Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zawór od kanalizy daj przed trójnikiem bo tak jak jest teraz, to woda z dolewki zamiast do akwa pójdzie w kanał :)

Jak zamkniesz zawór za fbf to woda na dolewkę popłynie przez bypass i biologia nie zagrożona.

Opublikowano

Witam, jest to mój pierwszy post na forum.


Od kilku miesięcy chodziło mi po głowie nowe akwarium. Początkowo miało to być standardowe 375l ale dorwałem prawie za darmo 540l- 150x60x60. Nie będzie to malawi lecz BW (wiem jesteście rozczarowani :) ). Planowana obsada to:

6xAltum Peru- to one mają być głównymi mieszkańcami akwarium

jakieś Apisto

kilka sztuk zbrojników eLek (to jeszcze do przemyślenia)

+ pewnie jeszcze coś dojdzie

wszystko dzikusy.

Przeczytałem już najlepsze tematy z tego forum na temat filtracji narurowej. Jednak wolę dopytać się i wszystko rozważyć z czyjąś pomocą niż potem kombinować i żałować.

Zwracam się do Was jako ekspertów z prośbą ocenienia mojego projekciku i odpowiedzi na moje pytania.


Mój skromny projekcik:

zwngoz.jpg



Jestem już w posiadaniu pompy C.O. firmy Salmson model NXL53 oraz 2 korpusów narurowych 10", przyłącze 1/2", których chciałbym użyć.

Całość instalacji chcę zrobić na rurach 3/4 poza odgałęzieniem do hydroponiki i posiadanymi korpusami.

Schemat zakłada: dwa mechaniki 50 mikronów połączone równolegle---> pompa C.O. ---> trójnik do hydroponiki---> dwa korpusy równoległe 1)FBF na przyłączu 1/2" i grzałka---> powrót do akwarium


Moje pytania:

1. Czy jest sens robić tak jak zaprojektowałem tzn równolegle grzałka i FBF, czy osobno na bypassie FBF a za nią grzałka?

2. Chciałbym pozbyć się całego sprzętu z akwarium, włączając w to grzałkę/i. Czy jest sens umieszczać ją w korpusie? Coś jak tu tylko bez CO2: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=20353

3. Lepiej zrobić dwie rury zasysające wodę z akwarium i powrót z 2 dysz na środku, czy np. zasysającą z prawej strony powrót odpowiednio ustawiony z lewej?

4. Jakich zaworów użyć? Czy takie nie będą reagowały z wodą/ wydzielały nic? http://www.bricoman.pl/pl/product/9517/zawor-kulowy-34-nakretno-wkretny-z-motylkiem

5. Jeden FBF czy dwa? I wtedy dodać na takiej samej zasadzie jak grzałka-FBF FBF-zapasowy?

6. Co dodać, co zmienić?


Na tą chwile to chyba wszystko. Mam nadzieję, że nie pokręciłem zbyt mocno.

Opublikowano

IMHO jak będziesz miał hydro na keramzycie to wystarczy za biologa (1 fbf jako zapas). Przy kwaśnej wodzie jednak pomyślałbym nad zaworami plastikowymi. Jak lubisz majsterkować to grzałkę wsadź do korpusu, przepływowe ponoć dość mocną tłumią ?

Opublikowano
IMHO jak będziesz miał hydro na keramzycie to wystarczy za biologa (1 fbf jako zapas). Przy kwaśnej wodzie jednak pomyślałbym nad zaworami plastikowymi. Jak lubisz majsterkować to grzałkę wsadź do korpusu, przepływowe ponoć dość mocną tłumią ?


Używałem tych zaworów z pcv i jakoś nie do końca mi się podobały. Ciężko było mi odpowiednio wyregulować przepływ.

Majsterkować lubię stąd właśnie pomysł na zrobienie systemu opartego na narurowcach. Nie ukrywam, że finanse też mają na to wpływ. Nie wydaje mi się żeby dwie grzałki 200W tłumiły przepływ wody bardziej niż wkłady sznurkowe.


Tak sobie trochę pomyślałem i chyba zrobię osobno FBF na bypassie, za nim grzałkowy na bypassie i kolejny zapasowy też na bypassie. Takie ustawienie pozwoli na wyłączenie każdego z tych 3 elementów podczas gdy reszta będzie działała. (pytanie pierwsze z poprzedniego posta nieaktualne) Schemacik:


2mkaqf.jpg



7. Dodałem też zrzut wody do kanalizacji i zbiornik na wodę RO do podmian. Chcąc odlać wodę odkręcam zaworek na rurze do kanalizacji i pompa robi za mnie całą robotę. Po spuszczeniu odpowiedniej ilości wody odkręcam zawór nad zbiornikiem RO to pompa zassie wodę RO. (Wada taka, że muszę pilnować poziomu wody ro żeby nie zapowietrzyć instalacji, w przyszłości dodam elektrozawór z czujnikiem) Czy się nie mylę?


edit: jeszcze jedno pytanie

8. Kupić korpusy z płytkami montażowymi czy bez? Konieczne są one?

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Ja sie na tym nie znam ...ale patrzac na ten rysunek nasuwa sie jedno... jaka role ma spelniac "bypass"?

Jezeli to ma sluzyc do serwisowania FBF to brakuje mi 2 zaworow odcinajacych na kazdym z FBF .

Poniewaz u ciebie sa 3 FBF polaczone szeregowo i w kazdym moze byc inne medium o roznej granulacji i ciezkosci ...a strumien wody jest bardzo istotny w tego typu filtrach to zawor kulowy wpiety rownolegle z FBF ma sluzyc do ...precyzyjnego ustawienia strumienia wody przeplywajacej przez kazdy z osobna FBF.

Opublikowano

Czytałem w jakimś wątku, że na wkładach filtra za pompą są widoczne opiłki, dlatego ja swoją filtrację zaczynam "tradycyjnie": 100-pompa-50, a potem dopiero obejście na fbf.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.