Jump to content

Jaki zestaw dla afry cobwe?


flaczak

Recommended Posts

Na tym, forum polecany jest tylko jeden zestaw pokarmów O.S.I i NatureFood ostatnio polecane są też żelowe pokarmy AZOO generalnie Cobue jest wszystkożerna więc zestawienie pokarmów roślinnych i mięsnych jest jak najbardziej na miejscu

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Afra generalnie jest planktonożerna i nie powinniście wg mnie mieszać w terminologii bo czym innym jest ryba planktonożerna, planktonożerna uzupełniająca dietę peryfitonem ( osobiście tego nie zaobserwowałem aby afra skubała skały ), peryfitonożerna uzupełniająca dietę planktonem, peryfitonożerna i wszystkożerna w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jak porównać np afrę z yellow i crabro czy sprengerae i np. połączyć z demasoni ( IMHO te pierwsze gatunki odpadają dwa następne mogą z powodzeniem wsuwać zielsko ) ? Idąc za Marzeną Kielan można stwierdzić, że tolerancja na karmy rożnego typu jest u pyszczaków z grupy Mbuna ogromna i postulować odejście u nich w ogóle od klasyfikowania ryb i w tej uznać że wszystkie są wszystkożerne. Nie zgodzę się jednak z tym podejściem i dlatego afrę, którą tylko widywano żerującą na peryfitonie ( jeśli miało to miejsce to raczej wynikało z tego, ze terytorialny samiec nie miał czasu wyskoczyć na mięsny obiad ) i która ma uzębienie nie przystosowane do obgryzania skał uznać za mięsożercę podobnie jak yellow ( gdybyście widzieli jak wsuwa kasze manną lub gotowany makaron ;) ) a nie wszystkożercę podobnie jak crabro czy sprengerae. Generalnie mylącym jest wskazywanie, że saulosi to roślinożerca ale i wszystkożerca w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wskazywanie np. tej ryby jako wszystkożercy ( czasem sam czyniłem to nie uściślając ;( ) może powodować opłakane skutki bo ryba ta jest „zielonym wszystkożercą” należałoby więc o tym wspomnieć. Postulowałbym aby po prostu doprecyzować ( w bazie również ) i wskazywać, że ta i ta ryba jest peryfitonożerna np saulosi a więc należy jej podawać karmy z przewagą składników roślinnych co jednak nie wyklucza połączenia tego gatunku z rybami takimi jak yellow przy karmieniu kompromisowym nie tak jak z o wiele mniej tolerancyjnym demasoni ( ścisły roślinożerca ). Podsumowując afra to nie wszystkożerca lecz ryba planktonożerna czyli „mięsożerna” i w tym kierunku powinniśmy profilować dietę.

 • Dziękuję 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Acha rozumiem pH w kranówce jest 7.5 , pewnie po zalaniu z powodu kamieni itd podskoczy pewnie trochę. Ta sól zapewne zaszkodzić nie może więc sypne połowę albo 1/3 dawki po zakończeniu cyklu azotowego, i potem przy każdej podmiance.
  • Jak przedmówcy, zawsze jest jakieś ryzyko. Ja miałem jakoś czas spokój ale szukałem innych ryb i kupiłem... Pół żywe, myślałem że to wina podróży. No i tak jakieś paskudztwo krąży już u mnie ponad pół roku.  Ale wcześniej też ryby trafiały z różnych źródeł i nie miałem problemu. Po prostu z "super hodowli" jakieś świństwo wpadło do akwarium. A może to zbieg okoliczności? Może to inna przyczyna.  Wielokrotnie kupowałem mało ambitnie ryby w byle zoologicznym i wiele z tych ryb żyje u mnie ponad 3 lata. To najbardziej odporne i towarzyskie ryby. Nic nigdy się nie działo w akwarium.  Mam taką teorię. Oczywiście to może być całkowicie błędne rozumowanie. Ale niektóre ryby są mniej odporne na stres i choroby a inne bardziej albo w ogóle ich nic nie tknie. I czasami w byle jakim zoologicznym osiedlowym są zdrowe ryby i wszystko będzie ok. A czasami w "super" hodowli coś się dzieje z rybami i kupujemy babola. Później chorują prawie wszystkie.  A czasami niektóre ryby podczas podróży mogły się tak zestresować, że dzięki nim pojawi się jakaś choroba w akwarium. Teoretycznie hodowca nie dał plamy ani kupujący. Po prostu ryba była za słaba i narobił się bałagan.  Reasumując, kup takie ryby jakie chcesz, jakie Ci się marzą i miej głęboko w poważaniu to, aby kupować wszystko od jednego hodowcy. Oczywiście bądź ostrożny, mimo wszystko.     
  • Na to wygląda, na końcu pokrywa całość żywicą. Ale chyba tylko aby zabezpieczyć farbę, bo od wewnątrz nie maluje. Te wszystkie polecane na forum zaprawy typu CX coś tam, to też cement tyle że z dodatkiem chemii aby szybciej wiązał. 
  • Co on tam użył? Zwykłego cementu?
  • Tak, a jak kupisz od niego, a ryby i tak zachorują to powie, że... musiałeś mieć złe parametry wody, albo źle wpuściłeś/transportowałeś, albo wpuściłeś przy nie odpowiedniej fazie księżyca.
  • Oddam jak w temacie.  Nie pytać dlaczego bo winny jest Prezes 😀 Odbiór tylko osobisty w Brzegu i po okazaniu paramsów NO2 i NO3 celem zweryfikowania czy w dobrą wodę pójdą Ryby pełnoletnie po 8 dawce szczepionki, odżywiane pokarmami z górnej sklepowej półki. Menu do zaoferowania: Nimbochromis livingstoni 2 szt. Labidochromis caeruleus 7 szt. Placidochromis phenochilus 2 szt. Kundelix ciapciatix 1 szt. Parę zdjęć obrazujących dorodne stadko
  • Czyli hodowca ''A'' ściemnia że trzeba kupować tylko od niego bo od innych jak kupisz to ryby będą miały problemy zdrowotne. A który to hodowca tak Cię ściemnia? Mam ryby z różnych hodowli i zawsze tak miałem od 20-stu paru lat i nigdy nic takiego nie zauważyłem żeby był jakiś konflikt bakteryjny. Owszem, można kupić ryby chore od których zarażą się te co już masz i w tedy wszystkie mogą zdechnąć, ale to się rzadko zdarza, mi się nigdy to nie zdarzyło, jedynie to zdarzało się czasem w latach 90 kupić w zoologicznym chore mieczyki, gupiki, ale nigdy nie zdarzyło się to z kupnem pyszczaków z prywatnych hodowli.
  • Twardość wody nie jest parametrem kluczowym w hodowli pyszczaków z J. Malawi. One tolerują szeroki zakres twardości - począwszy od wody miękkiej, skończywszy na bardzo twardej. W jeziorze występuje akurat miękka woda. Istotnym parametrem jest natomiast odczyn, czyli pH - które powinno być zasadowe (nie mniej, niż 7,5 - 7,6).
  • Zawsze jakieś ryzyko jest zmieniając warunki  danej obsady.  Ale wyobraź sobie , że chcesz ryby  różnych gatunków i okazuje się , że sprzedający ma tylko jeden gatunek a Ty chcesz trzy.  Rezygnujesz ? Nie .  Nawet w obrębie tego samego  gatunku lepiej jest kupować ryby z różnych źródeł ze względu  na ich genetykę , na uniknięcie chowu wsobnego.  Naprawdę nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak dowiedzieć się od sprzedającego czym karmi swoje ryby i kontynuować stosowanie tych pokarmów, stopniowo zmieniając na ten którym chcesz Ty karmić.   Chodzi mi o to aby gwałtownie nie zmieniać podawanego pokarmu.
  • Moje doświadczenia, biorąc pod uwagę, że mam również akwaria z biotopami CA i SA są takie, że pyszczaki są bardziej wrażliwe na zmiany środowiskowe w porównaniu do innych biotopów. Wielu myśli, że pyszczaki lubią naszą kranówkę i nie ma co się przejmować wodą, ale to nie znaczy że mają wysoką tolerancję jeśli chodzi o parametry wody.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.