Jump to content

Płochliwość


adam_lazar
 Share

Recommended Posts

adam_lazar

Witam Wszystkich,

Wiem, że o płochliwości było już kilka tematów. Niestety nie znalazłem porady, która by mi pomogła rozwiązać problem. Proszę o pomoc w zlokalizowaniu przyczyny płochliwości w moim akwarium.

Moje akwarium to 160 litrów (100x40x40)

NO2 niewykrywalne.

NO3 nie przekracza 30mg/l (podmiana 30 litrów raz w tygodniu lub 2 razy w zależności od stężenia NO3).

PH ok. 7,8

Wydaje mi się, że wpływ na płochliwość ma dekoracja. Mianowicie pysie znalazły sobie wiele kryjówek i wychodzą tylko na jedzenie lub jak niema nikogo w pobliżu akwarium.

Żywienie urozmaicone (10 pokarmów)

Opsada:

sprengerae (4+1)

saulosi (2+1)

caeruleus (prawdopodobnie 2+2)

glonojad (2)


Pozdrawiam Wszystkich

Link to comment
Share on other sites

czester_

Obsada do wymiany... ja tu bym nie trzymał więcej niż jeden gatunek, imo to moze być jedna z przyczyn. Druga sprawa to taka czy to zaczęło się teraz czy od zawsze?

Może zmieniłeś swietlówke, dekoracje lub co innego?

Link to comment
Share on other sites

adam_lazar

Akwarium założyłem 8 miesięcy temu. Przez pierwszy miesiąc było ok. ale brak stabilności w akwarium doprowadził do wielu problemów zdrowotnych i od tamtej pory są płochliwe. Myślę, że stabilne warunki są ok. 6 miesięcy. Ustawienie kamieni i świetlówkę zmieniłem ok. 3 miesięcy temu ponieważ myślałem, że to pomoże. Obecne ustawienie jest gorsze niż poprzednie. Nie zauważyłem walk między gatunkami. Jak się nie ruszam to pływają swobodnie .

Link to comment
Share on other sites

czester_

Znaczy jakie te warunki stabilne tam są?? Musisz zostawić jeden gatunek, że się jeszcze nie gryzą to nic nie znaczy. Podaj parametry to zobaczymy co tam piszczy. Raczej szukałbym powodów w wodzie lub oświetleniu.

Link to comment
Share on other sites

adam_lazar

Jakie parametry mam podać?


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jaki masz oświetlenie? Może mają zbyt jasno. Wiem że to również ma wpływ na płochliwość ryb.

Link to comment
Share on other sites

adam_lazar

bidzi,

Też pomyślałem o oświetleniu, ponieważ pysie nie podpływały do lustra wody tylko czekały aż pokarm opadnie. Od tygodnia włączam jedną świetlówkę Power-Glo. Druga była standardowa kupiona razem z pokrywą.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

MateuszT

Sprawdź, jaką masz twardość. Być może jest zbyt niska i ph skacze. niestabilne warunki bardzo często są przyczyną płochliwości. Już sam fakt, że ten parametr masz raczej w dolnym przedziale powinien zwrócić uwagę, bo mały spadek i już woda jest zbyt kwaśna...

Link to comment
Share on other sites

adam_lazar

Dzięki,

Tego testu nie posiadam ale w poniedziałek kupię. Test ph robię raz w tygodniu i zawsze wychodzi mi jednakowy kolor. Wczoraj kupiłem grys koralowy włożyłem do filtra oraz kilka wapieni w celu podwyższenia ph.

Link to comment
Share on other sites

adam_lazar

MateuszT,

Kupiłem test SERY. Twardość węglanowa wynosi 10dKH.

Co jeszcze powinienem sprawdzić?

Nadmienię, że w piątek zmieniłem dekorację. Pysie mają mniej kryjówek. Myślę, że jest trochę lepiej.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   No, robią robotę te ich żyrandole 👍
  • Bastian
   Bardzo fajny i przyjemny rybon dla oka, polecam 👍 Otopharynx Lithobates Sulphur Head Zimbabwe Rock
  • Bastian
   Od dwóch takich co zmienili moje spojrzenie na światło w akwarium 😉👍
  • Kuba1771
   Cześć. Czy ktoś z Was kupował kiedyś ryby w sklepie Świat Akwarysty w Sosnowcu na Będzińskiej 35. Polecacie, nie polecacie. Byłbym wdzięczny za opinie. Pozdrawiam.  
  • triamond
   1.  144 l/h/W czyli 6500l/h przy 45 W. 2. Pomiar przy 30% mocy powtarzany 2 razy z wiaderkiem w wannie i potem w akwarium raz z naczyniem i potem przepływomierzem pływakowym. Nie chciało inaczej wyjść Wcześniej testował te pompy @deccorativo -np.  dcp 3000 dawało 3000l/h przy 11.2 W (ja mam rurkę 50 cm + 3 łuki; tutaj dłuższa rura... większe opory). 3. Filtry mają w większości pompy na prąd zmienny. Tanie i bez elektroniki; duży zysk producenta (wyjątki to np. Aquael Hypermax, HW5000). Wirnik musi być symetryczny. Opory na wężach, czasami karbowanych, złączkach, mediach itd. Lepsze są obiegówki (stałoprądowe np. w narurowcach), ale mają działać przy większych oporach.  Stałoprądowe to nie tylko bezpieczeństwo, ale właśnie wydajność i sterowalność. Wypierają stare AC z klimatyzatorów, rekuperatorów, obiegówek itd. Czas na akwarystykę. U mnie bardzo małe opory (K1 w  takiej ilości, że nigdy nie zarośnie), spływ przez grzebień, krótka rura wylotowa i śmiga:) Polecam!
  • piotriola
   Witaj, odezwałem się gdyż przepływ około 4000 L przy mocy 14 W jest raczej nierealny.  Większość filtrów które mają powyżej 3000 L musi   posiadać moc 40-50 W. Podobnie filtry 20 W będą miały około 1500 L.  Gdy użyjemy pompy mniejszej mocy o podobnym przepływie, przy lekkim zabrudzeniu wsadów filtracyjnych od razu zaobserwujemy spadek przepływu. Przy pompie 50 W mimo zabrudzenia przepływ będzie podobny. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, pompa ma wydajność 4000L przy 30% a  wydajność 144L to 100 % wydajności ? Dla mnie to trochę niezrozumiałe.  Podobnie jest z pompami o której napisałeś. Większość pomp to pompy na prąd zmienny, pompy na prąd stały używane w akwarystyce to względy bezpieczeństwa a nie ich osiągi. darianus  urządzenie które opisałeś służy do napowietrzania stawów, przyznam że mocno mnie zdziwiłeś.👍
  • Rik
   Dwie osoby jeszcze powiedziały że to Aulonokara. Powiedzmy w takim razie że tak jest. Jak powinienem to ustawić? W sensie ile w samców celować tych Yellow i Aulonokar? Ile samiczek? Brać raczej małe czy duże? Czy różne Aulonokary mogą żyć ze sobą czy musi być konkretnie ta sama?
  • Tom74
   Zgadzam się z kolegą. W 100 cm długości będzie kolorowo ... do pierwszego tarła.  
  • Ziemiojad
   Proszę o aktualizację. 
  • Tom74
   Położyłbym płaskie kamienie  na dno. Kamień pionowo z prawej strony i kilka mniejszych przed tymi co są w akwarium.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.