Skocz do zawartości

norbitek

Użytkownik
  • Postów

    254
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez norbitek

  1. Własnie, dziś przychodzę z pracy a tu jeden yellowek siedzi przy dnie, płetwy ogonowej brak, reszta poobgryzana. Pływać może tylko max 5 cm ponad dnem. Nie wygląda mi to na chorobę, bo wczoraj wszystko było ok. Albo to był skutek miłosnych uniesień, albo mu sie nieźle oberwało - bo zadziora była z niej niezła. W każdą bójke musiała wejść. Jako że w sobotę jadę na 3 tygodniowy urlop to nie bedę jej w stanie doglądać ani karmić. Odłowić też nie mam gdzie. I nie wiem teraz czy warto taką rybę zostawić w akwarium i jest szansa, że da radę dopłynąć do pokarmu, (karmnik automatyczny) czy też, niestety, przed urlopem ją uśmiercić bo i tak padnie, a wtedy przez 3 tygodnie będzie leżała w akwarium.
  2. Wątek jest już troszkę stary, ryby już zdrowe ale, że został jeszcze raz poruszony to krótki opis jak wyleczyłem Może się komuś przydać. Kupiłem Sera Bacto-Tabs. Zastosowałem metodę z serwisu Klubu Tanganiki odnośnie podobnych objawów u Trpoheus-ów. Przez równe 7 dni karmiłem rano i wieczorem ryby tylko tym lekarstwem. Rybciom lekarstwo smakowało. W serwisie była mowa o 3-4 dniach natomiast na opakowaniu o przynajmniej 7 dniach lub do wyleczenia. Jako że po 7 dniach odchody były cały czas długie zaprzestałem podawania, wrzuciłem do filtra węgiel i w tym momencie wszystko wróciło do normy. Przypomnę że długie odchody ryby miały przez ponad 1 miesiąc i oprócz odchodów żadnych innych objawów choroby nie stwierdziłem. Aktualnie ryby zdrowe. Problemem było ustalenie dawki. Ale mniej więcej wyliczyłem średnią długość moich ryb i wyszło, że dla 21 ryb należy podać 11 tabletek rano i tyle samo wieczorem. Wyleczenie ryb było moim drugim sukcesem akwarystyczny. Rok temu dwie ryby też miały długie cienkie odchody, ale wtedy po kilku dniach przysiadały przy dnie i nie były w stanie pływać. Wtedy pomógł metronidazol.
  3. A ja wyłączyłem światło na 2 tygodnie. Kocem nie zakrywałem a potem zmieniłem sposób świecenia. Przed zaciemnieniem świeciłem 12 h Philipsem 965 i Sylvianą GroLuxem kilka godzin. Piasek mi zieleniał szybko. Potem wyłączyłem Groluxa - tempo zielenienia było wolniejsze, ale problem był. Po zakończonym zaciemnieniu świecę 6 h tylko grolux-em i wszystko ok. Wygląda na to, że problemem był czas świecenia.
  4. A może by kolega barian odświeżył temat i napisał co słychać w jego ogromnym baniaczku.
  5. norbitek

    Prodibio BioDigest

    Na opakowaniu jest napisane Fresh Water, więc chyba działa też w słodkim
  6. Jako, że od ponad miesiąca bez zmian, oprócz tego, że kolejny saulosi ma długie odchody ale wszyskie ryby żyją i mają się dobrze nie zdecydowałem się jeszcze na metronidazol. Dziś znalazłem lek o nazwie KOI Bacto Tabs. Zastanawiam się czy nie spróbować tego leku. Czy ktoś z was go używał?
  7. Ja zrobiłem z karniszy pcv. Do szyby max 10mm idealnie pasuje. Ma specjalne wyżłobienia które nasuwa się na szybę. Okleiłem je tylko cienkimi paskami pcv i wygląda super. Tu jest opis: http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=10095. Może się przyda
  8. Podłoga jest krzywa ale stelaż był idelanie wypoziomowany. Zresztą jak przystawię teraz poziomicę do blatu szafki to jest poziom jest idealny. Poprostu większa ilość kamieni z tyłu zgniotła karimatę. Pewnie jakby był 1 cm, to też by się zgniotła na tył tyle że nie tyle. W lipcu będę wymieniał na 1 cm styropian. Jako że nie mogę pozwolić sobie na całkowite przestawienie akwarium na bok podczas tej podmiany (z racji klejonej hudrauliki mogę podnieść tylko do góry ok 10cm - kolejny błąd pierwszego akwarium) to łatwiej mi będzie podkładać paski styropianowe (np 15 cm co 5 cm.) tak jak ma cezarix. Niestety nie wiem czy twardość styropianu ma jakieś znaczenie, czy kupować z marketu budowlanego pierwszy lepszy. Niechaciałbym aby po roku znów mi tak bardzo osiadł na tył.
  9. Nie 5 a 2cm. A blat idealnie równy. Gdyby karimaty był 1 cm, byłoby pewnie ok.
  10. A ile wody z 375l akwarium (sumpa nie liczę) powinienem sobie zostawić aby nie zdestabilizowac akwarium. Bo całej pewnie nie zmieszczę i będę musiał ją wylać. A tak przy okazji. Miałby ktoś z Warszawy lub północno-wschodnich okolic pożyczyć pojemnik, beczkę, akwarium do wody na czas operacji? Planuję ją na lipiec.
  11. Godzinę może wytrzymać, czy godzinę wymiana podkładki. Bo jeśli podkładki, to nie wydaje mi się to realne. Jak dla mnie to z 4 h.
  12. Teoretycznie wymiana podkładki sprawa prosta. 1. Wyłączam pompę i hydraulikę. Mam sump. 2. Spuszczam wodę z akwarium do beczek. 3. przerzucam ryby do jakiegoś pojemnika 4. Wymieniam podkładkę 5. Przywracam do stanu pierwotnego Zastanawia mnie ile filtr biologiczny wytrzyma bez przepływu. Ile maksymalnie czasu taka opercja może trwać.
  13. Dla mnie nauka na przyszłość, to nie używać karimaty pod akwarium. Teraz to bym użył sklepowej podkładki. Myślałem o wymyszeniu obniżenia się karimaty na przód poprzez zrobienie od przodu otworów co kila cm. Ale nie wiem czy by pomogło i czy to byłoby bezpieczne.
  14. 1.5 roku temu uruchomiłem akwarium 150x50x50 z jednym wzmocnieniem poprzecznym. Szyba 10. Akwarium postawiłem na karimacie, co okazało się błędem, gdyż od ciężaru kamieni obsiadł tylko tył akwarium. Przechył to 8mm na tył. Akwarium przechyliło się rok temu i już się nie przechyla. Czy to może w jakiś sposób zagrażać? Silikon z tyłu wydaje się ok. Nie widac przebarwień. Zapewne jest większy nacisk na tylną szybę. Jako że mam pokrywę to nie jest dla mnie problem, chodzi tylko o bezpieczeństwo. A może ktoś by zaproponował sposób jak bez restartu można by wyrównać akwarium.
  15. norbitek

    Dobry morderca sinic

    A co to znaczy 3x30%. Dla mnie to prawie równoznaczne z całkowitą podmianą
  16. Po ponad tygodniu obserwcji i ograniczeniu żywienia do kilku pokarmów, takie oto spostrzeżenia. 1. 1 samiec soulosii - od 3 tygodni tylko cienkie długie przezroczyste odchody. Zaczął się chować, ale nie przysiada na piasku, lecz obrał sobie grotę i jej pilnuje. Wypływa z niej czasami. A już na jedzenie zawsze. Nie zauwazyłem aby wypluwał. 2. Dwa rdzawe długie odchody. Grubość i kolor ok. Tyle że nie chcą oderwać. Zachowanie ryb ok 3. Jeden yellowek, ten co poprzednio na zdjęciu, chyba bez zmian. 4. Poza tym wszystkie ryby do jedzenia wypływają. Już przeszedł im strach jaki ostatnio panowal w akwa. Od tego się wszystko zaczęło. Znowu jak czyszczę akwarium to nie mogę się opędzić. Nie wiem co z tym robić. W wakacje jak miałem podobny problem, to metronizadol i głodówka pomogły. Właściwie mogę zabieg powtórzyć, tyle że znów będzie to leczenie w ciemno. A może sama głodówka? A jeszcze doszedł prawdopodobnie problem z sinicami. Opisałem go tu: http://www.klub-malawi.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=5427&sid=7ff63918cf6d6538ad09e670b615f3bd. To teraz mam mętlik w głowie i prosiłbym o pomoc w planie naprawczym, bo nie wiem od czego zacząć. Bo jeśli miałbym jeszcze dawać erytro, to nie wiem czy rybcie to by wytrzymały. W poprzednie wakacje już zaciemniałem. (chyba 6 dni to było). Piasek się wyczyścił, ale dywanik na kamieniach i tle pozostał. Więc założyłem, że został glon. Jedyne co mi przychodzi do głowy to: 1. Zaciemnienie 8 dni 2. Metronidazol dla ryb, albo erytro na sinice. 3. Może jakaś głodówka dla ryb 4. Po wszystkim przez jakiś czas tylko spirulinka
  17. norbitek

    Czy to sinice?

    Ostatnio znów mnie podkusiło aby włączyć drugą świetlówkę. Rybki w sylwianie ładnie wyglądają. No i piasek zaczął przybierać kolor. Bez dodatkowego światła było ok. Nie zwracałem zbytnio uwagi na to co rosnie na kamieniach i tle. Trochę jasno-zielonego, ciemno-zielonego, brunatne. Są to małe niteczki, które nie tworzą śluzu. Schodzą dopiero po kilkukrotnym mocniejszym potarciu. Ale po tym jak piasek zaczął mi brunatnieć to zacząłem się zastanawiać czy aby wszystko co porasta moje kamienie to są glony. Ze nowego piaskowca brunatny trawnik schodzi łatwiej + dwa razy potarlem i go nie bylo. Oto kilka zdjęć:
  18. A czy biocermikę przed włożeniem do filtra należy przepłukać czy też nie ma to sensu? Trochę pyli.
  19. norbitek

    Zbyt wysoka temperatura

    Wiatrak komputerowy - nieduży i niedrogi
  20. Poobserwowałem dziś rybki i odchody i oprócz tego yellowka wyglądały na zdrowe. Niestety nie u wszystkich widziałem odchody. Drugie zdjęcie nieostre, ale na nim widaje mi się, że jest trochę wychudzona
  21. Moje pokarmy to: 1. Dainichi veggie delux 2. Tropical spirulina superforte 36% 3. Tropical malawi 4. Hikari chichild excel 5. Spirulina OSI - granulki 6. Tropical d-allio plus 7. Sera granugreen 8. Mrożonki: Kryll, Cyklop, Mbuna Mix Od 2 tygodni: 9. OSI Brine Shrimp 10. Naturefood - Premium chichild plant 11. Naturefood - Premium color plus Długie odchody pojawiły się przed rozszerzeniem menu. Wszystkie starsze pokarmy mają już ponad rok. Nie wiem czy to ma jakiś wpływ. Teoria o zdominowanych samcach może i ma sens. Przypatrzę się dokładnie, ale faktycznie chyba tylko samce mają problem. 4 z 5 samców jest ładnie wybarwionych tyko jeden się niewybarwił ale on nie ma jeszcze złych odchodów. Lek kupiłem ale jeszcze nie dałem bo wszystkie ryby ładnie pływają. Nie chowają się.
  22. Już po raz drugi od momentu startu akwarium moje część ryb ma długie i cienkie odchody. Najpierw to były tylko długie teraz zaczynają być cieńsze i przezroczyste. Ryby pływają normalnie i normalnie pobierają pokarm. Odchody takie pojawiły się już 3 tyg temu a cienkie i przezroczyste od kilku dni. W wakacje jak miałem coś podobnego to sam metronidazol pomógł i do niedawa było ok. Wtedy problem miałem z jedną. Właściwie już tylko siedziała przy dnie. A teraz jest zdrowiutka i akurat u niej odchody są ok. Zastanawiam się czy znów spróbować tej samej metody czy dorzucić bactobur direct - chociaż wolałbym nie. Po drugie zastanawia mnie co spowodowało nawrót tych objawów. Możliwości są nstp. 1. Wysokie NO3 - ok. 40 - z tym aktualnie walczę. 2. Woda dolewana bezpośrednio z kranu w ilości 3% dziennie. 3. Zestresowana obsada. Właściwie złe odchody obserwuję dopiero od momentu od kiedy zaczeły uciekać przed nagłymi ruchami. Ostatnio im się polepszyło. Jak nie robię gwałtywnych ruchów to jest ok. Chociaż jak czyszczę akwa to się chowają, czego wcześniej nie robiły. 4. Za dużo samców. Akwa 375. 5 (niestety) samców soulosi - 4 samice, 2 samce rdzwe - 4 samice, 6 yelowków - płci tu nierozpoznaję. Chociaż najbardziej wojonicza jest tu samica. Tę rozpoznaję bo inkubowała. 5. Zła dieta. Pokarmy wydają się ok i są zróznicowane (11 rodzajów - bez mrożonek). Chociaż mam wątpliwości co do mrożonek. Może były przekarmiane. Czytałem ostatni że dorosłe puszczaki powinn się karmić max 1 dzienne a nawet co 2 dni. Więcej grzechów zaniedbań nie pamiętam.
  23. A coś takiego: http://www.swistak.pl/a4286055,Siatka-do-wedzenia-wedlin-serow-kaliber-150.html#. Nie wiem tylko czy ceramika nie będzie po rozcągnięciu wypadać.
  24. no to mi ulżyło... Ja czegoś takiego u siebie nie zaobserwowałem. Mógłbyś dać zdjęcie jakie konkretnie wkłady masz? Ja mam takie: może razem do czegoś dojdziemy Można prosić o nazwę producenta tych wkładów. Bo też się przymierzam do zakupów
  25. Chciałbym w komorze sumpa umieścić ceramikę w woreczkach lub pojemnikach. Aktualnie keramzyt w komorze zajmie przestrzeń 15x36x29. Sama komora jest znacznie większa. Przepływ sumpa boczny. Teraz mam jeden duży 15l worek i tam jest wszystko. Oczywiście nie jest to wygodne do czyszczenia. Wydaje się że najlepsze byłyby długie woreczki. takich np 10 woreczków postawionych pionowo łatwo można by pojedyńczo wyjmować i czyścić. Znalazłem coś takiego: http://primazoo.pl/product-pol-3091-Filtus-torebka-nr-4-na-wklad-do-filtra-19x29-cm.html. Tyle że musiałbym kupić ich pewnie z 10 + koszt przesyłki - to trochę kasy wyjdzie. Pewnie tyle co ceramika która w nich by była. Zastanawiałem się nad damskimi skarptekami z lycry (chyba?) z biedronki. Żona mówi, że są tańsze niż te worki. Szukałem też plastikowych pojemników, ale nic ciekawego nie znalazłem. Może ktoś ma pomysł z czego można by tanio zrobić takie woreczki?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.