Jump to content

Woda - mętna


marckas

Recommended Posts

Witam,


Proszę doświadczonych akwarystów o opinię na temat wody - klarowność. Dokładnie tydzień temu (sobota) założyłem akwarium 240l. Wystrój wapień filipiński (płukany przed zalaniem), podłoże piasek kwarcowy. Akwa zalałem dodając Biostarter (AZOO 11in1 SUPER-BIO BACTERIA). Od tego czasu działają dwa filtry (zewnnętrzny JBL e901, wewnętrzny HAILEA BT 700 - tego muszę jeszcze wymienić), oświetlenie 2x39W na 11h.

Początkowo woda była bardzo mętna (nie było widać filtra na przeciwległej ścianie patrząc po długości akwa), po 2-3 dniach było już dużo lepiej, jednak do krzyształu wg mnie jeszcze wiele jej brakuje. Czy w ramach dojrzewania akwa woda powinna się ustabilizować? Czy gdzieś mogłem popełnić błąd?

Czy w okresie dojrzewania wody należy robić podmiany wody - opinie na ten temat są bardzo podzielone....

Z góry dziękuję za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Daj dojrzeć zbiornikowi. Miales w zbiorniku pierwotniaki i metna woda na początku jest normalna. Wode podmienia sie w momencie gdy no2 zacznie spadac po osiągnięciu maksimum. Wtedy odrobinę podmienic wody około 15 procent.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie zbyt dobrze wypłukałeś piasek kwarcowy, może pojawić się takie zmętnienie. Nie sadzę, żeby z wodą było coś nie tak. Ja na samym początku miałem podobnie z woda po tygodniu, a nawet po ponad dwóch tygodniach była jeszcze mętnawa. Daj sobie trochę czasu, powinna się wyklarować. Spróbuj za radą kolegów wpuścić jakieś rybki startowe nawet mimo bakterii które dałeś. Dawałem bakterie tej samej formy na początek i możliwe, że to ten preparat początkowo powoduje także zmętnienie.


Ale jak mówiłem poczekaj, cierpliwości :)

Link to comment
Share on other sites

Napisal, że dodał Biostarter :) Wiec jakoś dojrzeje to akwarium.


Pewnie na początku nastąpi rozwój bakterii nitryfikacyjnych, jednak gdy zostanie cała pożywka z biostartera zużyta, to dojdzie do wyginięcia bakterii nitryfikacyjnych i w ten sposób wkoło Macieja będzie można sobie doprowadzać do równowagi biologicznej w akwarium a nigdy to nie nastąpi. \Natomiast wpuszczenie całej obsady znów rozchwieje delikatną strukturę świeżego akwarium.

Po drugie jak czytam opis tego biostartera to:

ok, że uaktywnia florę bakteryjną filtra - tylko teraz z czego te bakterie mają czerpać pożywienie ?

usuwa związki organiczne - po co w tym przypadku? przecież ich nie ma

pozostałych rzeczy nawet nie będę wymieniał bo gdy w zbiorniku nie ma ryb to są te rzeczy nie potrzebne:

-stymuluje rozwój dużej odporności przeciwko chorobom

-znacznie poprawia metabolizm ryb

-zmniejsza straty w obsadzie spowodowane przerybieniem, minimalizuje stres

Link to comment
Share on other sites

wyginięcia bakterii nitryfikacyjnych
Tak dla ścisłości nie wyginą a przejdą w stan "uśpienia" czyli w taki w jakim były we butelce biostartera. Choć powód trochę inny, w butelce z braku tlenu, a w akwa z braku pożywienia. Co nie zmienia faktu że cykl azotowy się zamknie, zanim bakterie się namnożą w odpowiedniej ilości.
Link to comment
Share on other sites

gdyby to było takie proste, to nie było by tylu postów z tym, że użytkownicy mają problem z wystartowaniem akwarium.

W trakcie dojrzewania akwarium powinniśmy doprowadzić do rozmnażania bakterii a nie ich usypiania.

Rozumiem dodanie tego preparatu przy pływającej obsadzie, ale dodanie go i czekanie 3 tygodni na wpuszczenie całej obsady jest wg mnie błędną decyzją.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.