Skocz do zawartości

oszczędność energii


lg.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam zbiornik o poj. 300l a w środku tylko filtr wewnętrzny aquael uni filter 1000( 1000l/h).pewnie nie jednego internautę posiadającego akwarium to zdziwi.staram się ponieważ powiedzmy że mam drobne problemy finansowe nie przekształcać akwarium w swego rodzaju urządzenia do pożerania prądu bo założe się że u niektórych z was akw. pożera więcej niż połowę miesięcznych kosztów za energie.na początku wspomniałem o filtrze bo w zasadzie tylko na tym elemencie osprzętu mam staram się oszczędzać.W takim akwarium, a trzymam pyszczaki powinien być zainstalowany zew. filtr kubełkowy, filtr wew i może jakiś napowietrzacz dla bąbelków skądś się wydobywających jako el. wyłącznie wizualny.a dlatego o tym wszystkim piszę bo chciałem zasięgnąć waszej porady, pomimo tego iż sam ten filtr "daje rade" to co jeszcze by się przydało , a mówie tu o filtrze, dla prawidłowego rozwoju i samopoczucia ryb. Jak wy byście, jeżeli chodzi o filtry, wyposażyli takie akwarium. jego wymiary to 120x50 x50.dzieki za odp i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko cokolwiek polecić, bo w akwarystyce, z resztą nie tylko,


energooszczędne = drogie w zakupie,


Jeśli chodzi o kubły to przy porównywalnym przepływie, pobór mocy jest bardzo zbliżony. Różnica pojawia się w pompach głównych. To jeśli decydowałbyś się kiedyś na zrobienie filtracji opartej na sumpie. Tutaj pobory mocy mogą różnić się diametralnie. Tanie pompy produkcji chińsko-taiwańskiej, np. Hailea zżerają olbrzymie ilości energii. Na drugim krańcu postawiłbym nowoczesne pompy z wirnikiem wolframowym produkcji niemieckiej - AquaConnect, które przykładowo przy wydajności ponad 4500l/h pobierają 48W. Z tym, że różnica w cenie to raczej przepaść.


Więc krótko, chcesz oszczędzać na energii, to musisz zainwestować sporo kasy na starcie.


A od takiego wydatku jak filtr kubełkowy nie powinieneś uciekać, bo i koszt na starcie nieduży i koszty energii niewielkie. Zwłaszcza jeśli zestawisz je np. z działaniem pierwszej lepszej grzałki akwarystycznej, nie wspominając o pralce, lodówce, zamrażarce, TV, głośnikach itd. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej próbowałbym zaoszczędzić na oświetleniu i ogrzewaniu , a nie na filtracji :D

IHMO wziąłeś się do oszczędzania nie od tej strony.

Najwięcej zaoszczędzisz na ogrzewaniu , więc dobrze zaizoluj baniak , jeśli masz taką możliwość to z 5 stron :D

Później oświetlenie.

Jeśli nie masz roślin to dobra świetlówka 30W wystarczy.

Na filtracji bym nie oszczędzał , bo w końcu to się zemści :cry:

Ja bym zostawił ten Twój wewnętrzny , a jeśli nie stać Cię na kubełek to zorganizowałbym , albo filtr przelewowy w postaci małego akwarium obok zbiornika głównego , lu filtr z rury kanalizacyjnej , też przelewowy z pompą małej mocy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że kupisz Grundfosa 25/40 za ok 300zł. Do takiego akwarium wystarczy. To pobór prądu kształtuje się nstp:

1 bieg: 25 W

2. bieg 35 W

3. bieg 45W


Na trzecim biegu na wysokości 1,5 m ma wydajność ok 2200 m3/h

Pompować może nawet do 3m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że u niektórych z was akw. pożera więcej niż połowę miesięcznych kosztów za energie


Z tym bym akurat nie przesadzal. grzalka nie pracuje non stop, przy Twoim akwarium bez roslin faktycznie wystarczylaby 2x30W swietlowki, filtr zewnetrzny pozera "max" 40w (w rzeczywistosci wszystkie markowe okolo 20), wewnetrzny liczmy " na ostro" 20W


przez 12 godzin masz okolo 120 w, w krotkich okresach czasu plus W z grzalki, przez kolejne 12 h 60W plus okresowo W z grzalki.


Zajrzalem do kalkulatora akwarystycznego i obliczylem przykladowe zuzycie dla 0.3724 za 1kWh energii. Przy filtracji taka jak powyzej( pracujacej 24h), oswietleniu takim jak powyzej (pracujacym przez 12h), grzalce 300w ( pracujacej w sumie 5h, co chyba jest sporo zawyzone) wyszlo nieco ponad 40zl miesiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że kupisz Grundfosa 25/40 za ok 300zł.


Po co Grundfos?????


http://allegro.pl/item243063211_super_p ... szawa.html


Mam i od kilku miesiecy pracuje bezawaryjnie. Nie zauwazylem nadmiernego grzania ani halasu.




Ale koszty prądu przy tym akurat modelu będą o wiele większe niż przy grundfosie :(


- I bieg55W

- II bieg 70W

- III bieg 100W


Więc może lepiej używanego Grundfosa lub Willo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale koszty prądu przy tym akurat modelu będą o wiele większe niż przy grundfosie


U mnie w sumpie pracuje na 2 biegu czyli 70 w.... zakladajac , ze Grundfos bedzie pracowal tez na 2 jest to dokladnie dwa razy wiecej. Wez jednak pod uwage, ze nowa Omnigena kosztuje polowe mniej i oblicz sobie ile kWh wyjdzie Ci za te 150 zlotych. Odradzam kupno uzywanej pompy.... nigdy nie wiadomo na co sie trafi, a tak naprawde mozna sprawdzic dopiero po puszczeniu jej w obieg. Przewaznie uzywane pompy kupuje sie na Allegro, a tam raczej nikt nie bedzie chetny do zwrotu pieniedzy i odebrania pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie pobierał o 840W dziennie więcej .

Daje to średnio 25KW miesięcznie , czyli licząc ogólne koszty energii(nie tylko cenę KW/h , ale też abonament , przesył) daje nam miesięcznie 11pln więcej :!: Czyli po roku amortyzuje nam się zakup Grundfosa :D

A z pompami to tak samo jak z nszymi kubełkami:)

Mając do wyboru nowego Chińczyka , czy używanego Eheima , ja wybieram tego drugiego :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając do wyboru nowego Chińczyka , czy używanego Eheima , ja wybieram tego drugiego


zakladajac oczywiscie , ze eheim nie jest produkowany w Chinach. Nie porownoj przy okazji prosze pomp polskiej produkcji do chinskiej, bo mozesz rownie dobrze porownac ksiezyca do marsa.


Daje to średnio 25KW miesięcznie , czyli licząc ogólne koszty energii(nie tylko cenę KW/h , ale też abonament , przesył) daje nam miesięcznie 11pln więcej Czyli po roku amortyzuje nam się zakup Grundfosa


skoro juz byles taki skrupulatny to 150:11 daje w przyblizeniu 13,63 a nie 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.