Skocz do zawartości

kaszub

Użytkownik
  • Postów

    227
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

10

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Gdynia, obecnie Londyn

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Uzywalem tych gabek (filtr 100) ale byly dwa rodzaje dlatego doradzam obejrzec przed zakupem. Te ktore widze na zdjeciu sa rzadsze, gorzej czyszcza mechanicznie. Sa idealne dla zolwii albo do malego oczka wodnego. Ja mielem te gestsze, miekkie, sprzedawane dokladnie pod ta sama nazwa i ta sama cena - nie wiem czy jeszcze takie są. Byly super. GLowice turbo8w tez sa nie do zdarcia, mam tylko wrazenie, ze moga byc za slabe. Szczerze mowiac podpialbym te puszke do wiekszej turbiny (pow1000l/h) np powerheada 802 hagena. A jak nie pasuje,to samą gąbke na trzpień naciagnac, bez puszki. Tyle ze nie wiem czy sobie zdajesz sprawe ze to ma okolo 1l objetosci wiec trzeba takie gąbczysko za czyms schowac, bo uroku nie dodaje.
  2. Jezeli mnie wzrok nie myli to dales dwie sprzeczne rady w tym wątku, przemo. Niektórzy karmią puste akwarium w czasie dojrzewania, inni wpuszczają ryby-piloty, to przyspiesza zamkniecie cyklu. Jak wpuscisz ryby, to azotyny pewnie sie i tak pokażą, wiec tak czy siak pierwsze wpuszczone ryby prawdopodobnie dostaną kopa. Przede wszystkim unikaj wpuszczenia zbyt dużej grupy ryb na pierwszy raz.
  3. Jest pewien szkopul u podstaw naszych rozwazan, mianowicie (a propos tez naukowych) wyczytalem kiedys,ze w wodzie zasadowej NO2 zawsze bedzie rowne 0, bo obieg azotu organicznego inaczej wyglada niz w wodzie o pH7 lub ponizej. Woda z natury nie bywa zasadowa i odczyn ma decydowac o tym jak redukuje sie ów azot. Musialbym odszukac ten artykul, ale zupelnie nieczasowy jestem ostatnio, moze ustalmy najpiew czy rzeczywiscie tak jest. Tzn Wy ustalcie, bo ja nie mam czasu (naprawde) a to chyba dosc istotne, zeby dyskusja byla merytorycznie ciekawa, bo zamienia sie w dywagacje nt kompetencji. A propos najlepsze kompetencje, to wlasne doswiaczenia. Piszcie co zaobserwowaliscie. Ja zobserwowalem, ze jak weszly turbiny z puszkami (wypierajac klasyczny uklad:brzeczyk+filtr gabkowy) to ludzie zaczeli zwiekszac litraz, bo poprawila sie cyrkulacja. W puszkach zaczeli stosowac tzw gaze mlynska, pozniej wloknine itd bo dawalo to wieksza zylete. Ale pojawil sie problem, destabilizowali bio przy kazdym czysczeniu (wymianie) gazy, waty, wlokniny czy czego tam uzywali. Wtedy pojawila sie moda na szamot, rozbrajalo sie rozne grzejne urzadzenia elektryczne, bo fajnie sie na tych koralikach gromadzil charakterystyczny sluz o zapachu mulu i nie zatykalo filtra, ktory to zapach ludzie zaczeli kojarzyc ze zdrowiem ryb. Bo cyklu azotowym nikt wtedy nic nie wiedzial - nie bylo internetu Wiadomo bylo tylko, ze jak filtr porzadnie smierdzi mulem to ryby sa zdrowe, ale zaczyna zwalniac, wiec trzeba go czyscic. Wtedy oczywiscie przestaje smierdziec, ale ryby sa osowiale, woda robi sie kredowobiala itp. Szamot rozwiazywal sprawe idealnie. Potem nagle zaczelo sie go sprzedawac w sklepach dla akwarystow. Starzy akwarysci sie smiali - kupowac szamot bylo dla nich co najmniej tak glupie jak dzis dla mnie glupie jest kupowanie wody do picia. Ale wszyscy te koraliki pchali do filtrow przelewowych pracowicie klejonych ze szkla. One smierdzialy i sie nie zapychaly, a turbinki robily z wody "zylete". Tak to sie zaczelo, teraz wy piszecie o azotanac, azotynach, roznicach miedzy NH3 a NH4 ( ktos ostatnio zwrocil mi uwage). Upewnijcie sie jak wyglada redukcja zwiazkow azotowych w wodzie o pH pow 8 i dajcie znac - moze sie czegos naucze
  4. Jaką masz temperature wody? Jest termostat? Przydalby sie dokladniejszy opis objawow, jezeli nie mozesz dac fotki. Jezeli to faktycznie plesniawka (wyglada jak wata) to odłów chore ryby i wyczysc akwarium. Podaj lek na plesniawke (jezeli ryby sa bardzo male to odradzam trypaflawine, raczej FMC) i zwracaj owage zeby dobrze napowietrzac wode i utrzymywac stalo temp ok 26-28st.
  5. rewizja sie przydaje jak ktos stosuje zawor kulowy na zejsciu z komina. Mozna wtedy w kominie utrzymac poziom wody do wysokosci rewizji. Czasem sie to widzi u morszczakow, chodzi pewnie o zmniejszenie halasu. Dziury moga byc dwie, jak sie np wewnatrz rewizji przeprowadzi rure powrotną (powrot z sumpa do akwa), wtedy komin moze byc troche mniejszy. Co do panelu przelewowego obok (za) akwarium to oczywiscie, ze jest to alternatywa dla sumpa. Tyle ze trzeba miec na to miejsce.
  6. NIe bardzo wiem czego oczekujesz. Wiekszosc z nas ma przewalone zloza, do skutecznej nitryfikacji wystarcza porzadna gabka. Jezeli przeplyw przez nia bedzie leniwy, bedzie dzialac jak bardzo wydajne zloze. Az do czasu jak jakis gorliwy akwarysta ją wyparzy. Cwiczylem akwarystyke jeszcze kiedy fitry byly napedzane brzeczykami i przy zbiornikach ok 100 l przelwowka z 0,5l zlozem ceramicznym pozwalala mi rozmnazac dosc trudne gatunki. Pęd do zapewnienia ogromnych złóż jest czyms co staram się zrozumieć od dosc dawna Moim zdaniem tyleż z tego korzysci co szkody. To ze ryby lubia znaczny ruch wody, nei oznacza przeciez ze musimy kupować ogromy kubeł, a nawet wielki kubel zasypany byle czym (np jakimis plstikowymi kulkami) moze nie dzialac należycie. Kiedys przyjmowało sie przelicznik, że złoże powinno miec ok 2% objetosci akwarium, ale zawsze sie do tego odnosilem z rezerwą. Przeciez to zalezy od rodzaju medium, sposobu w jaki przez nie przeplywa woda, tego w ktorej kolejnosci jest umieszczone w filtrze, ilosci przeplywajacej przez nie wody, cyrkulacji wody z ziorniku itd Moim zdaniem nie uzyskasz tu wyczerpujacej odpowiedzi ani uniwersalnej reguly. Po prostu zdaj sie na wyczucie.
  7. Mialem kiedys bardzo przerybiony zbiornik na sklepie i dopialem beczke do oczka, ale to sie nei sprawdzilo - woda byla po prostu brudna, azotany wysokie, wiec podmiany co pare dni. No i hałasowal jak diabli. Wywaliłem go po pewnym czasie i dopiałem do mechanicznego puszke z zeolitem. Wymienialem go co pare tygodni i woda byla krysztal. Przelew dziala grwitacyjnie na zasadzie zloza zraszanego (starsznie dlugo dojrzewa ale jest dobry do wody o duzym zabrudzeniu mechanicznym - ciezko to zatkac), generalnie dziala dosc to dosc kiepsko i woda wewnatrz beczki szumi za głosno. Przeplywowy ma na roznej wysokosci wlot i wylot wody, wiec media pozostaja czesciowo w zanurzeniu, poza tym dziala na podobnej zasadzie. A cisnieniowka bedzie dzialac nawet umieszczona ponizej poziomu wody, jest to szczelny filtr i pewnie zbizony do kubelka (nie wiem bo nie uzywalem ale na to wyglada), poza tym ze nie jest wyposazony w pompe, mozna go umiescic w dowolnym miejscu w obiegu fitracyjnym oczka. W sumie nie wiem jaki masz problem z woda ale 1000l to nie ejst litraz wymagajacy takich rozwiazan moim zdaniem. Zwykly kubel, plus wydajny mechaniczny - jezeli nei wystarcza to dodac klasyczna przelewowke (lub panel) na sporej pompie i na pewno bedziesz bardziej zadowolony.
  8. moze napowietrzacz wtloczył cos z powietrza atm. do wody... Jakis aerozol moze byl uzywany albo co... detergent? Dzwina sprawa, taki gwaltowny przebieg rzeczywiscie sugeruje zatrucie, kreca korkociagi, plywaja skokami? Czy siedza zupelnie cicho?
  9. Piękny wątek, uśmiałem się do łez, szczegolnie podobają mi sie dwa pierwsze posty Sorry, slaw hehe.
  10. Zgadzam sie z przedmowcą. Nie kombinuj, bo to i tak raczej na krotką metę a bujanie parametrami nie jest wskazane. Podnoszenie kH ma sens przy duzej ilosc roslin np, zeby uniknąć wahań dobowych pH. Jezeli takich wahań nie zobserwowałaś, odradzam.
  11. co wy z tymi antybiotykami? POdales sulfamid, antybiotykow w polskim handlu zoo tez nie ma. Co nie znaczy ze sie ich nie uzywa, ale to spod lady. TO tak w kwestii formalnej A ze ryby wracaja do zdrowia, to znaczy ze od poczatku trafnie typowalismy, szkoda ze tak pozno dostaly lek, ale i tak uwazam, ze dobrze sie skonczylo. Tzn skonczy sie, kiedy po trzydniowej kuracji podmienisz 33%, powtorzysz nifuriprinol (lub bez podmiany pol dawki? pamietam ze tak leczylem - niech ktos doprecyzuje), potrzymasz kolejne 3 dni, jednczesnie obnizajac stopniowo temperature, potem 7-go dnia od rozpoczecia kuracji zalozysz wegiel, nastepnego dnia podmienisz czesc wody, nastepnego wegiel usuniesz, podasz witaminy i bakterie (chociaz te ostatnie moim zdaniem niekoniecznie). Tak bym zrobil ja. Powodzenia.
  12. najepiej po prostu przed leczeniem przeplukac filtr, zeby za duzo martwych bakterii nie dostalo sie w jednym czasie do wody. A po leczeniu zalozyc węgiel. Pytales o sol - juz jej nie stosuj, ona dziala bakteriostatycznie, a ty podasz teraz sulfamid (nifuriprinol) czyli dzialasz bakteriobojczo. I dobrze. CO do witamin - ja uzywalem tetraminu ale wiem ze fishtamin tez jest bardzo chwalony - takze raczej klasyczne akwarystyczne produkty. Trzymam kciuki, zeby juz ofiar nie bylo.
  13. Czy wiesz co sie dzialo podczas Twojej nieobecnosci? Moze ktos cos zrobil nie tak? Wyziebil baniak np? Wypytaj. Plywanie skokami to czesto objaw zatrucia chemią, moze ktos ci umyl czyms baniak? Jezeli sledztwo nic nie wykaze, tak jak pisal mutra - moze to tez byc bakterioza (bledniecie). Na razie podnioslbym temperature (27 - 28st, dobre napowietrzanie) i zasolił (lyzka stolowa na 20l), witaminy. Po dwoch - trzech dniach bez poprawy - bactopur direct.
  14. Kolego Lizak, to Tobie polecam trochę kultury, Perez nie napisal nic napastliwego. Twoj wątek wygląda na kiepski żart. Jeżeli jesteś taki otrzaskany z malawi, to i tak wiesz najlepiej co zrobić, nie ma po co trollować - bo o rade Ci chyba nie chodzi. Wątek zamykam. Nikt Ci tu nie doradzi 4-go gatunku dopóki nie będzie po temu warunków. Chyba że tak jak elozox nie doczyta dokładnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.