Skocz do zawartości

Mjunszajn

Użytkownik
  • Postów

    652
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Mjunszajn

  1. Nie odkryje Ameryki proponując zestaw dwóch Philipsów 865. Nie wiem, eksperymentowałam z prawie wszystkimi, popularnymi świetlówkami dostępnymi na rynku i uważam, że są to najlepsze, łatwo dostępne świetlówki do prawie każdego akwarium. Ewentualnie 865/aquarelle.
  2. Degenracja poprzez chów wsobny u tak prostych organizmów jest nieobserwowalna na poziomie hodowli takiej jak uprawiamy. Ja osobiscie jeszcze nie widzialam jej efektów. Druga sprawa, że kupując ryby hodowlane, stopien ich pokrewieństwa jest zbliżony, jak w przypadku ryb z odłowu. Zdeformowane to mało powiedziane- zroślaki, gadające, mające siedem głow i takoż ogonków. Proponuję jednak w antykwariacie zakupic jakąs książke, za złotówke, np. o hodowli świń... cokolwiek, bo poziom wiedzy prezentowany na tym forum, czasami potrafi przyprawic o depresję.
  3. Opinia o starterach jest na ogól pozytywna. Widz w tym, że nie rozumiem dlaczego są to welonki. Nie wygodniej kupić trzy ryby z obsady docelowej, a później uzupełnić? Ryby karpiowate, na ogól nie są bezpieczne, głownie w kwestii pasożytów. Po co narażać zbiornik na ponowny restart, bo przywlekło sie coś do zbiornika? Moim zdaniem- podmieniaj. To nie ma zupełnie znaczenia, poza kwestiami dobra wpuszczonych welonek, czy podmienisz 20%, czy też nie, dla samego dojrzewania zbiornika, a na 100% welonki to też ryby i też należy im się opieka.
  4. Jasne, ze warto- podaj Jej namiary na użytkownika tego forum o nicku Czester.
  5. A jakie to choroby genetyczne występują u psów, a wynikają z "wypaczania genetycznego" i nie występują u dzikich psowatych. Jeżeli o czymś nie masz pojęcia- lepiej temat omijaj. Ja nie znam takiej choroby przyznam, mimo że w temacie wiem sporo. Człowiek nie wyhodował psów bo mu się tak podobało, tylko były mu potrzebne do konkretnych celów. Owszme- dziś często straciły i pierwotny charakter, i pierwotne zastosowanie, ale bynajmniej nie ma to nic wspólnego z "wyhodowaniem". Zbiornik akwariowy to nie natura. Tworzenie takie pseudo-biotopowego akwarium jest i tak obarczone wieloma zmiennymi, całkiem różnymi od natury. Realnie rzecz oceniając- można, bez szkody dla ryb, w akwarium 500 litrów, trzymać pielęgnice zebrę i np. naskalnika kedzierzawego. Nie napisałam czy zrobiłabym tak- mówię o odżywianiu, parametrach i nie wchodzeniu sobie w drogę ze względu na zajmowane nisze. ... i nie można, w akwarium 240 litrów trzymać ps. demasoni, a. baenshi i l. caruleus. Nie da się- bo zwyczajnie mamy do czynienia z rybami, które może i żyją w naturze w tym samym miejscu, ale mają zupełnie inne potrzeby w akwarium. Introdukcja ma różne konsekwencje, często nieprzewidywalne, i pozytywne i negatywne. Kwintesencją wszystkie jest Twoje własne zdanie; No, a jeżeli nie chce się? A jaką logikę? Konkretne odniesienie do logików poproszę. Bo poruszasz się w czymś co mozna ując jako "logike subiektywną", zwaną popularnie "widzimiesiem". Logika to liczby i matematyka w rzeczywistości. Matematycznie rzecz ujmując- zebra plus naskalnik- wydoli, demasoni w miksie ze wszystkim z okolicy- nie wydoli. Czyli w tym co napisałeś logiki... brak.
  6. U Blehera, w Jego publikacji o paletkach, są tablice parametrów wody. Mimo, że rzecz dotyczy głównie rzek zgrupowanych wokół Rio-Negro, są tam parametry bliższe Malawi, niż Malawi Tanganice. Nieprawdą jest, że w Amazonii woda jest kwaśna, miękka i pełna humusów. To uproszczenie. Amazonia prezentuje bardzo różne typy biotopów, habitatów etc. od skrajnie jałowych i kwaśnych, poprzez przejrzyste wody, gęsto zarośnięte roślinnością, do zasadowych, często skalistych, plus wszystkie wariacje wymienionych. Strumienie, zarośnięte jeziora w selwie, zbiorniki tymczasowe, starorzecza, duże rzeki, o różnych typach wody, górskie strumienie, skalne jeziora. Nurosław opisał dokładnie i pozostaje się z nim zgodzić. W rzeczywistości pojecie biotopu to dość wąski termin. Albo dla odmiany- jest biotop Polski. ;/
  7. Ja nie będę oryginalna i napiszę jak zwykle- 2x TLD Philips 865 lub 965. Takie oświetlenie daje naturalne odzwierciedlenie kolorów i jest uniwersalne, zarówno do ryb żółtych, niebieskich czy pomarańczowych, czego nie da się powiedzieć w odniesieniu do świetlówek od 10tys K w górę.
  8. Amazoni vs. Malawi czy drewniaka vs. pyszczaki z Malawi?
  9. Nie chodzi o empirię, tylko o teoretyczne rozważanie. Empirycznie- ja miałam przy nośnej co prawda ścianie, wody jakieś 4 tony, w wielkiej płycie stawialiśmy chyba 3 tony... pytam o normę, bo jest mimo wszystko zaskakująca. Np. łazienka- wylewka samopoziomująca, płytki, sprzęt, wanna i... wchodzić czy nie? Teoretycznie, bo praktycznie chyba wszyscy maja normę przekroczoną, a mimo tego nikt z wanną nie wpada sąsiadom do łazienki.
  10. Przeciętna kanapa trzy osobowa zajmuje 160x50, waży jakieś 70kg. Trzech facetów, dobrze wyrośniętych, z ubraniami- 250kg... kurcze, skąd ta norma, bo co prawda mieszkam w komunistycznym budownictwie, ale az strach kupic nowe mieszkanie w tym kontekście.
  11. Polemizowałabym, ale nie jest to forum o samochodach. Oczywiście, że teoretycznie będzie miał większą ilość bakterii nitryfikacyjnych, podobnie jak w większym podłożu vs mniejszym podłożu, będzie więcej bakterii nitryfikacyjnych. To, że X wystarcza, nie oznacza, że powiększając o 1/2 powierzchnie dla X, nie otrzymamy właśnie tego 1/2X+X. Oczywiście, że 305 pewnie wystarczy, sama miałam bardzo długo taki zestaw i wystarczał, tylko rozmawiamy TEORETYCZNIE. Jeżeli TEORETYCZNIE człowiek chce sobie kupić 405, to pewnie Jego sprawa. Z korzyści- większe i stabilniejsze złoże, większy przepływ, a co za tym idzie i lepsza cyrkulacja w zbiorniku, a uwzględniając specyficzną budowę Fluvali XX4 i XX5, również lepszy prefiltr wewnętrzny.
  12. a co to za roznica? ale sklejone bedzie przeciekac, dobrze sklejone nie. od zlego sklejenia szyba nie peknie No może taka, że jak sobie zrobię akwarium z 8 dla siebie i ono pęknie z przyczyny zupełnie niezależnej od grubości szyby, to nie będę miała pretensji do firmy, która go wykonała, ze źle skalkulowała grubość. Dlatego odpowiadam Ci zawodowo- grubość dla Ciebie to 10mm. Natomiast sam to sobie możesz skleić i z 6mm, ja miałam większe z 6mm. Ale to zupełnie prywatnie.
  13. Tak, w kontekście wyborów, jest teraz niepolitycznie. a piwko było w Krakowie, na Tanganickim spotkaniu. Trzeba było- a!
  14. Mjunszajn

    Brak NO3 w wodzie.

    Glony nie zawsze mają związek z akurat NO3- tak mogą, aczkolwiek nie musi to być żadna oznaka. Pytanie, które postawie dziś naszemu firmowemu chemikowi- co jeszcze może dziać się z azotem, poza prostym cyklem NH4-NO2-NO3. Może jest jeszcze jakieś inne wytłumaczenie. Ostatnio zostałam wyprowadzona z błędu- zawsze myślałam, ze NH3+ H2O= NH4 + OH... tymczasem okazuje się, że stopień uwodnienia amoniaku jest bardzo niski i zachodzi wiele reakcji, różnych, które dają jon amonowy. Tak to jest humanistę uczyć chemii;/
  15. Trzeba było kleić. Ja mam już fotorelację z klejenia Zbysiowego zbiorniczka. Klejenie, jak klejenie, ale, ale- primo- mój nadzór i uwagi, a także piwko- bezcenne. A tak, to podźwigałam z Wami, zahaczyliśmy o winkiel i tyle zabawy było:P:P
  16. Znaczy- jak w Mogadiszu?
  17. Z powodzeniem? Co oznacza taki zwrot? Czym charakteryzuje się takie "powodzenie". Nie zdechną?
  18. Mjunszajn

    Brak NO3 w wodzie.

    NO2=0 NO3=0 Czyli konkretnie- NIEWYKRYWALNE. 1. Masz złe testy- niedokładne, przeterminowane, pomylone próbki (często i gęsto, w dobrych skądinąd, testach JBLa). 2. Żle robisz testy- niedokładnie odmierzasz, nie odczekujesz odpowiedniego czasu itd. 3. Sprawdź NH4- może tutaj tkwi przyczyna. 4. NO3 jest pochłaniane przez rośliny wyższe lub glony- w pewnych proporcjach biomasy zwierzęcej do roślinnej to normalne. 5. Masz tak mało ryb, karmisz mało obficie i pokarmami wysokiej jakości, że zwyczajnie nie jest to dziwne. 6. Zachodzi denitryfikacja tzw. symultaniczna- kwestia podłoża, wkładów, cyrkulacji itp. Ja w domowych zbiornikach- 300 litrów z barwniakami i kąsaczowcami, 112 litrów z kąsaczowcami wody NIE PODMIENIAM- uzupełniam tylko parującą. NO3 nie przekracza mi 10mg/l. Dlaczego- nie dociekam, ryby są zdrowe, bezobsługowe wręcz... podstawa to relatywnie duże zbiorniki, do relatywnie małej biomasy ryb. Osobiście uważam, ze ZAWSZE jest to podstawa. Pozwala na spokojne prowadzenie tych zbiorników, be zastanawiania się jak pozbyć się nadmiaru fosforu i azotu. Dlatego- Malawi- jak największy zbiornik- to podstawa.
  19. Mjunszajn

    Nieprzyjemny zapach wody

    Stawiam na sinice i ewenetualnie inne, obumierające drobnoustroje. Nie masz np. stojącej wody na wzmocnieniach akwarium?
  20. Tak, tak, ale tu mamy sytuację, a'la BIS vs elegant. 405 vs. 305 to nie jest konfrontacja na linii Tata Nano kontra Mercedes ML 420CDI, tylko właśnie ciut lepszej wersji danego modelu. 305 starczy, atoli jeżeli dla kogoś nie jest to specjalna różnica to 405 na 100% będzie lepszy i wygodniejszy.
  21. Oczywiście, że wystarczy. Jednak jeżeli kolega chce kupić 405, to ciężko stwierdzić, że będzie ona gorsza. Mi moje auto wystarcza, ale wolałabym większe, szybsze i lepsze. Gdyby nie rozbijało się to o koszty, stać byłoby mnie na owo- szybsze, większe i lepsze, to kupiłabym właśnie owe. Przyznasz?
  22. Przeczytaj wątek. Odpowiadasz zupełnie nie na temat. Wiciowców NIE WIDAć i NIE LECZY sie ich solą.
  23. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiciowce Wiciowców nie leczy się solą kamienną. Było już o spironukleozie, czy o cryptobi, poszukajcie.
  24. I odpowiedż;
  25. Pytanie jakie musisz sobie zadać w pierwszej kolejności- kleisz sam, czy klei Ci jakaś firma? To naprawdę zdeterminuje grubość szyb.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.