Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hahaah ale się uśmiałem z waszych odpowiedzi. :lol: Pomyliłem się, nie napisałem jednogo wyrazu. Zatem: mieszkam ja sobie w domku (nie w kamienicy), ogrzewanym przez piec (chyba centralne). Domek spory i ściany też (50 cm - naprawde), podczas lata nie jest w ogóle ogrzewany a temperatura wynos ~ 25stopni. W zimie jak to w zimie ogrzewanie jest czasami załączone (aby zagrzać wodę, trzeba napalić w piecu) a temperatura waha się od 27 do ~ 30 stopni. Możecie mi wierzyć albo nie, ale ja mam tak naprawdę.

Opublikowano

no zobacz właśnie kilka postów wyżej pisałem, żeby twoich słów w ogóle nie brali pod uwagę, bo nie warto. Poza tym zapytaj polonistki w gimnazjum jaka jest różnica między wyrazem a 3 zdaniami.


Lenku, ja ci na prawdę wierzę, że jest z ciebie taki mały wesoły, roztargniony, lekko głupawy chłopaczek, którego inne dzieci z podwórka najwyraźniej nie lubią i który postanowił poszukać sobie przyjaciół w innej kategorii wiekowej. Powiedz mi jednak, czym zasłużyliśmy sobie na ten zaszczyt?

Opublikowano

hmm... chłopak chce zdobyć wiedzę, i wykorzystać ją w praktyce ;)


a właśnie Lenku - kiedy nastąpi ów "incoming", którego ja, szczerze mówiąc nie mogę się doczekać - jak będzie wyglądało Twoje akwa i jaka bedzie obsada...

Opublikowano

pfffff.... ciężki orzech... w sensie lenek. Instrukcja obsługi Lenka:


1. to dzieciak

2. Znaczy nastolatek, co nie zmainia faktu, że zachowuje się jak... pkt 1.

3. jest expertem w dziedzinie malawi

4. chce być w dziedzinie tanganiki

5. nie miał jeszcze ryb z pkt. 3 i 4, co nie przeszkadza ważności pkt 3 i 4.

6. na naszym i innych forach bardzo odważnie i pewnie prezentuje swoje opinie...

7. ... które wynikają z wiedzy książkowo-internetowej, co nie przeszkadza ważności pkt 6.

8. już mi się więcej nie chce pisać, bo koń jakie jest.... a widzicie ile mamy radości dzięki niemu....?

Opublikowano

No i skoro Wy nie odpuszczacie to ja też się czuję usprawiedliwiony (mówię o najeżdżaniu na tego dzieciaka)


Jego zachowanie jest konsekwencją jego wieku, co wcale nie znaczy że to jakaś reguła. Koleś za wszelką cenę próbuje wszystkim zaimponować i bez mrugnięcia okiem wypisuje te wszystkie głupoty. A że bardzo sporadycznie zdarza mu się napisać coś z sensem to już wynik TOTALNEGO braku praktyki.


Tak więc drogi kolego Lenku swoim zachowaniem postawiłeś sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Twoje akwarium (w którego powstanie mam coraz mniejszą wiarę) musi być naprawdę nieskazitelne i od samego początku zachwycać wszystkich. W końcu taki autorytet jak Ty z tak ogromną wiedzą (niestety tylko teoretyczną) na każdy aspekt dotyczący akwarystyki, nie może pozwolić sobie na plamę. Jak sam widzisz Twoje akwa jest najbardziej wyczekiwaną premierą na tym forum


Jeżeli jednak popełnisz choćby najmniejszy błąd (obsada, wystrój, sprzęt itp) Twoja kompromitacja będzie straszna


I tyle


pozdro

Opublikowano

Lenek na razie i tak mama płaci za twoje hobby , jak pójdziesz do pracy to kombinuj, hobby jakie by nie było jast kosztowne, takie życie ziomek, pozdrowienia!!!!!!

Opublikowano

Naprawdę nie chcę nikomu imponować, co do kolegów, to mnie lubią i mam ich.



kiedy nastąpi ów "incoming", którego ja, szczerze mówiąc nie mogę się doczekać - jak będzie wyglądało Twoje akwa i jaka bedzie obsada...


Co do obsady to wiem jaka będzie, a zbiornika nie postawię prędzej niż nie sprzedam starego, bo mi kasy brakło. Co do wystroju to będzie wypas.



Kisor:

1. nie,

2. no nie wiem, zależy gdzie,

3. jeszcze nie - nie mam akwarium i wiedzy praktycznej,

4. tak,

5. tak,

6. tak, (no właśnie i nie boję się prezentować swojej opinii)

7. tak





Bez żartów proszę. Proponuję odbyć kurs czytania termometru.


Nie chcesz mi wierzyć to nie musisz.




Jeżeli jednak popełnisz choćby najmniejszy błąd (obsada, wystrój, sprzęt itp) Twoja kompromitacja będzie straszna


Wiem.

Opublikowano

Ja tylko w jedno nie mogę uwierzyć, jak to się dzieję, że temperatura nie spada poniżej 25 stopni, przecież żadne ocieplenie chyba tyle nie da :/

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • No właśnie nie, do pierwszej komory filtracyjnej (nie licząc zrzutu), planuję włożyć gąbki 10, 20 i 30ppi.  Zdziwiłem się, że tak mówił. Tak samo jak to, że w panelu doklejanym do akwarium też się nie sprawdzają, a znam kilka osób które tak mają.
    • Na filmie Przemek mówi że gąbki w sumpie się nie sprawdzają, też tak uważacie? Jeżeli tak to dlaczego?
    • Ja też nie dopatrzyłem - policzyłem te szczeliny jako dwucentymetrowe. Spokojnie, cokolwiek zrobisz, będzie dobrze.
    • Teraz się dopatrzyłem, że tam jest 4,2cm ale z przegrodami. Więc jeśli przegrody są 6mm to wychodzi 3 cm pomiędzy nimi. Mój błąd.
    • Mam w sumpie 3 pompy. Głowna - obiegowa Jebao 10000 l/h, pracuje na 1/3 mocy, ponadto 2 małe - jedna porusza kształtkami K1 mikro, druga pompuje wodę z sumpa do żłobka - takie pudełko z 12 l nad sumpem , do którego trafia odłowiony narybek. Jest cisza, znacznie ciszej, niż pracuje wiatrak w komputerze. Kształtki też miały hałasować, ale jakoś nie chcą 😉.
    • Uważam, że masz bardzo sensownie zaprojektowanego sumpa. Nie potrzeba dodatkowej przegrody przed pierwszą komorą, bo tam nic nie będzie, tylko rura spustowa. U mnie szczeliny między przegrodami zrobione są na 18 mm (bo tak pewnie łatwiej było kleić, włożyli płytę wiórową jako dystans) i to całkowicie wystarcza. W Twoim projekcie, pole przekroju takiej szczeliny ma 96,8 cm^2. To odpowiada rurze o średnicy ponad 11 cm. Rura spustowa jest dużo cieńsza, więc ro, co spłynie z akwarium na pewno przejdzie przez te szczeliny. Kaskadowe ułożenie przegród w sumpie jest jak najbardziej OK. Woda spadając będzie się lepiej napowietrzać. Ja tak nie mam, ale gdybym teraz projektował sumpa, to tak bym zrobił.  W projekcie to pominięto, ale warto pamiętać o podpórkach do kratek rastrowych. Media nie powinny leżeć na dnie komór, powinna być pod nimi wolna przestrzeń, żeby woda swobodnie obmywała wszystko, co jest w komorze. Sporo sensownych informacji o budowie sumpa znajdziesz tutaj:  
    • Witajcie, wiem że podobnych tematów było wiele, ale w sumie w żadnym nie znalazłem odpowiedzi. Będę stawiał nowy baniaczek i na 80% jestem zdecydowany na sumpa. Biorę jeszcze pod uwagę kaseciaka, bo znam ten sposób filtracji doskonale, ale skoro nie mogę wcisnąć większego zbiornika, to może „schowam” trochę wody pod spód 😉 do tego nigdy jeszcze sumpa nie miałem i ciekaw jestem czy faktycznie jest taki super ja piszą na fb. Akwarium 200x75x70h i to jest naprawdę maks jakie mi wejdzie.  Planuje sumpa 120x50x40h. Dostałem od kolegi projekt, który działa w jego troszeczkę mniejszym akwarium bo 200x70x70, zdjęcia poniżej: I taka ilość komór mi odpowiada, ale zastanawiają mnie przerwy między „spiętrzeniami” czy nie powinny być również 3cm ? I czy między pierwszą, a drugą też nie powinno być podwójnej szyby, co by to zmieniło na plus lub na minus? Drugie zagadnienie, to przeczytałem w tematach o sumpach, że wszystkie wysokie przegrody powinny być jednakowe, te niskie również. Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli dobrze myślę, to podczas normalnej pracy byłoby mniej wody w sumpie, ale z kolei trochę mniej mediów. Otwór w sumpie u mnie będzie zbędny, bo nie mam możliwości doprowadzenia kanalizacji w miejsce gdzie stoi akwarium. Czy ktoś bardziej doświadczony mogły się wypowiedzieć w temacie?
    • Fossorochromis rostratus  Mdoka Exochochromis anagenys  Dimidochromis strigatus  Copadichromis borleyi  Labidochromis careuleus Melanochromis kaskazini/parallelus  To jest 7... Ósmy w zależności od dostępności, cen, lub urody konkretnych egzemplarzy to będzie crabro lub protomelas mbenji thick lips. Mam nadzieję, że taka obsada zapewni mi wystarczającą różnorodność kolorów, kształtów i przede wszystkim zachowania. Jak wszystko pójdzie terminowo to ryby w marcu 🙂 
    • W żadnym wypadku Twoich wpisów tak nie odbieram, wręcz przeciwnie, są dla mnie cennymi wskazówkami. Generalnie jak zamawiasz akwarium o długości 2 metrów lub więcej, każdy Cię pyta i zarazem namawia na montaż sumpa. Odnoszę wrażenie, że miażdżąca większość osób posiadająca takie duże zbiorniki, ma jednocześnie sumpa. Dlatego ja, mimo, że na początku nie brałem tego pod uwagę, bo mam dwa wydajne i co ważne bardzo ciche kubełki, zacząłem na poważnie rozważać inwestycję w sumpa, który jak wspomniałeś uchodzi za bezsprzecznie  najwydajniejszą formę filtracji.  Jednak jak zacząłem głębiej analizować, jakie realne nowe korzyści ma przynieść mi ta inwestycja, zacząłem nabierać wątpliwości, czy takowe rzeczywiście będą, tzn. czy faktycznie będę w pełni lub przynajmniej w jakimś stopniu wykorzystywać ten olbrzymi potencjał mediów biologicznych sumpa, skoro już dzisiaj moje dwa kubły bez problemu redukują  NH3 i NO2 do 0. No ale z drugiej strony, litraż wzrośnie niemal o 80%, ryb też pewnie będzie trochę więcej, więc jakaś niepewność jest. Po pierwsze odnośnie buforu mojej obecnej filtracji biologicznej, a po drugie odnośnie klarowności wody, bo jednak do sumpa można załadować całe mnóstwo gąbęk o różnej gęstości, plus włókninę, którą łatwo i często można wymieniać. No ale jest alternatywa w postaci filtra kasetowego, który mógłby wspomóc jeden z kubełków, jako dużo tańsze, prostsze i bezpieczniejsze rozwiązanie od sumpa, a jeśli chodzi o estetykę, stanowiące podobne wyzwanie. Do tego czytałem i miałem okazję słyszeć w realu, że sumpy mogą dość mocno hałasować, choć zakładam, że to akurat wina montażu, dopasowania części czy poziomów wody w sumpie.   Jeśli chodzi o podmianę wody, niestety tutaj nie mam nowych możliwości, bo wymianie akwarium nie towarzyszy remont domu  Ale ja od lat wlewam wodę prosto z kranu, która ma idealne parametry dla Malawi, dlatego ta czynność nie jest dla mnie specjalnie uciążliwa. Na razie zamawiam i dogaduję detale dotyczące szafki ze stelażem. Za tydzień lub dwa, pewnie będę potwierdzał zamówienie akwarium, więc jeszcze kilka dni na rozmyślania mam... 😉 
    • Na jakie konkretnie gatunki się zdecydowałeś?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.