Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1 129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin1ja1

  1. Z tym absolutnie się nie mogę zgodzić. Okrzemki pojawiają się nawet w dojrzałym zbiorniku (nawet 2 letnim). Oczywiście szansa pojawienia się w nowo zalanym baniaku jest dużo większa niż w starym dojrzałym baniaku.
  2. Musisz ograniczyć ilość kamieni. Przy takim gruzowisku trudno będzie ogarnąć filtrację mechaniczną. Mnie osobiście najbardziej razi ta fototapeta. Kojarzy mi się z akwariami z lat 90, które były dość kiczowate.
  3. Wydaje mi się, że tak. Chociaż większość głosów będzie za tym, że 3 gatunki na ten litraż to maks. Mam wątpliwość co do połączenia Saulosi i Msobo Magungi. Może znienawidzony przez sztuczność Fire-Fisch lub P. Acei Ngara (wersja z białym ogonem) lub P. Demasoni (coś w paski).
  4. Andrzeju, dlatego napisałem, że nie ma złotego środka. U Ciebie usunięcia samca alfa pomogło u mnie nie. Wszystko zależy od obsady oraz ilości samców beta, które chętnie przejmą schedę po samcu alfa.
  5. marcin1ja1

    no i jest panika

    Czyli prawdopodobnie jakiś Fxx. Więc tym bardziej szkoda męczyć samicy. Musisz pamiętać, że samica nosząc ikrę i później młode nie przyjmuje pokarmu. Dodatkowo jest łatwym celem dla innych pyśków. Według mnie nie warto wyławiać samicy i zostawić wszystko losu
  6. Mam podobny pogląd na redukcję obsady po przez usunięcie samca alfa. Wcześniej lub później samiec alfa ustawi wszystkie ryby w szeregu. Natomiast jeżeli pozbędziesz się samca alfa zacznie się wojna o dominację w zbiorniku. Z mojego doświadczenia (dość krótkiego) usunięcie samca alfa może spowodować jeszcze większy Sajgon w akwarium. W tym wypadku trudno znaleźć złoty środek. Ja zawsze staram się zostawiać samców alfa i oddawać nie umiejących się podporządkować samców beta.
  7. marcin1ja1

    no i jest panika

    Pierwsze noszenie zazwyczaj kończy się fiaskiem. Proponuje nic nie robić i nie stresować ryb. Jeżeli w akwarium jest dość sporo kamieni narybek schowa się w szczelinach. Ta samica jest WF czy F1?
  8. Na to koniecznie musisz zwrócić uwagę. Zaraz sąsiad poleci do spółdzielni i będziesz nachodzony różnymi pismami i straszeniem Inspektoratem Budownictwa. Zawiść sąsiadów nie zna granic. To tak samo jak z klimatyzacją. Postawisz sobie na balkonie to Ci zaraz sąsiedzi doniosą do spółdzielni, bo ich żal w d... ściska, że ty masz chłodno w mieszkaniu a oni muszą siedzieć w zaduchu. Wracając do tematu Dla własnego spokoju jeżeli masz możliwość postaw akwarium koło ściany nośnej. Musisz pamiętać, że obciążenie statyczne jest o wiele mniej groźne niż stado tańczących ludzi.
  9. Dzisiaj podsłuchałem fachowca doradzającego klientowi. Oto pare soczystrzych cytatów: "Pyszczaki są z dwóch jezior Malawi i Panganiki" "Są to pielęgnice z Południowej Ameryki" "Te żółte to są koralusy i są one roślinożerne" Nawet nie chciało mi się wchodzić w dyskusję. Odszedłem z uśmiechem na twarzy. Wracając do tematu. Na pewno woda nie będzie za twarda dla pyszczaków.
  10. Zgadza się. Inaczej być nie może. Nie stworzymy na pewno nowych praw fizyki. Wdmuchując powietrze (przy szczelnie zamkniętej klapie) będzie zwiększać ciśnienie powietrza przy tafli wody. Co spowoduje, że parowanie (co jest najskuteczniejszym sposobem chłodzenia) będzie dość mocno ograniczone. Doświadczenie pokazuje nie raz inaczej, ze względu na samą budowę wiatraka lub nieszczelności pokrywy. Moim zdaniem dość dobrym wyjście byłoby ustawie jednego wentylatora wdmuchującego a drugiego zasysającego. Wtedy wilgotne powietrze będzie zasysane a w jego miejsce będzie wchodziło suche. W każdym wypadku dynamika przepływu będzie inna więc trzeba to sprawdzić empirycznie. Należy pamiętać, że większość systemów chłodniczych na świecie oparta jest o zjawisko parowania.
  11. Auratus jest do oddania w trybie natychmiastowym. Jeżeli jakiś samiec zacznie się wybarwiać to w takiej ciasnocie będę pływały trupy Maingano oraz pozostałych Auratusów (też samic). Oczywiście "Red-Red" również jest do oddania. Pozostałe możesz zostawić i obserwować co się będzie działo. W tej chwili to jest plan minimum programu naprawczego. Co do ceny, nikt tutaj nie kupi Ci ryb z zoologicznego FXXXXXXX Możesz spróbować na alledrogo lub na olx.
  12. Dlatego napisałem, że często teoria ma się nijak do praktyki. Ważne aby działało.
  13. Dlatego dmuchasz ponieważ na zasysie masz mniejszą siłę . A tak poważnie, patrząc od strony fizyki i prężności pary wody lepiej usuwać wilgotne powietrze z nad tafli wody. Teoria teorią a w praktyce wielokrotnie wychodzi inaczej. Napewno nie będziemy wchodzić w fizykę przepływów dwufazowych oraz chemię fizyczną. Najlepiej doświadczalnie to sprawdzić, czy to przez zmianę polaryzacji napięcia zasilającego czy zmianę strony wentylatora.
  14. U mnie wystarczy dobry ruch tafli wody oraz brak pokrywy i woda w akwarium przy temperaturze w pokoju 30 stopni nie przekracza 26 stopni. Sukcesem dobrego chłodzenia jest parowanie wody. Inna sprawa jest u osób, które mają pokrywę. Wtedy muszą kombinować z wiatraczkami. Według mnie wiatrak powinien wyciągać powietrze z nad tafli wody. Wtedy skuteczność chłodzenia będzie największa.
  15. A myślisz Andrzeju, że farby do zabawek dla dzieci mogą odchodzić. Małe dzieci ze ślinotokiem i rosnącymi zębami są znacznie bardziej agresywne niż warunki atmosferyczne
  16. I to jest główny wyznacznik i 100% gwarancją, że farba będzie nadawała się do akwarium. Wszystkie farby dopuszczone do dziecięcych zabawek przechodzą najbardziej restrykcyjne testy i badania.
  17. marcin1ja1

    rdza w wodzie kranowej

    Jeżeli jest to rdza (w co powątpiewam) to możesz mieć poważny problem. Nie wiem czy testy na Fe wykryją tlenki żelaza (rdzę). W takim wypadku jeżeli woda z kranu jest zasyfiona, będziesz musiał przepuszaczać ją przez jakieś złoże filtracyjne (np. aktywny węgiel) no i oczywiście korzystać z dobrego uzdatniacza. Oczywiscie bez filtracji mechanicznej przez drobną włókninę też się nie obejdzie.
  18. A ja nadal uważam, że jest to autoreklama. Każdy nowy użytkownik zazwyczaj przedstawia się, "chwali się" zbiornikiem i obsadą lub ewentualnie przychodzi z jakimś problemem. A u Ciebie pierwszy post oraz pozostałe dotyczą tylko reklamy tejże hodowli oraz obrony swojej autentyczności. Raz wpadkę zaliczył już jeden z czołowych hodowców (nie będę mówił kto, aby nie wkładać kija w mrowisko).
  19. Odbiegając od pytania o to co lepsze - po co Ci ceramika w filtrze wewnętrznym? Sump w zupełności wystarczy jako biolog. Wracając do pytania - Purolit'a musisz włożyć w korpus (nie może leżeć swobodnie w woreczku). Tak twierdzi Henryk. Co do Purigenu wystarczy niewielki przepływ przez jego objętość. Podstawowym zadaniem Purolite jest usuwanie NO3, natomiast Purigenu związków azotowych (w tym NO3) oraz krystalizowaniu wody (przy tym sprawdza się wręcz idealnie). Napewno jako złoże strikte usuwające NO3 lepiej sprawdzi się Purolite.
  20. Koszt piasku koralowego jest więcej niż 10 razy droższy od zwykłego piasku. Przy dużym akwarium jest to dość spory koszt. Według mnie warto przeznaczyć tą kasę na testy, lepszą filtrację lub pyśki F1.
  21. marcin1ja1

    Twardość

    Nie ma się co opierać o dane z wodociągów. Może u nich taka woda jest (na wejściu) ale musisz pamiętać, że ta woda trafia do Ciebie za pomocą rur, które pamiętają nie raz II WŚ. Tylko testy mogą potwierdzić jakie rzeczywiście ma parametry woda w kranie.
  22. Fire-Fish i yellowki to mięsożercy natomiast pozostałe to wszystkożercy (ale z większym naciskiem na pokram roślinny). Napewno będziesz musiał wzbogacić o pokarm typowo mięsny (może być mrożony - wodzień, artemia lub ewentualnie mix-malawi). Yellowki i Fire-Fishe ładnie rosną karmione pokarmami typowo mięsnymi. Pomijąc dietę będziesz miał 3 gatunki o podobnym kolorze żółto-pomarańczowo-czerwonym. Nie jest to temat o odsadzie, więc jeżeli chcesz więcej szczegółów napisz na PW.
  23. Copadichromis borleyi red fin - nawet do 20cm Pseudotropheus acei Luwala 14 - 16 cm Aulonocara spec. Fire Fish 10 -12cm Copadichromis i P. Acei odpadają ze względu na duże rozmiary (w szczególności Copadichromis Borleyi) .A. Fire Fish z tych ewentualnie może być. Do Fire Fish ze względu na dietę możesz dorzucić Iodotropheus sprengerae (rdzawego) lub Labidochromis caeruleus (yellow). W takim zbiorniku to maks 2 gatunki. Ewentualnie możesz dorzucić inną Aulonocarę. Musisz jednak pamiętać, że samice Aulonocara to są typowe śledzie
  24. Moje przypuszczenia okazały się słuszne (co widać na zdjęciach). W tej chwili nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Tak jak napisał deccorativo zapakuj zeolit do kubła (zredukuje Ci poziom amoniaku i NO2) i wlej dość sporo bakterii (najlepiej bezpośrednio na ceramikę). Wydaje mi się, że nie ma co katować ryb obniżeniem temperatury. Pyśki to twarde sztuki i przeżyją dojrzewanie wody. Jedyne co powinneś zrobić to nie przekarmiać.
  25. Akwarium ekstra. Dla mnie najlepsza 240l baniak dwustronna jaki widziałem z pyśkami. Jedynie możesz mieć mały problem z glonami, ale dla takiego wyglądu warto
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.