłem sie interesować biotopem afrykańskich jezior, decyzja zapadła: będzie Malawi :)


jako początkujący mam kilka pytan,

zbiornik posiadam z kominem z szyby 1cm o pojemności ok 320l brutto o wymiarach: 116 x 52 x 55h


pewne jest ze główna filtracja będzie sump, (coś w typie a'la "Stary Kot")

i tu mam kilka pytań:

1. odnośnie pompy głównej: mam Aqua Bee UP3000, (pozostałość po niezrealizowanych marzeniach o morskim zbiorniku), ta pompa ma stosunkowo duży przepływ: 3000l/h. a nie chciałbym jej zmieniać z kwestii finansowych... czy nie będzie zbyt dużego ruchu wody? bakterie zdążą "przetrawić" azotany? jeśli nie da sie nic z ta pompa zrobić to jaka polecicie?

2. drugie pytanie jest mało oryginalne :) jak urządzić sumpa? ile przegród, jakie wkłady? i najważniejsze: jaka pojemność (chodzi mi o pojemność filtracyjną)?

3. Pytanie odnośnie spływu wody do komina al'a Stary Kot (z "zasysaniem" od spodu), nie porywa piasku/żwirku? nie wciąga jakiś ryb?

czy może te otwory wciągające są zabezpieczone jakaś siateczka??

4. co do filtracji mechanicznej: to zastosować jakiś dodatkowy filtr zewnętrzny/wewnętrzny do usuwania odpadów? czy w sumpie zrobić przegrodę(przegrody?) do "wyłapywania" syfów?

5. napowietrzanie i ruch wody: zastosować jakieś pompy cyrkulacyjne do mieszania i napowietrzania wody? czy obejdzie sie bez tego?


i ostatnie pytanie takie dość ogólne:

czy szafka pod akwa musi być koniecznie wzmacniana metalowym stelażem? czy zwykle szafki (oczywiście na odpowiedni wymiar) z plyty meblowej zdadzą egzamin, chodzi o 100% pewności ze nie nie "strzeli" pewniej ciemnej nocy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pompa dość solidna jak na takie akwa wiec będziesz musiał pomysleć na d rozproszeniem wypływu ale spokijnie może być - bardzo dobra pompa zresztą.


2. Sum radziłbym Ci zrobic dość spory z paru wzgledów, po pierwsze z powodu mocy pompy - a chyba taniej i lepiej będzie zrobic większy sump niz zmieniac pompe, a dwa że w razie jak w przyszłości stwierdzisz że chcesz większe akwa to sump jak znalazł i nie będziesz musiał robic nowego. Po trzecie to więcej wody w układzie nie zaszkodzi.

Więc wielkość sumpa tak bym zrobił około 100 litrów. Do takiego awkwa jak masz obecnie nie musisz go w całosci wypełniać wkłądami lub spokojnie możesz użyć wkładów "gorszych" do filtracji bio np keramzytu lub gresu koralowego który w takiej ilości i tak da rade.

Co do ilości przegród to bym zrobił z 5 - ja wolę więcej a mniejszych bo łatwiej serwisować i tak 1 to z gąbkami do wstepnej filtracji mechanicznej druga np z keramzytem trzecia z gresem koralowym czwarta do tego akwa może buc pusta/zapasowa [za dużo wkładów to tez wcale nie najlepiej] piata największ tzw techniczna czyli z pompom grzałka itd


3. nie wiem bo mam komin górnoprzelewowy i "kotowego" nie testowałem.


4. Filtr wewnetrzy zawsze jest dobrze mieć - sump do czyszcenia mechanicznego niezbyt sie nadaje choc w wersji "kotowej" może sobie z tym radzic lepiej niż tradycyjny. Ale tu nich Kot sie wypowie, bo w układzie tradycyjnym wewnetrzny byłby potrzebny.


5. Przy rozwiązaniu z kominem woda sama się napowietrza że lepiej nie trzeba jeszzce na wypływie wprowadzasz w ruch tafle wody i nie tzreba dodatkowych napowietrzaczy. Przy akwa tych rozmiarów oram mocy pompy głównej + wewnetrzny to już dodatkowej cyrkulacji nie trzeba


6. płyta meblowo o odpowiedniej grubosci i odpowiedniej konstrukcji [ważne wzmocnienia pod blatem] tez da rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sysgone twoj temat jest jednym z dziel ktore sklonily mnie do Malawi:)


dzieki za odpowiedzi,

chyba ogolnie juz wiem "wszstko" a resza wyjdzie z czasem.. :)


i ostatanie pytanie :)

co myslicie o takiej szafce:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11750

(link z tematu z forum nano-reef.pl :) )


nad moim tez bedzie wisialo hqi 1szt. 150W ale mam obeecnie zarnik AM 16kK.. troche za niebiesko bedzie? ile powinno sie miec K? planuje zamiescic jakies oswietlenie nocne, zeby sie "rybki nie baly" i mozna bylo popatzryc jak sie **** w nocy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym żarnikiem to różnie bywa. Jeśli czytałeś nano-reef to wiesz, że co producent to różnie te 10 000K wygląda. Jeśli będziesz się decydował na tani żarnik (w akwarium typu Malawi drogi jest zwykłym burżujstwem), np. Aqua Medica to może lepiej weź nieźle 'wyglądający' żarnik, który wg producenta ma 13 000K, bo 10 000K AM jest gówniany - światło jest zielono-żółto-nijakie. Tak po prawdzie to ten 13 000K AM jest porównywalny z 10 000K BLV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myslicie o Pacyfic Sun?

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 9fb4743108


cena wrecz niska, bo z AM 13kK to dopiero od 180zl kupi :((


mam w domu jeszcze 2 uzywane (dodane do lampy jako gratis) zarniki, ale jak zspawdzic ile maja K? nie sa w orginalnych pudelkach i nie maja "nadrukow" na sobie...

pewnie jedynym wyjsciem jest zalorzenie i sprawdzenie jaki (albo czy w ogóle) swiecą... i takie pytanie malo precyzyjne: akwa Malawi powinno byc niebieskie czy bardziej wpadajace w biel? chodzi o kolor swiatla...


bo jak bede te zarniki testowal to nie wiem na co zwrocic uwage..


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.