Skocz do zawartości

prośba o instrukje


marjedr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem test do NO3 Aquatest zooleku niestety z instrukcją do woreczków przepływowych. Może ktoś w skrócie napisałby instrukcje jak przeprowadzić badanie? Przy okazji jak zbadać tanio twardośc ogólną i węglanową - jaki test jest godny polecenia. Z góry dzięi za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3:

-przepłukać menzurkę 3x woda z akwa

-odmierzyć 5ml

-dodać 7 kropli odczynnika 1

-wymieszać

-dodać płaską miareczkę odczynnika 2

-mieszać ok. 20s

-czekać 1min.

-dodać 7 kropli odczynnika 3

-czekać 5 minut i porównać ze skalą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no oczywiście, że testem :shock: - to wiem ale pytam o wasze opinie jakich testów używacie kupiłem taki w małej buteleczce za 4 zł i jak mierze twardość wody dwa razy pod rząd to wychodza skrajnie różne wyniki. W ogóle czytając maile na forum zastanawia mnie dokładność wyników jakie wszyscy podają, np pH 7,4. Taki dokładny wyniki, z tego co wiem można osiągnąć tylko dobrze skalibrownym phametrem i to także uśredniony wynik z trzech pomiarów... Dlatego pytam jakich testów używacie.Co np myślicie o paskach, które mierzą 5 parametrów na raz?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paski 5 w 1 to jest kupa:) jak potrzebujesz sprawdzic czy nie ma super wysokiego skoku NO3, ph czy jeszcze cos innego to moga byc ale do sprawdzenia dokładniej miary lepiej używać troszke droższych testów które mniej nas okłamują. Wiadomo też ze jakieś tam odchylenie może byc wkońcu potrzebujemy tylko skontrolować parametry.

Dysponuje pojedynczymi testami Tetry i ostatnio miałem do czynienia z Zoolekiem na NO2 i 3. Muszę powiedzieć, że poza ceną akurat w tym wypadku nie ma dużej różnicy.

Co do PH to ja mierze 2x i jak wyjdzie podobny wynik lub ten sam to jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paskowe, to tak, jak napisał czester, troche badziewne są...

Ja używam zooleka. Może nie jest to najwyższa jakość, ale zazwyczaj mam podobne wyniki. Z resztą twardość od paru lat mam praktycznie stałą, jak się zmieniła o 1-2 stopnie, to już dużo. Także testy ograniczają się tylko do sprawdzenia, czy nie ma jakichś odchyleń od normy. Jeśli wynik jest dziwny, powtarzam test jeszcze 2-3 razy, żeby porównać sobie wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o paskowe, mogę potwierdzić badziewność.


Mam i Tetry i JBL, i jedyne, do czego mogę tego użyć,

to kontrola: czy nie ma 200 NO3 i czy jest więcej niż

zero NO2. Wbrew sugestii producenta, pasek na

przykład w przypadku NO3 pokazuje praktycznie to

samo dla 20, 40, 50, 80.


GH mi nie potrzebne, KH i tak muszę mierzyć

dokładniej niż paskiem... bez sensu.


milc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski to badziewie

Inne testy to róznie np do PH zoolek też bedzie dobry bo to nie jest jakiś skomplikowany parametr do pomiaru natomiast co do innych parametrów to już warto zainwestować w lepszą firmę bo te tańsze np zooleka mogą różnie działać ostatnio u znajomego był problemw kotniku z paletkami i NO3 mierzył zoolekiem i mu wychodziło że ma tak 20-30 tymczasem jak przytargałem moją tetrę to wyszło koło 100 dla sprawdzenia kupiliśmy sere i też wyszło koło 100 wiec jeżeli chodzi o NO3 to przy tym parametrze zooolekowi nie ufam.

jak dla mnie jeszzce są ważne to na ile wygodnie robi sie test [Np szklane fiolki Hagena ciagle mi się wywalały] i łatwość odczytywania wyników [np sera ihmo robi dobre testy ale jak dla mnie fatalnie się je odczytuje] i od dłuższego juz czasu używam Tetry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem miernik elektroniczny do pomiaru Ph i z nim nie ma żadnego problemu, jednak drugi miernik do twardości jaki kupiłem TDS pokazuje w skali ppm i za nic nie wiem jak to się ma do twardości węglanowej i ogólnej :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.