Skocz do zawartości

kranówka NO3=100


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kolego, NO3=100 to raczej nie możliwe. Maksymalna granica w polskich wodociągach to 50. Testy sprawdzałeś? Może przekłamują?

A jak nie to albo do podmian wody używaj absorbera Decco, albo w akwa zamontuj absorber.

Tylko na Twój litraż to już pasowało by ze 2 absorbery po 1l każdy.

Pierwsze co zrób to sprawdź testy.

Opublikowano
  imak73 napisał(a):
Odwieczny problem z wysokim NO3, a przy takiej kranówie co robić.


Wygląda że jesteś doświadczonym akwarystą więc sądzę że potrafisz zrobić wiarygodny pomiar wody.

Jeśli na prawdę masz tak podłą wodę z NO3 =100 mg/l i jest to wodociąg miejski a nie własne prywatne ujęcie wody to nic nie rób w baniaku tylko najlepiej napisz albo zadzwoń do Sanepidu o wykryciu zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Jeśli zadzwonisz mogą olać ale jak napiszesz i złożysz na dziennik albo wyślesz listem poleconym skutek będzie natychmiastowy.

Wiesz jaki - zamkną wam wodociąg - i dobrze:D bo nie wolno truć ludzi i zwierząt w tym naszych ukochanych pysi.

Opublikowano

W takim przypadku postawiłbym stacje uzdatniania wody na gospodarstwo domowe , działa ona bardzo podobnie do absorbera deccorativo czyli absorber i sól . Znając życie wodociągi powiedzą że trwwają prace nad polepszeniem jakości wody i tyle.

Opublikowano
  Damian780425 napisał(a):
W takim przypadku postawiłbym stacje uzdatniania wody na gospodarstwo domowe , działa ona bardzo podobnie do absorbera deccorativo czyli absorber i sól . Znając życie wodociągi powiedzą że trwwają prace nad polepszeniem jakości wody i tyle.


Wodociągi oczywiście będą się bronić ale jeśli kolega wiarygodnie mierzy te NO3 =100 mg/l( nawiasem jaki to test ?? i czy porównałeś wyniki z innym?) to mamy do czynienia ze złamaniem przepisów polskich i unijnych a to musi skutkować wdrożeniem postępowania administracyjnego przez Sanepid i wtedy wodociągi będą się tłumaczyć. Jak słabo to przywalą karę i termin do usunięcia, jak skutecznie to Sanepid da termin do usunięcia bez kary. Jak zrobi się nawet lekki szum wokół sprawy to zamknie wodociąg i otworzy jak Burmistrz Brzegu usunie naruszenie norm. Poczekałbym z tą instalacją na cały dom ( to tyś zł) bo coś powątpiewam w pomiary kolegi, chyba że to własna studnia. Nie ma innych kolegów z Brzegu? z testami na NO3?


PS po przeczytaniu tego jeszcze bardziej powątpiewam w wyniki kolego

http://www.radio.opole.pl/2014/maj/wiadomosci/w-brzegu-zachecaja-do-picia-wody-z-kranu.html


chyba że to nie ten Brzeg

Opublikowano

Również uważam, że coś jest nie tak z pomiarem. Każde wodociągi są kontrolowane przez służby sanitarne i nie sądzę aby przeszły wyniki, które są dwukrotnie wyższe niż zaleca norma polska jak i unijna. Jedyna możliwość jest taka, że ta kranówka jest z własnego ujęcia.

Opublikowano
  imak73 napisał(a):
Pomiary wykonuję testami JBL ważność listopad 2015.


Chcę dołączyć zdjęcia - jak to zrobić ktoś mi przypomni.



Test kropelkowy JBLa nie ma kolorku o wartości 100???? czy bierzesz średnią z górnej i dolnej skali? czy podajesz wynik z górnej skali.

Opublikowano

Tak kolego test kropelkowy nie ma wartości 100 lecz można szacunkowo przyjąć wartość między wartościami pośrednimi.

Test robiłem wczoraj wieczorem.

Dziś ponowna próba i w świetle dziennym wygląda deko lepiej, według mnie woda mineralna w granicach NO3=0,6-0,7

Woda kranowa jakieś 50-60

Woda akwa 80

Porobiłem fotki, jak je dołączyć - pomoże ktoś.

Opublikowano

Pracuje w wodociągach,więc mogę Ci powiedzieć jak powinieneś w takim przypadku zadziałać.Przede wszystkim jeszcze raz zbadaj wodę na zawartość NO3 bo jakoś mi się nie wydaje aby w wodzie wodociągowej było aż tyle azotanów.Po drugie jeżeli znów Ci tyle wyjdzie natychmiast przedzwoń do wodociągów,mają obowiązek przyjechać i zbadać Ci wodę.Po trzecie jeżeli masz w domu dzieci to koniec z piciem tej wody,zwłaszcza dla niemowlaków NO3 są szkodliwe.Po czwarte duża zawartość azotanów w wodzie może świadczyć o zanieczyszczeniu bakteriologicznym wody,więc muszą Ci oni zbadać ją pod względem bakteriologicznym.Reasumując tu chodzi o ludzkie zdrowie i działaj szybko jeżeli oczywiście nie popełniłeś jakiegoś błędu w oznaczaniu azotanów wodzie.Pamiętaj aby następne oznaczenie zrobić dokładnie bo jeżeli okaże się że błąd był po Twojej stronie, to wodociągi czy sanepid mogą Ci kazać płacić za badanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.