Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej czytaj dokładnie "oś pompy" nie pompa. Pompa pracująca w pionie ośkę ma w poziomie tak jak wylot wody. Umieszczenie na plecach rozumiem jako skierowanie wylotu a zarazem oski pionowo, w efekcie spadnie żywotność pompy (prędzej wytrze się wirnik).

------------------

Choć w sumie koszt wymiany nikły, więc uwaga mało istotna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej czytaj dokładnie "oś pompy" nie pompa. Pompa pracująca w pionie ośkę ma w poziomie tak jak wylot wody.


...absolutnie się nie zgadzam:) Oczywiście mówimy o Aquael filtrze lub cyrkulatorze( prawie to samo) Jeżeli curkulator postawisz na dnie akwarium to oska jest poziomo a wylot do góry.Ale filtr wieszasz za pomocą przyssawek do szyby wtedy ośka jest pionowo a wylot poziomo. Nie może być inaczej bo ośka względem wylotu jest prostopadle:)

AQUAEL _ TURBO FILTER 2000 _ (300-500 L)+ CERAMIKA (4415446057) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/44/15/44/60/4415446057@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@44/15/44/60@@AMEPARAM@@4415446057

tu wyraźnie widać ,że ośka jest pionowo a wylot poziomo!

-- dołączony post:

Umieszczenie na plecach rozumiem jako skierowanie wylotu a zarazem oski pionowo,


...i to jest właśnie niemożliwe w tej pompie bo jak wspomniałem są prostopadle względem siebie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba - tak jak ty zrobi kiedyś otwór z boku pod wodą.

Zaznaczam że jeszcze takich prób nie robiłem bo oba moje kaseciaki pracują w sposób absolutnie perfekcyjny.


Moim zdaniem wkładanie falownika zamiast pompy raczej nie wypali.A to z tego powodu ze falownik ma za zadanie powodować ruch wody na zasadzie śruby okrętowej(zresztą wirnik podobny ma kształt) natomiast siła zasysania wody jest dużo słabsza.Wyobraź sobie gdyby falownik który ma przepływ powiedzmy 12000l/h miał dużą moc zasysania to przecież piachem by rzucał po całym akwarium.Reasumując pompa a falownik to trochę inne konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wkładanie falownika zamiast pompy raczej nie wypali.A to z tego powodu ze falownik ma za zadanie powodować ruch wody na zasadzie śruby okrętowej(zresztą wirnik podobny ma kształt) natomiast siła zasysania wody jest dużo słabsza.Wyobraź sobie gdyby falownik który ma przepływ powiedzmy 12000l/h miał dużą moc zasysania to przecież piachem by rzucał po całym akwarium.Reasumując pompa a falownik to trochę inne konstrukcję.


Pozwolisz Grzegorzu że tylko częściowo się z tobą nie zgodzę.:D

Faktycznie inaczej pompują wodę typowe pompy obiegowe na zasadzie promieniowego odrzutu wody, a falowniki jak śruby okrętowe ale i rower wodny i łódka wędkarska z silnikiem elektrycznym poruszają się do przodu na wodzie. Jak zapewne zauważasz łódka płynie przeważnie szybciej od roweru wodnego i to też daje do myślenia dlaczego.

Ponieważ w kaseciaku w ogóle nie ma potrzeby by pompa zasysała wodę, a jedynie ma za zadanie wodę która tam sama napływa za sprawą grawitacji wyrzucać poza komorę to moim zdaniem oba rodzaje pomp się sprawdzą. Falownik jedynie może to czynić pod powierzchnią wody ponieważ ma małe ciśnienie na wylocie tzw wysokość podnoszenia więc nie przewali wody górą nad krawędzią kasety.

Dlatego daję ten wylot w dwie strony by nawet takie 12000l/h ( to już ogromna przesada) nie zrobiło z kasety odrzutowca. Dlatego w poziomie by cały piach nie znalazł się za chwilę dokładnie pod tym wylotem.

Oczywiście to są na razie tylko moje teoretyczne gdybania, bo dopiero próby to zweryfikują.

Obawiam się że najpierw zabraknie wody w komorze pompy. Dlatego muszą być dwa wloty , dwie gąbki a wyloty skierowane w dwie przeciwne strony. Te falowniki mnie kręcą z dwu powodów. Sam nie mam potrzeby kaseciaka na 3000l.

Po pierwsze są bardzo energooszczędne np taki Jebao WP25 który moim zdaniem do kaseciaka jak ulał daje 8000l/h za 20W. Nie mierzyłem przepływu bo nie wiem jak, ale po tym co robi w mojej 150cm - wierzę.

po drugie są ciche - no może nie wszystkie.


Mam kilka tematów w testowaniu - to się nie rozerwę:grin: a mam przecież wyluzować.

Jak to zrobić jak już jestem na max-luziku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr odpalony.Nie tam zebym sie chwalil ale to doskonale rozwiazanie nawet do akwa 100l. Wymiar 40/19/6.Aquael chodzi wzorowo cicho a co do wirnika mozliwe ze sie wytrze ale trzeba dac zarobic producentowi(w koncy produkt polski).Poziom wody jest w prawdzie z 5cm nizej(przez drobne gabki) ale bralem poprawke na to i pompa jest cala zatopiona.

-- dołączony post:

Oto jak to wyglada w baniaczku i polozenie pompy.Sadze ze da rade moj maluszek:)

http://img.pl/yLbg.jpg

http://img.pl/zLbg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto powstala wersja mini.Tylko 7cm a pomiesci aquaela 2000 gabki i ceramike.Funkcje te same tylko bardziej zagospodarowane wnetrze i trudzniejsze czyszczenia(ale co mi tam lubie moczyc)

Faktycznie, koncepcja idealna dla małych akwariów tylko to czyszczenie gąbek...

Jedyne rozwiązanie jakie widzę to dwie dziury w jednym z boków i gąbki wkładane najpierw w jakąś obudowę i na zasadzie szyflady do kaseciaka. A żeby ceramika w woreczku i pompa nie opadały wkleiłbym pomiędzy nimi a gąbkami np. siatkę plastikową ogrodzeniową.


Mam nadzieję, że wiadomo o co mi chodzi bo już trochę późno jest jak to piszę :)


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, koncepcja idealna dla małych akwariów tylko to czyszczenie gąbek...

Jedyne rozwiązanie jakie widzę to dwie dziury w jednym z boków i gąbki wkładane najpierw w jakąś obudowę i na zasadzie szyflady do kaseciaka. A żeby ceramika w woreczku i pompa nie opadały wkleiłbym pomiędzy nimi a gąbkami np. siatkę plastikową ogrodzeniową.


Mam nadzieję, że wiadomo o co mi chodzi bo już trochę późno jest jak to piszę :)


Wysłane z telefonu



Trzeba było 3 miesięcy by rozwiązanie filtra kasetowego do małych zbiorników typu 112l które było jeszcze nie dawno " przerostem formy nad treścią" ( uważam że nie adekwatne określenie) i absolutnie nie do przyjęcia zatoczyło koło i wróciło do samego początku jako koncepcja idealna do małych akwariów.

Filtr odpalony.Nie tam zebym sie chwalil ale to doskonale rozwiazanie nawet do akwa 100l. Wymiar 40/19/6.


Zwracam uwagę na wymiary kolegi Ravena i na te z mojego pierwszego postu z przed 3 miesięcy.




zalecane wymiary dla 112l


grubość 6cm x długość 22cm x wysokość 37 cm

tylko dwie komory z przepływem dolnym oraz "fajką " na piasek.


komora I

patrząc od wlotu wody ( od lewej)

8a5c034edbea6633m.jpg





Tu nie ma żadnego problemu z wyjmowaniem gąbek do czyszczenia no i pompa właściwa dla takich pojemności baniaków - Hydor Pico 1000 albo 1200. i całe 7 W mocy. Faktyczny stały wyrzut wody z peszela 800-900l/h.

Żeby komuś nie wpadł do głowy pomysł wsadzenia Aquaela Circulator 2000 do takiego kaseciaka w baniaczku 112l.

Wielkie podziękowania kolegom Ravenowi i Śpiochowi za wkład w rozwój koncepcji budowy filtrów kasetowych dla małych akwariów. Bardzo mnie to cieszy.

Mamy więc trzy koncepcje jak sami piszecie idealne do małych baniaków.:D :D


PS Specjalne podziękowania dla Śpiocha.


Jedyne co bym zmienił w tym moim kaseciaku ala tło do 112l z przed 3 miesięcy, to materiał z którego bym to wykonał.

Teraz bym użył tylko jednego arkusza tego

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=Fornir+kamienny&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=seng-v10-p-2-o-0718


a dokładnie tych kamieni

Fornir kamienny okleina - Stone Line Ocean Multi (4400496320) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img11.allegroimg.pl/photos/400x300/44/00/49/63/4400496320@@AMEPARAM@@11@@AMEPARAM@@44/00/49/63@@AMEPARAM@@4400496320



ale po uprzednim sprawdzeniu w sklepie - może być za cienki i za elastyczny - nie wiem.

Na pewno nie szkodliwy dla ryb !!! tylko po cięciu trzeba dokładnie oczyścić z resztek włókna szklanego by ryby nie połknęły.

Podniósł bym także wyżej dno kasety o 6-7cm by dokładnie całą powierzchnię dna baniaka oddać rybom, jednocześnie tworząc wspaniałą grotę dla nich pod dnem kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko do malych akwarii...hmm?Ja uzywam w 300 i zobaczymy niedlugo czy spisuje sie jako biolog.Zawiera ok 2l ceramiki.

Spiochu jak zrobisz te szuflady?

To nie bedzie filtracja zakladana od poczatku gdzie woda ma przejsc swoje etapy.Czyscilem wczoraj filtr po zmianie aranzacji akwarium i przyznam ze da to rade zrobic nie wyjmujac kasety z baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i to jest właśnie niemożliwe w tej pompie bo jak wspomniałem są prostopadle względem siebie

Całkiem możliwe ;) zasugerowałem się wcześniejszymi modelami gzie ośka była odwrotnie :). Tak czy inaczej raczej nie powinno się ustawiać pomp inaczej niż są zaprojektowane. W pompkach akwarystycznych mało istotne bo jak pisałem cena niewielka ale już przy C.O. koszt spory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.