Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie. Jaki wymiar kaseciak polecacie do akwarium o wym.: 70x45x30h?

Sercem kaseciaka będzie pompa wielofunkcyjna:

Dane techniczne:
- napięcie 220-240V / 50Hz
- Moc: 18W
- Maksymalna wydajność: 1400l/h
- Wysokość słupa wody do 1,7 metra
- Waga: 0,61kg

Jakieś sugestie? Będzie to pierwsza rzecz DIY jaką wykonam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.11.2016 o 18:31, suricade napisał:

W wymiarach musisz uwzględnić wielkość pompy i zaplanować jak największą powierzchnię gąbki.

Podpowiedz coś konkretnego, planuję wstawić pierwszy kaseciak do akwariu około 1100 litrów, wymiary 270x60x70. Myślałem o wymiarach filtra około 60-70 x 12 x maksymalną wysokość jaka będzie możliwa czyli około 60-65 cm, chcę go umieścić na tylnej ściance na środku., dwa wloty z obu stron, skimmer., pompa jebao dct6000.

 

Co o tym wszystkim sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie żartuj, po co Ci skrzynka na pół akwarium, dwa wloty też chyba nie potrzebne.
Ja bym to widział w ten sposób, że dajesz kaseciak na któryś bok, normalny bez udziwnień, na przykład taki jak mój:

27640296491_99ec100f2e_h.jpg

Ewentualnie możesz go spłaszczyć do tylnej ściany, do niego wejdzie 3 litry lawy wulkanicznej i to będzie w sam raz na ogarnięcie biologii. 

Twoje akwarium będzie bardzo długie więc potrzebne będą dwa falowniki, tego chyba nie przeskoczysz... jeden przy kaseciaku kierujący wodę w górę i w stronę pleców a drugi po przeciwległej stronie kierujący wodę prostopadle wzdłuż przedniej szyby.

Wylot z pompy powinien wspomagać któryś z falowników, czyli wyprowadzony do połowy baniaka i zawrócony przy przedniej szybie.

W wątku o wielkości otworów zasysowych opisuję jak to u mnie działa, akwarium 666.7l więc maluszek w porównaniu z Twoim projektem, ale zasada jest niezmienna, wprowadzić wodę w ruch i śmieci mają kończyć podróż przy zasysach, najłatwiej uzyskać przy jednym z boków.

Kurczę, będziesz chyba pierwszym kaseciarzem 1000+l :) chyba, że coś mi gdzieś umknęło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umknęło Rafale umknęło:D znam już kilka szkiełek powyżej 1000l z kasetą.

Wszystko pięknie piszesz pod pompę 4000l/h a kolega chce 6000l/h i w tak wielkim baniaku słuszna decyzja.

Możliwe że wystarczy te 6000l/h z pompy + jeden falownik RW15 jak kolega za wiele gruzu nie wrzuci.

Robiłem próby z pompami 5500l/h i jvp102 oceniony na pow 4000l/h i tu IMHO raczej już tylko wersje turbo-kaseciaków.

Po prostu woda tak zap... że gąbka musi być wielka ( to akurat dobrze ) a okno wlotowe wody ok 30cm2   jeśli już wersja standard kasety czyli przegroda wsuwana to okno dolne na pewno wysokości nie 5cm a 10-15cm i za oknem złoże w odstępie 1-2cm od przegrody.

Nie wiem czy ci Piotr mówił jak wypadły jego próby z tą moją kupioną Grech CTP4800 która faktycznie daje na wylocie 5500l/h.

wyssało mu całą wodę z kaseciaka. :D.

Do takich pomp po 6000l/h to cała konstrukcja kasety musi być dostosowana od wlotów aż po wielkość komory pompy.

Kaki mogę ci tą pompę Grech 4800 - sprawdzone 34W sprzedać za 180zł - też ma regulację tyle że ręczną a nie elektroniczną.

Wadą kaseciaka o której dopiero teraz piszemy jest to że stanowi pudło rezonansowe dla każdej pompy bez wyjątku.

Nawet taki Hydor Pico1200 jest słyszalny jak ucho przyłożyć do akwarium.

Wszystkie pompy w dużej przestrzeni wody są ciche a włożone do kasety są słyszalne.

Te pompy DC w postaci świstu a te AC w postaci buczenia.  Nawet ten falownik jvp102 w kasecie buczy a w toni mój jest nie słyszalny.

Przy okazji ci którym falowniki buczą muszą je odsunąć od ścian , tła tak by bok falownika nie był blisko przeszkody.

Dziwne ale tył i przód falownika blisko przeszkody nie powoduje buczenia - falownik buczy tylko bokami.

Podobnie jest z pompami AC , co zrobić z DC nie wiem bo tak drogich pomp jeszcze nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Podobnie jest z pompami AC , co zrobić z DC nie wiem bo tak drogich pomp jeszcze nie mam.

Czekałem Henryku na Twoją wypowiedź mając nadzieję że nas zaskoczysz jakaś nową konstrukcją bez efektu pudła rezonansowego :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.