Jump to content

Elektrozawór do stałej podmiany wody


Recommended Posts

Mam zamiar wykonać instalację do automatycznej podmiany wody. Wzoruję się na pomysle Waldeusza, który ma dwa zawory; jeden do dolewania wody, drugi do wylewania wody. Czy ktoś może polecić jakieś tanie dobre elektrozawory na napięcie max 24v. Tanie = cena do 100 zł za sztukę. Ja znalazłem coś takiego: http://www.nawadniania.pl/index.php?p=zawory/seria_pro_9000.html&PHPSESSID=7aedb345db6b5557423c3fdb6320b74d. Tyle że jest napisane, że min cisnienie ma być 0,8 bar. W przypadku dolewki nie widzę problemu, lecz w przypadku wylewania wody do kanalizacji zawór będzie podłączony do rury, którą woda powraca do akwa za pomocą trójnika. Nie wiem jakie to będzie ciśnienie. Czy wystarczy aby woda przez zawór przeszła. Znalazłem też zaworki firmy C.E.M.E. za ok 75zł, ale zaworki te mają podłaczenie do weżyka o średnicy 6mm. Nie wiem czy nie za mało?

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem taki http://www.allegro.pl/item204852231_elektrozawor_3_4_cala_cewka_230_v_nowy_.html w firmie SPARES http://www.spares.com.pl/ co prawda mam podmianę trochę inaczej rozwiązaną a zawór robi jedynie za zabezpieczenie (jest to wersja NC). Jest on odpowiedni do sieci wodociągowej (sieć ma ok 6 atm), a zawór jest do 10 atm.

Swoje zadanie w każdym razie spełnia, tyle że jest na 230V, ale taki właśnie chciałem - i tak steruje nim przekażnik czasowy i zalaniowy

Link to comment
Share on other sites

U mnie jest tak: świeża woda dolewana jest do sumpa za pomocą zaworu pływakowego "kiblowego", raz dziennie pompa wypompowuje z sumpa około 10litrów wody której brak uzupełniany jest właśnie przez zawór.

Natomiast elektrozawór stanowi dodatkowe zabezpieczenie, umieszczony jest przed zaworem pływakowym i otwiera przepływ tylko na czas konieczny do uzupełnienia wody. Ponieważ elektrozawór jest normalnie w stanie zamkniętym stanowi to blokadę na wypadek awarii zaworu pływakowego.

Ja mam jeszcze dodatkowo w sumpie zamontowany czujnik zalaniowy, który w razie podniesienia się niebezpiecznie poziomu wody włącza pompę wylewającą wodę do kanalizy, aż do momentu osiągnięcia stanu normalnego. Drugi taki czujnik mam w akwa i na przelewie, ten z kolei może wyłączyć pompę główną, gdyby z nieznanych przyczyn poziom wody się niebezpiecznie podniósł.

Może to i trochę przekombinowane ale śpię spokojnie.

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia nie zrobię bo mi się tam ciężko dostać (znaczy wgłąb szafki), ale to proste - w sumpie jest dziura (w szkle). Ale generalnie nie musi jej być można zawór plywakowy zamontować powyżej na przyklejonym kawałku PCV lub plexi, woda i tak leje się niżej a pływak ma regulację

Link to comment
Share on other sites

Strasznie to skomplikowane :wink::D

ja postawiłem na prostotę tzn na końcówke do rury doprowadzającej wodę - kranówke zamocowałem zwykły mechaniczny zawór ale dosć dokładny tak że jestem w stanie dokładnie regulować ilość wpływającej/wkapującej wody i ta woda tak sobie tam "ciurka" 24 h/na dobe a co jest za dużo to otworem przelwewoym sobie z sumpa leci do kanalizy.

Link to comment
Share on other sites

chyba nie masz w domu liczników na wodę :)

gdyby mi 24 na dobę kapało to za wodę i ścieki płaciłbym

ufff strach pomyśleć

dlatego czasami żałuję że nie zostałem na ryczałcie

Link to comment
Share on other sites

He, he, stopień skomplikowania wynika niestety z faktu, że u mnie z sumpa to się może wylać co najwyżej na podłogę, a ściek mam 80cm wyżej więc pompa jest konieczna. Gdybym miał ściek poniżej sumpa faktycznie byłoby to niezłe rozwiązanie. ALE ponieważ już mam pompę musiałem trochę pokombinować i ... podmiana "robi się" raz dziennie, żeby jednak zapobiec wylewaniu się do ścieku świeżej wody (bo i pompa i zawór wlewający jest w jednym sumpie - czyli przy dolaniu 10l wody w pewnym momencie pompa zasysa świeżą) wymyśliłem ze pompa włącza się na ok 6 minut (sprawdzone eksperymentalnie) a potem elektrozawór otwiera "kran" i dolewa się świeża, nie jest to specjalnie skomplikowane a jedynie wymuszone warunkami.

Co do kosztów kolego yaro - co za różnica czy podmieniasz raz na dwa tygodnie 100 litrów wody targając je wiadrami z kuchni (wylewając niemało na podłogę) czy codziennie "wykapuje" ci 7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.