Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
mnie od tych ryb odwiodły fotki dorosłych (nie rocznych ale 3 4 letnich bo nie kupuje obsady na rok tylko chce nią cieszyć oko przez cały okres "żywotności ryb" ).


Też lubię trzymać ryby dłużej niż rok. Choćby z powodów czysto ekonomicznych. Karmienie i utrzymywanie ryb przez rok tylko po to, żeby je sprzedać za g.... pieniądze jest nonsensem. Niestety, wszystkie opisy dotyczące mdok mówiły o ich stadnym, spokojnym usposobieniu. Niestety to się nie potwierdziło.


Osobiście miałeś Protomelas fenestratus Taiwan Reef a proponujesz Protomelas taeniolatus Boadzulu red, osobiście mi się bardziej podoba ta druga opcja, ale on jest roślinożerną rybą i tak jak yellow jest elastyczny w tej kwestii to jednak diety palcków i protomelasa nie pogodzisz.


Taiwan reef też jest roślinożercą. Z pełną świadomością poleciłem P. boadzulu i o tym napisałem.


Protomelas co prawda to raczej roślinożerca, ale jeśli zrezygnujesz z mrożonek, to powinno być ok.


bo szanse na sprzedanie samca non mbuny jest praktycznie zerowe a i z całym haremem otłuszczonych ryb będzie ciężko bo do tego doprowadzi pewnie mięsna dieta.


Nie ma problemu ze sprzedażą. Oczywiście trudno tu mówić o zadowalających pieniądzach, ale swoje ryby sprzedałem barterem. Trudno też mówić o otłuszczonych samicach, gdy co chwila trzymają ikrę w pysku ;) Dobrze, gdy osiągną zadowalającą wielkość :(


do tego jeszcze trochę większe powinny urosnąć ale pewnie skarłowacieją.


W 450l.!!??

Opublikowano
ale on jest roślinożerną rybą i tak jak yellow jest elastyczny w tej kwestii to jednak diety palcków i protomelasa nie pogodzisz.

Tu się nie zgodzę, to wszystkożerna ryba żerująca zarówno na peryfitonie jak i wybierająca robale z piachu czy też wciągająca plankton. Pływają u mnie z gisselkami mniej więcej 1.5 roku i nie widzę zapasienia jednych czy wychudzenia drugich (wszystkie podobnej tuszy ;)) przy karmieniu głównie karmami "mięsnymi" i lekkimi mrożonkami.

Opublikowano

Muszę uderzyć się w pierś i przeprosić szanowne grono. Faktycznie źle założyłem że Protomelas fenestratus Taiwan Reef jest mięsożercą, zmylił mnie brak wiedzy dokładnej oraz widocznie błędne założenie ze fenestratusy są mięsożerne (nie wiem skąd mi się to wzięło może gdzieś błędnie wyczytałem i tak zapamiętałem, nieważne).

Przepraszam ludzi których wprowadziłem w błąd.

Jeśli da się to jakoś wymoderować to prosiłbym o uśnięcie pierdół z postu żeby nikogo w błąd nie wprowadzać, oczywiście za jakiś czas żeby każdy mógł przeczytać że przyznałem się do błędu.

Opublikowano

Tak na marginesie - pogodzenie diety Protomelasa sp.”steveni taiwan” z większości mięsożerną non-mbuną, było tematem ankiety-wątku, w której wypowiedzieli się doświadczeni posiadacze tej ryby: http://forum.klub-malawi.pl/poll.php?do=showresults&pollid=169

http://forum.klub-malawi.pl/wszystkozernosc-protomelas-sp-steveni-taiwan-ogranicza-t25514.html

Dla zainteresowanych gorąco polecam lekturę.

Jest to nawet

Suplement nr 2 do Artykułu "Wybór obsady non-mbuna do akwarium 150 lub 160cm"
Jeśli ktoś posiada doświadczenie w przedmiocie ankiety zapraszam do zagłosowania.

IMHO omawiana ryba jest wszystkożerna z przewagą diety roślinnej, a w sytuacji gdy często słyszę że msobo jest wszystkożerne, nazywanie jej roślinożerną.....ale to już na marginesie marginesu.

Pozdrawiam wszystkich!!!:)

Opublikowano

W piątek odbieram 10 szt ok 2 cm Labidochromis caeruleus.

Reszta ryb w maju. Przyczyna prozaiczna - muszę do 13 kwietnia wpłacić zaliczkę na wakacje :P Może i dobrze, że w maju bo kociokwiku można z Wami dostać ;)


Bardzo podoba mi się Protomelasa sp.”steveni taiwan”, ale także Lethrinops Mbasi rainbow jak i masa Aulonocar, gdzie przy tych ostatnich boje się już wybrać cokolwiek bo mam wrażenie, że liczna gatunków sztucznych przewyższa o głowę naturalne.


Labidochromis caeruleus to ukłon w stronę mojej rodziny. Więcej tych ukłonów nie będzie :P Reszta obsady będzie taka jaką chcę ja.


Malawi Śląsk to nie jest chyba świetny wybór bo zdążyli mnie zirytować. "Drobny" brak konsekwencji w trakcie korespondencji mail'owej. Niestety skutek to brak zaufania z mojej strony. Także od tego dostawcy się odklejam. Wole kompletować obsadę nawet przez 3 miesiące a mieć to co chcę.


Labidochromis caeruleus zamówiłam w zaprzyjaźnionym sklepie prowadzonym przez pasjonatkę, która ma rzeczywiście wiedzę i nie wciska ciemnoty. W tym sklepie czuję się troszkę tak jak wpadałam do AtollZoo i z Pawłem Szewczakiem spędzałam x czasu na rozmowie o krewetkach :) Ryby przyjadą z giełdy z Łodzi. Nie będzie to pokolenie F1 na bank, ale ja nie czuję takiej potrzeby. Chcę jedynie aby były zdrowe, w dobrej kondycji i bez domieszek.


Drodzy Moderatorzy - chyba trzeba koniecznie wydzielić kompletowanie obsady dla mnie bo temat się będzie jeszcze ciągnął :P Dopiero wybrany jeden gatunek i w dodatku mbuna :-D

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Pytanie do speców :-) czy u was przy ciemniejszym świetle zwiększa się agresja ryb ? Zamontowalem dziś dodatkowe nocne oświetlenie i widzę, że u ryb zwieksza się agresja, czy będzie to spowodowane zmianą oświetlenia czy to normalne ?

Opublikowano
Pytanie do speców :-) czy u was przy ciemniejszym świetle zwiększa się agresja ryb ? Zamontowalem dziś dodatkowe nocne oświetlenie i widzę, że u ryb zwieksza się agresja, czy będzie to spowodowane zmianą oświetlenia czy to normalne ?


Gdy u mnie gaśnie światło w akwarium, a włączone jest światło w pomieszczeniu ze zbiornikiem, to samce Protomelasa łapią się za pyski przy samej tafli wody i potrafią tak robić przez długi okres czasu. Gdy w zbiorniku natomiast jest załączone oświetlenie to samiec beta w zasadzie nie opuszcza narożnika akwarium.

Opublikowano

U mnie samce tetrastigmy tłuką się pod lustrem wody rano, w dziennym półmroku, dopóki nie zapalę im światła. Chlupoczą strasznie. Potem trochę się uspokajają, ale nadal dochodzi do potyczek. Całkowite uspokojenie przychodzi późnym popołudniem.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.