Jump to content

Obsada 240L Malawi


lufa555

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy na forum i przywitałem się w przygotowanym dla tego miejscu, ale kultura nakazuje przywitać się jeszcze raz :)


Posiadam akwarium 240l proste. Na razie jest to akwarium roślinne LT ale w przyszłym roku planuje zmianę na biotop Malawi.


Filtracja jak będzie w tym akwarium to Unimax 700, do tego głowica z mechanikiem wewnątrz. Oświetlenie jakie zastosuje to paski LED o chłodnych barwach.


Szukałem na różnych forach ale nie znalazłem obsady jaka mnie interesuje.

Zaplanowałem taką:

-pseudotrpheus saulosi 2+4

-pseudotrpheus demansoni 2+4

-labidochromis caeruleus 2+4


W sumie 18 rybek. Starałem się dobrać względem agresji, pokarmu i wielkości.

Czy taka osada ma racje bytu w akwarium 240l?

Dodam, że planowana aranżacja to piasek i sporo kryjówek, bez roślin.

Link to comment
Share on other sites

Nie,

-Demasoni i saoulosi bardzo podobne samce i pewny dym w akwa

- Demasoni i yello totalnie odmienna dieta.W takim razie po prześledzeniu innych podobnych wątków znalazłem obsadę następującą:

-Melanochromis cyaneorhabdos ( 1+4?)

-Metriaclima sp. Membe Deep ( 1+4?)

-Labidochromis caeruleus (1+4?)


Taka obsada została zaproponowana innemu użytkownikowi. Sprawdziłem i pokarm podobny. Czy tak może być i taka ilość?

Link to comment
Share on other sites

Szukałem na różnych forach ale nie znalazłem obsady jaka mnie interesuje.


A na tym forum czytałeś? Może coś cię zainteresuje:

http://forum.klub-malawi.pl/kazdego-cos-kolorowego-przykladowe-obsady-t13997.html

Jak Cię nie zainteresuje to spróbuj tu bo akurat do takiego akwa jak Twoje pytań o obsadę było najwięcej:

http://forum.klub-malawi.pl/search.php?searchid=157724

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli te zaproponowane obsady w linku są tak dobrane, że będzie im dobrze to z pewnością sobie coś wybiorę.

Teraz mam drugie pytanie dotyczące filtracji. Mam w planie kupić filtr Unimax 700 ( czytałem, że jest to jeden z najlepszych filtrów, a mnie interesuje bardziej ilość złoża niż przepływ ), jest tylko jeden mały kłopot. Nie zmieści mi się do szafki pod akwarium, która wewnątrz ma wymiary 32x32x54cm. Możecie zaproponować mi inny super wydajny filtr ale o mniejszych gabarytach tak aby wszedł do szafki? Ostatecznie Unimaxa mogę postawić obok akwarium ale wolałbym filtr schowany do szafki.

Link to comment
Share on other sites

Zdarzyło się nie po raz pierwszy, że mój post się nie pojawił. Dlatego piszę ponownie.

Jak pisałem na początku tematu, chcę zakupić filtr Unimax 700 do swojej 240-stki. Problem tkwi w rozmiarze filtra, po prostu nie mieści mi się w szafce pod akwarium. Szafka ma 32cm głębokości, 34cm szer. i 62cm wys. Filtr ma rozmiary 34x30x54 i obawiam, że nie zmieści się do szafki. Czy znacie może jakiś inny filtr ( bezgłośny, mocny i ze sporą pojemnością ), który wejdzie do mojej szafki?

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem już filtr zewnętrzny. Nie jest to Unimax 700 a 500. 700 nie zmieściłby się do szafki. Postanowiłem go uruchomić w moim działającym LT i poczekam z 4-5tygodni aż dojrzeje, po czym zmienię aranż. Wodę w kranie mam GH-16, KH-12 a pH w granicach 7.5. Będę podnosił pH sodą oczyszczoną.


Czy taka obsada może być:?

-pseudotropheus saulosi 2+6

-labidochromis sp. hongi 1+4

-iodotropheus sprengerae 2+6


Proszę o opinie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.