Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
mnie od tych ryb odwiodły fotki dorosłych (nie rocznych ale 3 4 letnich bo nie kupuje obsady na rok tylko chce nią cieszyć oko przez cały okres "żywotności ryb" ).


Też lubię trzymać ryby dłużej niż rok. Choćby z powodów czysto ekonomicznych. Karmienie i utrzymywanie ryb przez rok tylko po to, żeby je sprzedać za g.... pieniądze jest nonsensem. Niestety, wszystkie opisy dotyczące mdok mówiły o ich stadnym, spokojnym usposobieniu. Niestety to się nie potwierdziło.


Osobiście miałeś Protomelas fenestratus Taiwan Reef a proponujesz Protomelas taeniolatus Boadzulu red, osobiście mi się bardziej podoba ta druga opcja, ale on jest roślinożerną rybą i tak jak yellow jest elastyczny w tej kwestii to jednak diety palcków i protomelasa nie pogodzisz.


Taiwan reef też jest roślinożercą. Z pełną świadomością poleciłem P. boadzulu i o tym napisałem.


Protomelas co prawda to raczej roślinożerca, ale jeśli zrezygnujesz z mrożonek, to powinno być ok.


bo szanse na sprzedanie samca non mbuny jest praktycznie zerowe a i z całym haremem otłuszczonych ryb będzie ciężko bo do tego doprowadzi pewnie mięsna dieta.


Nie ma problemu ze sprzedażą. Oczywiście trudno tu mówić o zadowalających pieniądzach, ale swoje ryby sprzedałem barterem. Trudno też mówić o otłuszczonych samicach, gdy co chwila trzymają ikrę w pysku ;) Dobrze, gdy osiągną zadowalającą wielkość :(


do tego jeszcze trochę większe powinny urosnąć ale pewnie skarłowacieją.


W 450l.!!??

Opublikowano
ale on jest roślinożerną rybą i tak jak yellow jest elastyczny w tej kwestii to jednak diety palcków i protomelasa nie pogodzisz.

Tu się nie zgodzę, to wszystkożerna ryba żerująca zarówno na peryfitonie jak i wybierająca robale z piachu czy też wciągająca plankton. Pływają u mnie z gisselkami mniej więcej 1.5 roku i nie widzę zapasienia jednych czy wychudzenia drugich (wszystkie podobnej tuszy ;)) przy karmieniu głównie karmami "mięsnymi" i lekkimi mrożonkami.

Opublikowano

Muszę uderzyć się w pierś i przeprosić szanowne grono. Faktycznie źle założyłem że Protomelas fenestratus Taiwan Reef jest mięsożercą, zmylił mnie brak wiedzy dokładnej oraz widocznie błędne założenie ze fenestratusy są mięsożerne (nie wiem skąd mi się to wzięło może gdzieś błędnie wyczytałem i tak zapamiętałem, nieważne).

Przepraszam ludzi których wprowadziłem w błąd.

Jeśli da się to jakoś wymoderować to prosiłbym o uśnięcie pierdół z postu żeby nikogo w błąd nie wprowadzać, oczywiście za jakiś czas żeby każdy mógł przeczytać że przyznałem się do błędu.

Opublikowano

Tak na marginesie - pogodzenie diety Protomelasa sp.”steveni taiwan” z większości mięsożerną non-mbuną, było tematem ankiety-wątku, w której wypowiedzieli się doświadczeni posiadacze tej ryby: http://forum.klub-malawi.pl/poll.php?do=showresults&pollid=169

http://forum.klub-malawi.pl/wszystkozernosc-protomelas-sp-steveni-taiwan-ogranicza-t25514.html

Dla zainteresowanych gorąco polecam lekturę.

Jest to nawet

Suplement nr 2 do Artykułu "Wybór obsady non-mbuna do akwarium 150 lub 160cm"
Jeśli ktoś posiada doświadczenie w przedmiocie ankiety zapraszam do zagłosowania.

IMHO omawiana ryba jest wszystkożerna z przewagą diety roślinnej, a w sytuacji gdy często słyszę że msobo jest wszystkożerne, nazywanie jej roślinożerną.....ale to już na marginesie marginesu.

Pozdrawiam wszystkich!!!:)

Opublikowano

W piątek odbieram 10 szt ok 2 cm Labidochromis caeruleus.

Reszta ryb w maju. Przyczyna prozaiczna - muszę do 13 kwietnia wpłacić zaliczkę na wakacje :P Może i dobrze, że w maju bo kociokwiku można z Wami dostać ;)


Bardzo podoba mi się Protomelasa sp.”steveni taiwan”, ale także Lethrinops Mbasi rainbow jak i masa Aulonocar, gdzie przy tych ostatnich boje się już wybrać cokolwiek bo mam wrażenie, że liczna gatunków sztucznych przewyższa o głowę naturalne.


Labidochromis caeruleus to ukłon w stronę mojej rodziny. Więcej tych ukłonów nie będzie :P Reszta obsady będzie taka jaką chcę ja.


Malawi Śląsk to nie jest chyba świetny wybór bo zdążyli mnie zirytować. "Drobny" brak konsekwencji w trakcie korespondencji mail'owej. Niestety skutek to brak zaufania z mojej strony. Także od tego dostawcy się odklejam. Wole kompletować obsadę nawet przez 3 miesiące a mieć to co chcę.


Labidochromis caeruleus zamówiłam w zaprzyjaźnionym sklepie prowadzonym przez pasjonatkę, która ma rzeczywiście wiedzę i nie wciska ciemnoty. W tym sklepie czuję się troszkę tak jak wpadałam do AtollZoo i z Pawłem Szewczakiem spędzałam x czasu na rozmowie o krewetkach :) Ryby przyjadą z giełdy z Łodzi. Nie będzie to pokolenie F1 na bank, ale ja nie czuję takiej potrzeby. Chcę jedynie aby były zdrowe, w dobrej kondycji i bez domieszek.


Drodzy Moderatorzy - chyba trzeba koniecznie wydzielić kompletowanie obsady dla mnie bo temat się będzie jeszcze ciągnął :P Dopiero wybrany jeden gatunek i w dodatku mbuna :-D

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Pytanie do speców :-) czy u was przy ciemniejszym świetle zwiększa się agresja ryb ? Zamontowalem dziś dodatkowe nocne oświetlenie i widzę, że u ryb zwieksza się agresja, czy będzie to spowodowane zmianą oświetlenia czy to normalne ?

Opublikowano
Pytanie do speców :-) czy u was przy ciemniejszym świetle zwiększa się agresja ryb ? Zamontowalem dziś dodatkowe nocne oświetlenie i widzę, że u ryb zwieksza się agresja, czy będzie to spowodowane zmianą oświetlenia czy to normalne ?


Gdy u mnie gaśnie światło w akwarium, a włączone jest światło w pomieszczeniu ze zbiornikiem, to samce Protomelasa łapią się za pyski przy samej tafli wody i potrafią tak robić przez długi okres czasu. Gdy w zbiorniku natomiast jest załączone oświetlenie to samiec beta w zasadzie nie opuszcza narożnika akwarium.

Opublikowano

U mnie samce tetrastigmy tłuką się pod lustrem wody rano, w dziennym półmroku, dopóki nie zapalę im światła. Chlupoczą strasznie. Potem trochę się uspokajają, ale nadal dochodzi do potyczek. Całkowite uspokojenie przychodzi późnym popołudniem.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.