Jump to content

s fryeri iceberg


Recommended Posts

Mam mały problem ponieważ nie wiem dlaczego kończą w moim większym baniaku życie Fryeri. Zakupiłem dwa młode do dorosłej obsady jak w stopce 450l, wszystko było ok prze 2-3 tyg. Dwa dni temu po 2 dniach dziwengo zachowania cały czas przy dnie szybkie oddychanie padł pierwszy, dziś zauważyłem że drugi również się tak zachowuje szybkie oddychanie cały czas na dnie, odłowiłem ją i dałem do podwieszanego kotnika jak na razie kilka godzin tam jest i nic się nie dzieje tak jak by się ożywiła.

Parametry w normie:

NO2 0,5 - 0,1 wydaje mi się że przez te przerwy w dostawie prądu

przed przerwami było 0

NO3 20

PH 7,5

KH 11

GH 7

PO4 O

Mam 3 teorie:

1 prawie codziennie wyłączają u mnie prąd na jakieś 1,5- 2h 2 razy dziennie

2 dostają baty od np auratusów ale nie widać żadnych obrażeń fizycznych

3 karmię je dietą roślinną 2 razy w tygodniu mięsko


Jak myslicie czy coś z tych czynników ma wpływ czy jeszcze co innego?

Link to comment
Share on other sites

1-2 godz przerwy w dostawie prądu nie powinny całkowicie zabić biologii, ale po parametrach widać że źle się dzieje z wodą w twoim akwa. Inne ryby nie chorują? Te frejki mają jakieś charakterystyczne objawy podobne do bloatu?

Kupowałeś je u innego sprzedawcy niż reszta ryb? Czy ta reszta ze stopki pochodzi z jednej hodowli?

Link to comment
Share on other sites

Obsada w 180l i cześć obsady w 450l i frejki są od malawiana reszta z giełdy w Łodzi. Reszta obsady jest ok nic się kompletnie z nimi nie dzieje zachowują się normalnie pływają od września tamtego roku.

No2 prawdopodobnie jest podwyższone przez czyszczenie filtrów połączone z podmiana bionitraex tak samo miałem ostatnio ale bardziej hardcorowo bo było prawie 1 NO2 ale po 3-4 tyg jak wystartowało wszystko wróciło do normy opisywanej to w innym wątku.

Ta co pozostała pływa w podwieszonym kotniku oprócz szybszego oddychania nic innego się z nią nie dzieje. Pobiera pokarm, zastanawiam się nad oddaniem jej bo chyba jednak stres ja zabija.

Link to comment
Share on other sites

Stawiam że problem nie w pokarmie. Zła dieta u mięsożerców odbija się słabszym wzrostem i wychudzeniem a nie objawami jakie opisujesz (chyba że po długim czasie w stanie skrajnego niedożywienia). Młode ryby są bardziej wrażliwe na skoki parametrów.

Link to comment
Share on other sites

Mozliwe tylko jedno sie nie zgadza mam jednego młodego reda mniej więcej takiej samej wielkości i z nim wszystko gra, może kilka czynników się złożyło na powstałą sytuację.

Mam jeszcze pytanie odnośnie dominującej samicy auratusa, do tej pory była pięknie wybarwiona żółto czarno teraz nosi też ikrę, od wczoraj zaczeła zmieniac barwy na czarne całe boki jej sciemniały i tylko żółte ma podbrzusze, czy tym też powinienem się zacząć niepokoić? Samiec jest od niej większy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.