Skocz do zawartości

Mjunszajn

Użytkownik
  • Postów

    652
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Mjunszajn

  1. Ja się nie czepiam . Natomiast info o pseudocrenilabrus znajdzies wszędzie , nie wspomne ,że jak dawno ,dawno temu wyszła ksiązka Pana W. to już tam i wtedy była ta informacja .
  2. a tak napisałam ? Czy może masz problem z czytaniem ? Owszem stykają się -dlatego ; Wtedy ''bąbelki'' spokojnie , nie zakłucając pracy głowicy , płyną sobie do góry rozbijając powierzchnie ,a po drodze stykając się z wodą co oczywiście ma drugorzędne znaczenie . To się nazywa własnie system Venturiego - Mundralo. Mają - i filtr dmucha bąbelkami zamiast wodą . Przyjedz -przetestujemy bow domu to pewnie nie bardzo masz jak - zbadamy z pięćdziesiąt różnych głowic i dojdziemy -kiedy ta powierzchnia bardziej faluje i kiedy woda się bardziej napowietrza Tak na marginesie Mateuszu -ile miałes filtrów wewnętrzych i zbiorników ?
  3. To nie kwestia opuszków . [/url]
  4. ''Coral'' nie jest odmianą wyhodowaną w akwariach .
  5. Wystarczy. Woda napowietrza się na ogół na stykusrodowisk - im większy procent wody ma styczność z powietrzem ,tym większy stopień napowietrzenia . Tzw ''bąbelki ''napowietrzają o tyle ,że rozbijają powierzchnię wody i powoduja jej ruch . Jedna z praktyki - zauważyłam ,ze większość głwic traci moc po zamontowaniu systemu wenturiego i słabiej ''wiucha''. Efekt jest taki ,że ruch powierzchni ,realny ruch jest mniejszy niż bez tego systemu ,a co za tym idzie napowietrzenie się zmniejsza . Tak naprawdę ''babelki'' to bajer -przynajmniej w filtrach wewnetrznych i głowicach . Jedyny sens jest wtedy ,gdy współpracują w dodatkowej pompie powietrznej .
  6. Philander , sp Matema i kilka innych . To rodzaj wystepujący w dużej częsci Afryki . a Tanganika nie jest innym - mniejszym jeziorkiem
  7. Możesz - to Twoje akwa ,Twoje rybki i generalnie nikt Ci nie zabroni mieć np. crenicichli z copadichromisami i demasoni . Natomiast IMO takie akwa nie nadaje sie na akwa dla Malawi ... upss sorry -nadaje się dla rodzaju pseudocrenilabrus .
  8. Kilka uwag na temat kotnika . 1.Wielkośc zbiornika - minimalna wielkośc zbiornika nadającego się dla narybku Malawi to jakieś 60 litrów . Kilka razy eskperymentowałam z mniejszymi zbiornikami i są do bani 2.Duży filtr gąbkowy w środku 3. W dużych kotnikach [czyli powiedzmy powyżej 100 litrów ] dobrze jest dołożyć jakiś zewnętrzny filtr np. kaskadę , która jest łatwiejsza do utrzymania w czystości niz kubełek 4. Nie dajemy podłoża . Podłoże w kotniku to jeden z elementów niepożądanych 5. Nalezy zaopatrzyc się w jakieś wiaderko do odstawiania wody . W takim zbiorniku nalezy codziennie przeczyścić dno i uzupełnić to wodą zdatną do użytku 6. Dobra grzałka lub stałe ogrzewanie pomieszczenia z temperaturą niespadającą poniżej 24 stopni . 7. Kryjówki - idealne są np. rurki kanalizacyjne pocięte na krótkie odcinki i poklejone w coś na kształt plastrów miodu . Są lekkie , łatwo je wyczyścić i mozna dowolnie konfigurować 8.Pływające rosliny są pożadane pod warunkiem sukcesywnego uswania wszystkich gnijacych częsci 9. Oświetlenie - wazne by świeciło zgodnie z naturą -czyli około 12 godzin -poza tym może to byc zwykłe oświetlenie sufitowe pokoju . Oczywiście dobrze by było ,gdyby było widac co się dzieje w zbiornku No nie wiem ... to chyba wszystko poza podstawową zasada dotyczącą Malawi - lepsze większe akwa ,niz mniejsze . Mnie w hodowlach nie dziwią kotniki np. 300 litrowe bo nie są niczym niezwykłym . Młode ryby są bardzo wrazliwe na chemiczna jakość wody . Duże stęzęnia NO3 są zabójcze ,a nawet przeciętne wartości wpływaja destrukcyjnie na puzniejszy rozwój rybek . Dlatego warto dbac o czystośc kotnika i robic czeste uzupełnienia i podmiany wody .
  9. Zresztą w sklepie Malawi nie kosztują 18 ,a 12 złotych . Trzeba pytać .
  10. Producent podaje do 240 litrów . Wiesz ... to sprawa skomplikowana ale jak się chce to wiele mozna . Chcesz obnizyc koszty -dokup na allegro puszty pojemnik do filtrów narurowych [jakieś 40-50 złotych ] i powiększ pojemność filtra dołaczając go do filtra . Pompa da radę . Mozesz tez np. kupic uszkodzony filtr kubełkowy i w ten sam sposób połaczyć . Filtr kubełkowy ,gdy nie spełnia roli filtracji mechanicznej, nie musi miec dużego przepływu -chodzi raczej o pojemność . Tymczasem dla pysiów zbiornik 240 to ,jak dla mnie, absolutne minimum - i lepiej dać bylejaki filtr niż oszczedzać na miejscu dla ryb .
  11. Kupię drewniane chodaczki-jezuski , zrobię sobie dredy i zostane prorokiem
  12. Pytać się zwyczajnie , pytac się . Ryby to nie filtr ,że jak braknie to sie dokupi-czasem nie ma z czego dokupić . Zebroidesy nikną ze sklepów [jak wiele malawi] bo sa bure i nijakie . Dlatego tez hodowcy rezygnuja z hodowli . Pytać się . Akurat zebroidesy bywaja cyklicznie-jak tylko sa młode i podrosna to są -czyli przynajmniej raz w miesiącu .[/img]
  13. Pełne akwa 300 litrów nie slizga się nawet po lodzie . Jak się slizga po stryropianie - znaczy szkody górnicze lub trzęsienie ziemi . Plytę dajesz jaka Ci przyjdzie do głowy i akurat puchnięcie jest faktycznym problemem ,w przeciwieństwie do grubości płyty . Ja nie stosuje żadnych płyt poza podkładką z wykładziny lub styropianu . [/img]
  14. Srawdzę dzisiaj dokładnie i Ci podam ale IMO to najmniejszy dostępny filtr jeśli chodzi o średnicę . Ma tez zaletę ,że wysoko podnosi wodę ,czego nie da sie powiedzieć o małych filtrach . Wiem też ,że Sacem napewno robi filtry kubełkowe do małych zbiorników -mniejsze niż rozmiar 103-105 , EX600 etc -czyli do akwa poniżej 60 litrów. Z tym ,że wydaje mi się ,że Pabemia nie importuje tej serii . Sprawdzę w pracy tego fluvala bo gdzieś tam leży moja 103 i dam znać . -edit- No więc tak - wysokość 29 cm , szerokośc na dole 10,5 cm , szerokość maksymalna - 12 cm . pzdr
  15. Jak ktoś chce to może załatwić Ci Fluvala 103 - ofkors nowego z gwarancją bo da się sprowadzić . Filtr jest naprawdę malutki nadałby sie do takiego zbiorniczka świetnie .
  16. z kolejno Aquaelem Fluvalem serii 3 Fluvalem serii 4 Eheimem classickiem Aquaelem unimaxem Projektem Pen plaxem Eheimem prof 1 Eheimem Eco Serą Fil Hydorem Prime Fluvalem seri 5 Tetra EX Atmanem JBL Przyznam się bez bicia ,że nie porównywałam np.z Maratonem bo nigdy tego filtra nie miałam okazji sprzedawac ,a co za tym idzie testować . Podobnie jak np. nigdy nie testowałam prof nowszych serii . Przyznam tez ,że podobnej jakości pod względem głosności pracy są JBL Profi [napewno dalece bardziej niezawodny] , Eheimy proff [podobnie ] i Sera . Reszta jest głosniejsza . Wystarczy Ci taka odpowiedż Jasiu ?
  17. Hailea [...] nie wiem jak to robią [...] ale za 160 złotych mozna kupić najcichszy kubełek pod słońcem .Wielki ukłon do małych [...] dżentelmenów .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.